REKLAMA
 
REKLAMA

Obywatelska sieć ciepłownicza w Niemczech

Obywatelska sieć ciepłownicza w Niemczech
fot. Maxsolar

Maxsolar zbuduje w Dolnej Frankonii sieć ciepłowniczą zasilaną z fotowoltaiki. Instalację obsłuży spółdzielnia finansowana ze składek obywateli.

W Bundorf w Dolnej Frankonii (Bawaria) powstanie bezemisyjna sieć ciepłownicza zasilana z energii słonecznej. Energia będzie wytwarzana w parku solarnym budowanym przez bawarską firmę Maxsolar w pobliżu Bundorf. Moc całej instalacji fotowoltaicznej wynieść ma 125 MW, w tym 1,5 MW ma być przeznaczone na zasilanie sieci ciepłowniczej dla mieszkańców.

System ciepłowniczy będzie ponadto obsługiwany przez pompę ciepła o mocy 200 kW i kocioł elektryczny 400 kW. Instalacja obejmie bufor ciepłej wody o pojemności 75 tys. litrów, który zabezpieczy ciepło w czasie, gdy nie świeci słońce i nie jest generowana energia. Także 200-kW kocioł na zrębki drzewne ma być zabezpieczeniem w okresie niskiego nasłonecznienia i w czasie obciążeń szczytowych. Będzie w stanie dostarczać ciepło przez maksymalnie 1600 godzin.

REKLAMA

Zgodnie z planem projekt sieci ciepłowniczej ma być ukończony w tym roku.

Tanie ciepło dla społeczności lokalnej

Maxsolar wylicza, że koszt inwestycji w projekt wyniesie 3,6 mln euro. Z sieci ciepłowniczej w Bundorf skorzysta społeczność lokalna licząca około tysiąca osób. Instalację obsługiwać będzie spółdzielnia EGIS eG, która dla realizacji tego projektu założyła specjalną spółkę współfinansowaną ze składek obywateli.

Oprócz zasilenia lokalnych dostaw ciepła energią słoneczną inwestor proponuje też uczestnikom projektu korzystne ceny ciepła. Wyliczona cena energii cieplnej wynieść ma 7,99 centów/kWh (0,36 zł/kWh).

Ceny te można utrzymać na stabilnym poziomie w dłuższej perspektywie, ponieważ da się zaplanować koszty zakupu energii elektrycznej z fotowoltaiki. Przeciętne gospodarstwo domowe osiąga w ten sposób stabilne koszty ogrzewania na poziomie poniżej 200 euro brutto miesięcznie – mówi Elke Hanel z zarządu MaxSolar.

Firma zakłada, że wdrażana koncepcja może stać się przykładem dla innych gmin, zwłaszcza wiejskich, oraz miast poniżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają własnej infrastruktury gazowej.

REKLAMA

Największy obywatelski projekt PV w Niemczech

Pod koniec kwietnia br. rada miejska Bundorf zatwierdziła budowę farmy fotowoltaicznej MaxSolar o mocy 125 MWp. Wartość tej inwestycji przekroczy 85 mln euro.

Budowa instalacji PV na północ od gminy Bundorf ma się rozpocząć w tym roku. Według szacunków będzie ona wytwarzać energię elektryczną odpowiadającą zapotrzebowaniu ponad 37,5 tys. gospodarstw domowych.

Energia elektryczna trafi do sieci energetycznej Bayernwerke za pośrednictwem podstacji zbudowanej przez MaxSolar.

Cały proces zatwierdzania trwał prawie rok i udało się go pomyślnie zakończyć bardzo szybko i skutecznie. Społeczność była pod szczególnym wrażeniem holistycznego podejścia MaxSolar i obywatelskiej spółdzielni energetycznej EGIS eG, która oprócz parku słonecznego stworzy lokalną sieć ciepłowniczą i stacje ładowania – powiedział Thomas Schachner, kierownik projektu w MaxSolar, podczas posiedzenia rady gminy Bundorf.

Firma podaje, że inwestycja jest obecnie największym projektem fotowoltaicznym w Niemczech angażującym obywateli.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA