REKLAMA
 
REKLAMA

Toshiba połączyła fotowoltaikę, pompy ciepła i magazyny energii

Toshiba połączyła fotowoltaikę, pompy ciepła i magazyny energii
fot. Toshiba

Japońska Toshiba dostarczyła urządzenia do wykonania projektu kompletnego zasilenia budynku mieszkalnego w czystą energię cieplną i elektryczną. Zainstalowane zostały pompy ciepła, fotowoltaika, magazyn energii oraz system klimatyzacyjny.

Projekt zrealizowano dla domu znajdującego się w hrabstwie Cheshire w północno-zachodniej Anglii. To budynek mieszkalny z pięcioma sypialniami.

W angielskiej posesji zainstalowane zostały dwie pompy ciepła typu powietrze-woda Toshiba ESTIA o mocy 11 kW, pracujące na czynniku chłodniczym R-32. Dodatkowo zaimplementowano system fotowoltaiczny o mocy 16 kWp oraz magazyn energii o mocy 11 kW (nie podano pojemności). Dla poprawy efektywnego wykorzystania energii wymieniono również okna na trzyszybowe.

REKLAMA

Synergia czystej energii

Pierwsza pompa dostarcza ciepło do pomieszczeń o powierzchni około 90 m2 ogrzewanych za pomocą podłogówki (kuchnia i jadalnia). Druga dostarcza c.w.u. oraz zasila kaloryfery na piętrze i wieszaki na ręczniki. Obie jednostki wewnętrze ESTIA są wyposażone w grzałki o mocy 3 kW, stanowiące biwalentne źródło energii na wypadek ekstremalnie niskich temperatur powietrza zimą.

Toshiba poinformowała, że system dostarcza ciepłą wodę o temperaturze 62 st. C, gdy temperatura na zewnątrz spada do -25 st. C. Toshiba dostarczyła ponadto dwa systemy klimatyzacji MiNi SMMSe VRF, jeden o mocy 3,6 kW, a drugi o mocy 4,4 kW, które wspomagają system w zapewnieniu optymalnej temperatury przez cały rok.

W komunikacie japońskiego producenta nie ma informacji na temat pochodzenia instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu energii elektrycznej. Ich wdrożenie ma wspomóc system w efektywnym zasilaniu zieloną energią oraz jej przechowywaniu i późniejszym udostępnianiu w trybie on-demand.

REKLAMA

Projekt w zakresie instalacji został zrealizowany przez Woburn Mechanical Services z siedzibą w Mansfield w hrabstwie Nottinghamshire w środkowej Anglii. System pracuje od końca zeszłego roku, a właściciel domu powiedział, że jego budynek będzie neutralny klimatycznie w sezonie letnim.

Holistyczne podejście nabiera znaczenia

Opisany przez Toshibę projekt, zawierający w sobie niemal wszystkie najpopularniejsze urządzenia zapewniające czystą energię dla domu, to coraz częściej spotykana koncepcja wśród producentów. Na ostatnich targach ISH 2023 niemiecki producent Viessmann zaprezentował nowe modułowe rozwiązanie o nazwie Invisible, łączące w sobie pompę ciepła, zbiornik c.w.u. oraz magazyn energii.

Viessmann Invisible składa się m.in. z pompy ciepła Vitocal 200-SI typu powietrze-woda, modułu wentylacyjnego Vitoair FSI oraz magazynu energii elektrycznej Vitocharge VX3, który może być ładowany za pośrednictwem modułów fotowoltaicznych Viessmann Vitovolt.

System Viessmanna może być obsługiwany za pomocą bezpłatnej aplikacji ViCare. Pozwala ona na ustawienie m.in. parametrów pracy pompy ciepła, systemu wentylacji oraz bateryjnego systemu magazynowania energii. Ponadto późniejsze planowanie przeglądów i prac serwisowych ma być dostępne za pośrednictwem aplikacji Viessmann One Base oraz ViGuide.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Ciekaw jestem ile kosztuje ten system. Zmieściłbym się w 200 tys.?

Euro ? Tak 🙂

Takie systemy istnieja od lat. Toshiba jest daleko za swiatem. Po domach rozne cudenka samorobki dzialajace lepiej a sa duzo tansze

Tak to powinno wyglądać , ale w zimie , nocą muszą kupić brudny prąd z sieci.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA