Producenci inwerterów odpowiadają na rozwój magazynów energii

Producenci inwerterów odpowiadają na rozwój magazynów energii
Fot. SMA

Producenci inwerterów fotowoltaicznych zaczynają wprowadzać na rynek dedykowane rozwiązania, które pozwolą na optymalizację autokonsumpcji energii z domowych instalacji PV dzięki możliwości przetrzymania niewykorzystanych nadwyżek energii i zużycia jej w momencie, gdy odpowiedniej podaży nie zapewnia instalacja fotowoltaiczna. 

Jeszcze kilka lat temu rozwój rynku domowych instalacji fotowoltaicznych, napędzany w Europie głównie przez atrakcyjne stawki za sprzedaż energii do sieci, nie tworzył zapotrzebowania na rozwiązania optymalizujące wykorzystanie energii z domowych instalacji PV na użytek własny ich właścicieli. Ta sytuacja jednak bardzo się zmieniła. 

Najlepszym tego przykładem są Niemcy, gdzie w ostatnich latach znacznie zmniejszono stawki sprzedaży energii z domowych instalacji fotowoltaicznych i gdzie teraz o wiele bardziej opłaca się wykorzystać jej jak najwięcej na własny użytek, oszczędzając na energii niezakupionej od operatora, której koszt jest niemal 3-krotnie wyższy niż stawki sprzedaży energii do sieci.

REKLAMA

Jedną z ważniejszych wiadomości dla globalnej branży fotowoltaicznej w 2015 r. było rozpoczęcie sprzedaży domowych magazynów energii przez Teslę. Obecnie koszt produktu o nazwie Powerwall to 3 tys. dolarów, jednak imponujące plany Tesli dają nadzieję na obniżenie jego ceny.

Ostatnio rozpoczęto dostawy pierwszych magazynów Powerwall, które najpierw trafią do klientów w USA i Australii, ale wkrótce zapewne pojawią się także w Niemczech, gdzie Tesli rośnie już konkurencja ze strony tamtejszych producentów domowych magazynów energii. Jeden z nich – Sonnenbaterie – podebrał Tesli kilku kluczowych ekspertów.

Rozwój domowych magazynów energii tworzy perspektywiczny rynek dla producentów inwerterów, w zakresie rozwiązań, które będą współpracować z systemami magazynowania energii i dzięki którym będzie możliwa optymalizacja wykorzystania energii z PV na własny użytek.

Rozwój w kierunku systemów zakładających magazynowanie energii sygnalizują komunikaty czołowych producentów inwerterów.

Globalny lider w tym zakresie, niemiecki SMA, podał właśnie, że wprowadza na rynek nowy inwerter SMA Sunny Boy Storage, który może współpracować z Powerwall i innymi magazynami energii pracującymi na wysokim napięciu. W przeciwieństwie do większości domowych magazynów energii, które zaczynają pojawiać się na rynku, Powerwall nie ma wmontowanego inwertera DC-AC. 

Dla odbiorców końcowych wykorzystanie magazynu energii oznacza większą niezależność od zakładów energetycznych. (…) W ciągu roku łączna liczba domowych magazynów energii w Niemczech podwoiła się do około 30 tys. To zasługa spadku cen. Przyszłość naszych dostaw energii jest zdecentralizowana i odnawialna – komentuje Pierre-Pascal Urbon, CEO niemieckiego producenta inwerterów.

REKLAMA

SMA zapewnia, że inwestycja w Powerwall Tesli i jego nowy inwerter daje możliwość magazynowania energii po kosztach podobnych do tych, które ponoszą niemieckie gospodarstwa domowe w przypadku zakupu energii z sieci.

Niemcy zapewniają ponadto, że ich nowy inwerter można zastosować wraz z domowym magazynem energii w już istniejących instalacjach fotowoltaicznych. – Dzięki naszemu rozwiązaniu możemy wejść na rynek już istniejących instalacji. Tylko w Niemczech mówimy o 900 tys. systemów o mocy poniżej 10 kWp, w przypadku których taryfy gwarantowane będą stopniowo wygasać – informuje niemiecki producent inwerterów.

SMA szacuje wartość globalnego rynku magazynowania energii w średnim okresie na około 0,5 mld euro – 1,2 mld euro.

Pierwsze inwertery SMA Sunny Boy Storage trafią na niemiecki rynek w marcu br., a następnie będą oferowane we Włoszech, Australii i USA.

Wcześniej w tym miesiącu o nowym inwerterze, który może współpracować z Powerwall Tesli, poinformował izraelski producent SolarEdge, który odpowiadając na potencjał rynku magazynów energii, wprowadza rozwiązania z serii StorEdge.

Nowe rozwiązania SolarEdge mają nie tylko optymalizować wykorzystanie energii z domowych magazynów, ale także promować konsumpcję w okresach niskiego popytu w systemie energetycznym, pozwalając odbiorcom na optymalizację poboru z sieci potencjalnie tańszej energii.

Izraelski producent chce oferować swoje rozwiązania StorEdge napierw na rynkach w Australii, Europie, RPA i USA.

Wcześniej współpracę z Teslą zapowiedział austriacki producent inwerterów Fronius. W połowie ubiegłego roku Austriacy informowali, że sprzedaż magazynów Tesla Powerwall wraz z inwerterami Fronius Symo Hybrid rozpocznie się IV kwartale 2015 r. – najpierw w Niemczech, a potem w innych europejskich krajach oraz Australii. 

gramwzielone.pl