REKLAMA
 
REKLAMA

Niecałe 5 proc. założonej premii kogeneracyjnej trafi do wytwórców

Niecałe 5 proc. założonej premii kogeneracyjnej trafi do wytwórców
fot. YouTube/Eneria CAT Polska

Prezes URE podał wyniki pierwszej w 2023 roku aukcji kogeneracyjnej (Combined Heat and Power, CHP). Wsparcie otrzyma dwóch wytwórców. 

Do aukcji prowadzonej przez URE zgłosiło się trzech wytwórców. Maksymalna wartość premii do rozdysponowania wynosiła 7,7 mld zł.

W wyniku przeprowadzonego postępowania wsparcie otrzyma dwóch wytwórców: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Braniewie oraz Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach. Łączna wysokość udzielonych premii wyniesie blisko 350,2 mln zł – to około 4,5 proc. wartości możliwej do rozdysponowania.

REKLAMA

Urząd informuje, że w postępowaniu zastosowanie miała reguła wymuszenia konkurencji. Spowodowała ona, że pierwsza oferta, której przyjęcie skutkowało przekroczeniem 80 proc. ilości energii elektrycznej objętej wszystkimi złożonymi ofertami, została uznana za ofertę, która nie wygrała aukcji.

Wartość wsparcia dla kogeneracji oferowanego i zakontraktowanego w wyniku marcowej aukcji CHP

wykres pokazujący wartość wsparcia dla kogeneracji oferowanego i zakontraktowanego w wyniku marcowej aukcji CHP
źródło: URE

Ilość energii elektrycznej, która mogła zostać objęta premią, wynosiła 30 TWh. W wyniku aukcji premią kogeneracyjną objęto jedynie około 4,3 proc. tej ilości – łącznie około 1,3 TWh energii elektrycznej.

Wsparcie będzie wypłacane zwycięskim przedsiębiorstwom w latach 2024–2040. Jak podaje URE, wysokość premii kogeneracyjnej, jaka zostanie wypłacona, może ulec zmianie w przypadku przyznania wytwórcom, już po jej rozstrzygnięciu, pomocy inwestycyjnej.

REKLAMA

Niewielkie zainteresowanie

Także w 2022 roku w ramach aukcji rozdysponowano tylko niewielki procent przewidzianej premii kogeneracyjnej.

W ostatniej ubiegłorocznej aukcji, przeprowadzonej w grudniu, zwycięzcy zagospodarowali niewiele ponad 4 proc. dostępnego budżetu. Wygrało wówczas dwóch wytwórców. Więcej na ten temat w artykule: Wsparcie dla kogeneracji wykorzystane tylko w kilku procentach.

Także we wrześniowej aukcji w 2022 roku wybrane zostały dwie oferty do udzielenia premii. W aukcji czerwcowej zwyciężyły trzy przedsiębiorstwa. Marcowa natomiast nie doczekała się ani jednego wniosku o wsparcie wysokosprawnej kogeneracji.

Kto może się ubiegać o wsparcie

Aukcyjny system wsparcia dla źródeł wytwarzających w jednym procesie technologicznym energię elektryczną i ciepło przeznaczony jest dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy od 1 do 50 MW.

Zgodnie z harmonogramem na ten rok przewidziane są jeszcze trzy aukcje: w czerwcu, wrześniu i grudniu.

System wsparcia dla jednostek kogeneracji wprowadziła w 2019 roku ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Przewiduje ona przyznawane wsparcia w jednej z czterech form – premii gwarantowanej, premii gwarantowanej indywidualnej, aukcji lub naboru – w zależności od grupy wytwórców.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Nickantysyfonowy 13-03-2023 14:56

Czyli qpa ja cały ten ure i inny syf

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA