REKLAMA
 
REKLAMA

Electrum z ponad 2 GW w portfolio i ciekawymi projektami w rozwoju

Electrum z ponad 2 GW w portfolio i ciekawymi projektami w rozwoju
fot. RWE

Polska spółka świadcząca usługi operation & maintenance (O&M) z początkiem maja przekroczyła 2 GW mocy zainstalowanej w projektach, w które jest zaangażowana. Należą do nich zarówno elektrownie fotowoltaiczne, jak i wiatrowe, w tym największa w Polsce farma wiatrowa.

Spółka z Białegostoku Electrum Holding poinformowała o przekroczeniu kolejnego progu w swojej działalności. Jak podaje, 2 GW mocy zainstalowanej to symboliczny, ale ważny kamień milowy w jej rozwoju. Obecnie firma ma pod opieką 169 obiektów na terenie całej Polski.

Poza tworzeniem rozwiązań technologicznych i budową projektów OZE Electrum zajmuje się zarządzaniem aktywami energetycznymi oraz optymalizacją pracy farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Za ten obszar odpowiada spółka Electrum Solutions, wyspecjalizowana w usługach operation & maintenance (O&M).

REKLAMA

Pomysł na biznes

Obecnie Electrum Solutions obsługuje 169 instalacji OZE. Wśród nich 129 to farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 546 MW oraz 32 parki wiatrowe o mocy ponad 1,5 GW.

Wraz z objęciem 1 maja br. obsługi farmy wiatrowej Lubowidz-Zalesie na Mazowszu, w powiecie żuromińskim, łączna moc obiektów zarządzanych przez Electrum Solutions przekroczyła 2 GW. Najwięcej obiektów, którymi zajmuje się firma, jest zlokalizowanych w województwach wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Największe farmy wiatrowe w portfolio

Wśród obsługiwanych przez Electrum Solutions obiektów OZE znajduje się największa w Polsce i jedna z największych w Europie farm wiatrowych – Potęgowo (województwo zachodniopomorskie i pomorskie). Instalacja składa się z 98 turbin o łącznej mocy zainstalowanej 256,9 MW. Grupa Electrum uczestniczyła też w jej tworzeniu – zrealizowała m.in. budowę trzech stacji elektroenergetycznych i trasowanie prawie 100 km linii kablowej. Właścicielem elektrowni jest firma MASHAV.

REKLAMA

Kolejny obiekt, którym zarządza Electrum Solutions, to zlokalizowana w województwie zachodniopomorskim farma wiatrowa Banie-Kozienice. Składa się z 96 turbin wiatrowych, trzech stacji elektroenergetycznych (SE) i przyłącza do sieci przesyłowej 220 kV w SE Krajnik. Także tutaj również Grupa Electrum była zaangażowana w powstanie farmy – w 2015 roku Electrum Concreo zaprojektowała, wybudowała i uruchomiła elektrownię w Baniach, współpracując z konsorcjantami Erbud i PBDI. W ramach prac stworzyła m.in. najdłuższą w tamtym okresie linię kablową o mocy 220 kV.

Hybryda w przygotowaniu

Electrum podaje, że w niedalekiej przyszłości spółka Electrum Solutions zacznie świadczyć usługi O&M na pierwszej w Polsce i jednej z największych w Europie Środkowo-Wschodniej komercyjnej elektrowni hybrydowej typu słońce-wiatr. To należąca do grupy Lewandopol instalacja w gminie Kleczew w Wielkopolsce. Składać się będzie z elektrowni fotowoltaicznej, wiatrowej i magazynu energii. Obecnie jest na etapie budowy.

Electrum Concreo odpowiada za realizację tej instalacji jako generalny wykonawca. Z kolei Electrum Solutions zastosuje w niej swoje autorskie rozwiązanie Renedium 1.0. Jest to system regulacji mocy czynnej i biernej współpracujący z różnymi typami jednostek wytwórczych. Ma ułatwić kontrolę produkcji energii w jednym miejscu niezależnie od typu źródeł, mocy, lokalizacji i stopnia złożoności, co jest istotne przy elektrowniach hybrydowych.

Zakończenie pierwszego etapu tej inwestycji, czyli budowa farmy PV, zaplanowane jest w drugiej połowie 2023 roku. Farma wiatrowa natomiast ma powstać w 2024 roku. Budowa magazynu energii planowana jest na dalszym etapie projektu.

Czujemy, że nasza wizja jest wspierana przez środowisko biznesowe i że przekonujemy coraz większą liczbę graczy rynkowych do współpracy przy tworzeniu nowego, alternatywnego systemu energetycznego. Taka walidacja pomysłu Grupy Electrum na przyszłość energetyki świadczy o tym, że rewolucja faktycznie już się toczy i że nasza szeroka i innowacyjna oferta na rynek skutecznie trafia do odbiorców. Bardzo cieszymy się z faktu, że nasze podejście „One-Stop-Shop” znajduje realne odzwierciedlenie w potrzebach naszych klientów i dziękujemy za to zaufanie mówi Jacek Popławski, dyrektor ds. strategii i rozwoju Electrum Holding.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Gratuluję. Polecam jako zadowolony klient reprezentujący właściciela trzech farm wiatrowych.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA