REKLAMA
 
REKLAMA

Dotacja na elektrownię biomasową z NFOŚiGW

Dotacja na elektrownię biomasową z NFOŚiGW
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wesprze kwotą ponad 35 mln zł budowę elektrociepłowni biomasowej w województwie podkarpackim.

W Leżachowie, w gminie Sieniawa na Podkarpaciu, budowana jest wysokosprawna elektrociepłownia kogeneracyjna wykorzystująca technologię ORC i zasilana biomasą leśną. Wygeneruje ona 6,65 MW dodatkowej zdolności produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Biomasę w postaci odpadów drewna dębowego dostarczy zakład Drewnoland – producent blatów i schodów drewnianych. Pozostała zrębka będzie pozyskiwana od lokalnych dostawców, z którymi podpisano już listy intencyjne na dostawę substratów.

REKLAMA

Zakres przedsięwzięcia

Dofinansowany z NFOŚiGW projekt obejmie budowę infrastruktury kogeneracyjnej z kotłem na biomasę w technologii z olejem termalnym jako nośnikiem ciepła i turbiną z układem ORC. Instalacja kotła do spalania zrębki drzewnej będzie  współpracować z turbogeneratorem ORC (Organiczny Cykl Rankina) i pozwoli na wytwarzanie energii elektrycznej oraz ciepła.

Cała wyprodukowana energia cieplna wykorzystywana będzie w trybie ciągłym przez cały rok na potrzeby własne zakładu w Leżachowie. Z kolei energia elektryczna w 96 proc. przeznaczona zostanie na potrzeby własne zakładów w Leżachowie i Manasterzu. Pozostała część trafi do sieci elektroenergetycznej operatora.

REKLAMA

Dofinansowanie

Udzielone przez NFOŚiGW wsparcie pokryje około 85 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Będzie to dotacja w wysokości 21 mln zł oraz pożyczka w kwocie 14,7 mln zł.

Koszt całkowity budowy elektrociepłowni szacowany jest na 42,3 mln zł.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach programu Energia Plus.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Zrobił wilk elektrownię i by prąd pozyskać spalał w niej cały węgiel z kopalni od liska. Kopalnia natomiast cały prąd zżerała, więc nie było mi prądu nie węgla ale system działał” he he

O jejku jejku. Czyli najgorszy układ bo na oleju termalnym. Gdyby zrobili turbinę na holcgaz mieliby 3 MW mocy elektrycznej zamiast ciut powyżej 0,6 MW. Z tym wilkiem to przesada ale fakt, będzie z tego klops i tylko koszty zamiast zysku. Ale kto bogatemu zabroni.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA