REKLAMA
 
REKLAMA

Nowe indeksy na TGE: lowPeak i highPeak

Nowe indeksy na TGE: lowPeak i highPeak
Piotr Listwoń, wiceprezes zarządu TGE

Towarowa Giełda Energii wprowadza dwa nowe instrumenty na rynku terminowym energii elektrycznej: lowPeak (10-godzinny szczyt przedwieczorny) oraz highPeak (5-godzinny szczyt wieczorny). Ma to być odpowiedź na zmieniający się kształt rynku energii, na który coraz mocniej wpływa OZE i energetyka prosumencka.

Tłumacząc wprowadzenie nowych indeksów lowPeak oraz highPeak, Towarowa Giełda Energii (TGE) podkreśla, że oczekiwania rynku energii elektrycznej ewoluują, zmienia się także profil zapotrzebowania, co wynika ze zwiększonego udziału generacji OZE i działalności prosumentów. W tym kontekście dotychczasowa struktura produktów terminowych w podziale na produkty 24-godzinne BASE oraz 15-godzinny profil szczytowy PEAK ma być niewystarczająca.

Towarowa Giełda Energii tłumaczy, że z jednej strony produkty terminowe, szczególnie w godzinach szczytowych, nie odpowiadają w pełni potrzebom wynikającym z generacji źródeł fotowoltaicznych. Z drugiej strony istnieje silna presja, by zapobiegać ryzyku cenowemu w godzinach szczytu wieczornego oraz w sytuacji konieczności dynamicznego pokrycia potrzeb systemu przez źródła konwencjonalne.

REKLAMA

Nowe instrumenty terminowe

Dlatego TGE zdecydowała się na wdrożenie dwóch nowych instrumentów terminowych, które będą oferowane równolegle do produktów obecnie notowanych na platformie OTF, tj. BASE, PEAK oraz OFFPEAK. Mowa o instrumentach:

  • lowPeak (L-PEAK) – 10-godzinny szczyt przedwieczorny dla dostawy w czasie od godz. 07.00 do 17.00 (godziny handlowe 8.00–17.00);
  • highPeak (H-PEAK) – 5-godzinny szczyt wieczorny dla dostawy w czasie od godz. 17.00 do 22.00 (godziny handlowe 18.00–22.00).

Jak zaznacza TGE, oba instrumenty są przewidziane dla okresu dostawy tylko w dni robocze w ujęciu: tygodniowym (w czterech seriach), miesięcznym oraz kwartalnym (w dwóch kolejnych seriach), notowanych przez cały rok. Dlatego lista dostępnych na rynku terminowym instrumentów rozszerzyła się de facto o sześć produktów instrumentu Peak.

REKLAMA

Giełda liczy, że wprowadzone rozwiązania – lowPeak i highPeak – przyczynią się do poprawy płynności grupy produktów terminowych w godzinach szczytowych oraz zmniejszenia kosztów i ryzyka zabezpieczenia pozycji kontraktowych (tzw. ryzyka bazy dla zmieniającego się dynamicznie profilu zapotrzebowania). Ponadto mogą wpłynąć na wzrost elastyczności narzędzi zabezpieczających i ograniczenie depozytu dla produktów o krótszym okresie dostawy. Mają też pozwolić na lepszą odpowiedź generacji PV przez produkty w godzinach szczytowych (L-PEAK), a także na uzyskanie pełniejszej informacji rynkowej o cenach zmieniającego się profilu zapotrzebowania i sytuacji w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.

Towarowa Giełda Energii podkreśla, że nowe produkty zostały skonsultowane z członkami giełdy i towarzystwami branżowymi zasiadającymi w Radzie Rynku przy TGE.

Wdrożenie nowych instrumentów wpisuje się zarówno w działania TGE związane z rozszerzeniem oferty dla sektora OZE, czego przykładem było uruchomienie w 2022 r. indeksów SPOT bazujących na profilach produkcji generacji wiatrowej oraz PV, jak i w optymalizację całego sektora elektroenergetycznego w obszarze handlu na rynku giełdowym. Nowe rozwiązania są także zgodne z projektowanymi zmianami zasad funkcjonowania rynku energii w Europie, wynikającymi z projektu Electricity Market Design i przebiegającej w Polsce dynamicznej transformacji sektora elektroenergetycznego – komentuje Piotr Listwoń, wiceprezes zarządu TGE.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

alladyn-solar-batt 23-06-2023 08:48

zasady lowPeak absurdalne,chybione

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA