REKLAMA
 
REKLAMA

Orsted zajmie się wielkoskalowym wychwytywaniem biogenicznego CO2

Orsted zajmie się wielkoskalowym wychwytywaniem biogenicznego CO2
fot. Global CCS Institute

Duńska Agencja Energii (DEA) podpisze z Orsted umowę dotyczącą projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS). Firma zajmie się konkretnie biogenicznym dwutlenkiem węgla wytwarzanym przez jej dwie elektrociepłownie.

Projekt realizowany przez duński koncern nosi nazwę „Orsted Kalundborg Hub”. Został on wybrany do realizacji przez Duńską Agencję Energii (DEA), która podpisze z Orsted 20-letni kontrakt dotyczący inwestycji.

Projekt CCS zakłada wychwytywanie dwutlenku węgla z dwóch obiektów należących do koncernu. Pierwszy to elektrociepłownia Asnæs w Kalundborg w zachodniej Zelandii, opalana zrębkami drzewnymi. Jak podaje Orsted, zrębki drzewne pochodzą z lasów produkcyjnych i są to pozostałości po przycinaniu drzew. Drugi obiekt to opalany słomą kocioł w elektrociepłowni Avedore, zlokalizowanej w rejonie Kopenhagi. Przetwarza ona rocznie około 145 tys. ton lokalnie pozyskiwanej słomy (produkt uboczny działalności rolniczej) na energię elektryczną i ciepło.

REKLAMA

Orsted zamierza rozpocząć budowę jednostek wychwytywania CO2 w elektrociepłowniach Asnæs i Avedore w czerwcu br. Realizacja inwestycji ma się znacząco przyczynić do realizacji duńskich celów klimatycznych na lata 2025 i 2030.

Setki tysięcy ton CO2 do przechwycenia

Według założeń na początku 2026 roku elektrociepłownie Asnæs i Avedore będą wychwytywać i magazynować około 430 tys. ton biogenicznego CO2 rocznie. Realizacja projektu ma być pierwszym krokiem w tworzeniu infrastruktury dla technologii CCS na dużą skalę w całej Danii. Obiekt w Asnæs stanie się bowiem nie tylko miejscem wychwytywania i transportu biogenicznego CO2 produkowanego przez Orsted, ale też w przyszłości ma gromadzić dwutlenek węgla wytwarzany przez innych emitentów.

Przy realizacji projektu Orsted współpracuje z Aker Carbon Capture, norweskim liderem w dziedzinie technologii wychwytywania dwutlenku węgla, który oferuje własną, zastrzeżoną technologię. Dostarczy on pięć instalacji o nazwie Just Catch do elektrociepłowni Orsted.

Postrzegamy ten projekt jako kamień milowy dla naszej znormalizowanej oferty Just Catch na rynku średnich emitentów – powiedział Valborg Lundegaard, dyrektor generalny Aker Carbon Capture.

Orsted podaje, że proces wychwytywania dwutlenku węgla w elektrociepłowni Avedore ma potencjał do wygenerowania około 35 MW nadwyżki ciepła, a w Asnæs – około 50 MW. Odpowiada to rocznemu zużyciu ciepła przez odpowiednio około 11 tys. i 20 tys. duńskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Zaangażowanie Microsoftu

Projekt Orsted Kalundborg Hub mógł być rozwijany również dzięki temu, że w marcu 2021 roku doszło do podpisania umowy pomiędzy Orsted, Aker Carbon Capture i Microsoftem. Microsoft zakontraktował zakup – w ciągu 11 lat – 2,76 mln ton CO2 wychwytywanego z elektrociepłowni Asnæs i składowanego przez Orsted, w celu redukcji własnego śladu węglowego. Jest to jedna z największych na świecie tego typu umów pod względem wolumenu redukcji CO2.

Nasza przełomowa długoterminowa umowa z Orsted na usuwanie dwutlenku węgla wspiera zobowiązanie Microsoftu do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku, wysyła silny sygnał popytu na skalowanie tego rynku i pokazuje siłę partnerstwa i innowacji technologicznych, potrzebnych, aby pomóc światu w przejściu na czystą energię – powiedziała Melanie Nakagawa, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Microsoft.

Orsted podkreśla, że ze względu na dość wczesny etap rozwoju technologii CCS w obszarze bioenergii realizacja projektu Orsted Kalundborg Hub jest możliwa i opłacalna tylko dzięki kontraktowi z Microsoftem i dotacjom państwowym.

Składowisko CO2 na Morzu Północnym

Przechwytywany biogeniczny dwutlenek węgla z elektrociepłowni Asnæs i Avedore docelowo będzie trafiał do zbiornika magazynowego Northern Lights w norweskiej części Morza Północnego.

Ta pierwsza na świecie otwarta infrastruktura do transportu i składowania CO2 w zbiornikach pod dnem morskim rozwijana jest w Oygarden w Norwegii. Pierwsza faza projektu Northern Lights zostanie ukończona w 2024 roku. Więcej na ten temat w artykule: Dwutlenek węgla będzie składowany pod dnem morskim.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

przyszłość to 18-05-2023 15:58

CO2 przekształcany w metan, przy użyciu nadwyżek z OZE

Nie bardzo rozumiem po co to skladowac, CO2 rosliny pochlona

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA