REKLAMA
 
REKLAMA

Polacy pracują nad nowym sposobem usuwania CO2 w przemyśle

Polacy pracują nad nowym sposobem usuwania CO2 w przemyśle
fot. Global Hydrogen

Global Hydrogen zamierza usuwać dwutlenek węgla generowany w procesach przemysłowych z wykorzystaniem… alg. Swoją metodę testować będzie w specjalistycznej instalacji w Warszawie.

Instalacja w stolicy Polski posłuży spółce Global Hydrogen do hodowli alg w ramach projektów badawczo-rozwojowych. Ich celem jest wykorzystanie alg do usuwania dwutlenku węgla, który powstaje w procesach przemysłowych. Jak wyjaśnia Global Hydrogen, hodowla mikroalg ma być ekologicznym sposobem usuwania CO2 poprzez produkcję biomasy. Ma ona umożliwiać otrzymanie biogazu, biowodoru, bioetanolu, biopaliwa lub bionawozu w wyniku konwersji biochemicznej lub termochemicznej.

Mikroalgi uznaje się za perspektywiczne rozwiązanie zarówno w produkcji biopaliw, jak i w przemysłowym wychwytywaniu wyemitowanego CO2. Zdolność tych fotosyntetycznych mikroorganizmów do przekształcania dwutlenku węgla w bogate w węgiel lipidy przewyższa potencjał uprawnych roślin oleistych. Na obecnym etapie jesteśmy w fazie prac badawczych, natomiast równolegle prowadzimy rozmowy z potencjalnymi partnerami przemysłowymi, tak aby nasze rozwiązania były dopasowane do potrzeb rynku – wyjaśnia Daniel Zawadzki, prezes Global Hydrogen.

REKLAMA

Cel: działalność międzynarodowa

Global Hydrogen jeszcze w lipcu zacznie wykorzystywać specjalistyczną instalację w Warszawie, która służy do prowadzenia prac naukowych. Projekty dotyczące hodowli alg do usuwania CO2 rozszerzają dotychczasową działalność spółki, który pracuje nad technologiami dla branży zielonej energii.

Instalacja do hodowli alg ma pojemność 900 litrów. Jej wartość szacowana jest na kilkaset tysięcy złotych. Firma podpisała umowę użyczenia z zobowiązaniem do przeniesienia własności instalacji ze wszystkimi podzespołami niezbędnymi do jej wyłącznego użytkowania.

REKLAMA

Jednym z naszych celów jest umacnianie pozycji technologicznej na rynku alternatywnych źródeł energii oraz budowania partnerstw i sojuszy z podmiotami biorących udział w ekosystemie wodorowym i biogazowym. Uważam, że dywersyfikacja aktywności w tym obszarze pozwoli wypracować dobrą pozycję do rozmów z międzynarodowymi partnerami interesującymi się naszymi pracami – mówi Daniel Zawadzki.

Mobilne reaktory

Global Hydrogen rozwija technologię produkcji zielonego wodoru z biomasy, również odpadowej. Chce go wytwarzać m.in. w mobilnych, kontenerowych reaktorach stworzonych przez mPower Green Tech. Obie spółki w ubiegłym roku połączyły siły, co pozwoliło mPower Green Tech wejść na giełdę NewConnect.

We wrześniu natomiast Global Hydrogen informował o przejęciu 100 proc. akcji firmy technologiczno-inżynieryjnej Turbo Green Electric. Firmy chcą wspólnie skomercjalizować biogazownie w technologii SMBP (Self Mixing Biogas Plant) opatentowane przez Turbo Green Electric.

Global Hydrogen planuje seryjną produkcję swoich urządzeń. Do spółki należy firma Emperial Energy Klaster, która jest podmiotem koordynującym Klaster Energii Południowego Podkarpacia.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Już 20 lat temu ta technologia była dostępna, można było kupić te bio reaktory takie same jak na zdjęciu tuby w kształcie litery U. Historia zatoczyła koło i wracamy do starych pomysłów w nowym wydaniu. Zobaczymy co będzie ostatnio biopaliwa zostały wyparte przez lobby paliwowe i mamy B7 a nie B100.

Ale brednie… pod Radomskiem stoi szklarnia z 40 km rur do produkcji alg, które miały zasilać biogazownię. 32 mln zł poszło w błoto, a firma, która weszła w inwestycję z tym projektem zbankrutowała.
W tym wypadku te reaktorki na 900 litrów to jest zabawa, choć droga. Nic sensownego z tego nie wyjdzie, choć dla PRu może się firmie przydać…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA