REKLAMA
 
REKLAMA

Elektrownia Power-to-X na terenie kopalni. Jest wniosek o koncesję

Elektrownia Power-to-X na terenie kopalni. Jest wniosek o koncesję
fot. Afry

Niemieckie przedsiębiorstwo LEAG stara sią o koncesję na budowę instalacji produkcji wodoru, magazynowania ciepła odpadowego i wytwarzania energii elektrycznej. Elektrownia powstanie niedaleko polskiej granicy.

Lausitz Energie Bergbau AG (LEAG) zamierza produkować zielony wodór w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Jänschwalde w regionie Łużyc graniczącym z Polską. Spółka złożyła wniosek o koncesję dla elektrowni Power-to-X do Państwowego Urzędu Środowiska Brandenburgii (Landesamt für Umwelt Brandenburg, LfU).

Innowacyjna elektrownia magazynująca energię

W ramach projektu LEAG zamierza magazynować energię elektryczną pozyskiwaną z farm wiatrowych i fotowoltaicznych i przechowywać ją w dwóch działających równolegle systemach magazynowania. Za wykonanie projektu odpowiadać będzie biuro inżynieryjne Afry, które wsparło LEAG w przygotowaniu wniosku do LfU dotyczącego przygotowania innowacyjnej elektrowni magazynującej (Innnovative Storage Power Plant, ISPP).

REKLAMA

Jak wyjaśnia Afry, w ramach projektu powstanie elektrolizer wytwarzający wodór o wysokiej czystości w ilości 700 kg h2 na godzinę, co wymagać ma około 400 MW mocy. Następnie wodór będzie magazynowany. System umożliwi konwersję H2 z powrotem w energię elektryczną za pośrednictwem wysokowydajnej elektrowni gazowo-parowej o cyklu kombinowanym (CCGT) o mocy 945 MW. Drugim układem będzie system magazynowania ciepła odpadowego przechowujący energię cieplną i uwalniający ją z opóźnieniem.

Sercem instalacji ma być zaprojektowana i zoptymalizowana przez Afry turbina gazowa najnowszej generacji zakwalifikowana jako „H2-ready”. Umożliwi ona już na pierwszym etapie inwestycji dostarczanie wodoru do paliwa gazowego do 53 proc. objętości. Później turbina gazowa ma zostać przekształcona w taki sposób, by mogła być w 100 proc. zasilana wodorem.

Afry podaje, że moduł wodorowy ISPP będzie w stanie produkować H2 o czystości 99,999 proc. i utrzymywać go pod ciśnieniem 400 barów. W przyszłości wodór ten ma być wykorzystywany m.in. w sektorze transportu publicznego.

REKLAMA

Gigantyczny park energetyczny

Kopalnia węgla brunatnego na Łużycach ma być przekształcona w centrum energetyczne bazujące na odnawialnych źródłach energii, wykorzystujące energię ze słońca i wiatru. LEAG realizuje tam projekt GigawattFactory o mocy 7 GW, którą chce osiągnąć w 2030 roku. Przedsiębiorstwo wylicza, że pozwoliłoby to na zaopatrzenie 4 mln niemieckich gospodarstw domowych w energię z OZE.

Szczegóły dotyczące inwestycji pod koniec września ub.r. przedstawił Thorsten Kramer, dyrektor generalny LEAG, podczas Forum Energetycznego Niemiec Wschodnich w Lipsku. Więcej na temat projektu w artykule: Na terenach pogórniczych powstanie gigantyczne centrum OZE.

LEAG realizuje także inne inwestycje OZE niedaleko granicy z Polską. W ubiegłym roku firma podpisała umowę z ESS Tech przewidującą budowę systemu magazynowania energii elektrycznej o mocy 50 MW i pojemności 500 MWh.

Magazyn bazujący na żelazowych bateriach przepływowych powstanie na terenie należącej do LEAG elektrowni węglowej Boxberg, 25 km od polskiej granicy. Więcej na ten temat w artykule: Magazyn energii z bateriami przepływowymi niedaleko polskiej granicy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA