REKLAMA
 
REKLAMA

Dotacja na inteligentne liczniki w Warszawie

Dotacja na inteligentne liczniki w Warszawie
Stoen Operator

Stołeczny operator systemu dystrybucyjnego pozyskał znaczące dotacje unijne na rozwój infrastruktury inteligentnego opomiarowania AMI.

Stoen Operator podpisał umowę na dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na zamontowanie 174 tys. liczników zdalnego opomiarowania u odbiorców na terenie Warszawy. Do końca 2028 roku Stoen planuje zainstalować liczniki zdalnego odczytu u prawie miliona odbiorców.

Działanie jest częścią projektu „Zakup i montaż liczników zdalnego odczytu u klientów warszawskiej sieci dystrybucyjnej (część A)” realizowanego w ramach programu priorytetowego 4.7 „Zeroemisyjny system energetyczny Elektroenergetyka – Inteligentna infrastruktura energetyczna”. Kwota dofinasowania objęta podpisaną umową wyniesie 60 milionów złotych.

REKLAMA

Liczniki zdalnego odczytu u 180 000 odbiorców

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo Energetyczne do końca 2023 roku minimum 15 proc. odbiorców energii elektrycznej w Polsce ma zostać wyposażonych w liczniki zdalnego odczytu, które będą skomunikowane z systemami operatorów sieci. Do końca 2028 roku takie liczniki mają działać już u 80 proc. odbiorców.

Do końca 2023 roku planujemy zainstalować liczniki zdalnego odczytu u 180 000 odbiorców, co będzie wypełnieniem pierwszego kamienia milowego określonego w Ustawie „Prawo Energetyczne”. W kolejnych dwóch latach będziemy zwiększać tę pulę do ponad 2,5 raza – do końca 2025 roku około pół miliona naszych klientów powinno mieć inteligentne opomiarowanie. Dalsze etapy to ponad 800 000 klientów wyposażonych w liczniki zdalnego odczytu na koniec 2027 roku, a do końca 2028 roku niespełna milion. Pozyskana dotacja znacząco ułatwi finansowanie realizacji Programu AMI, co w efekcie przełoży się na sprawniejszą realizację zakładanych celów. Mamy nadzieję na ogłoszenie przez NFOŚiGW kolejnych programów dotacyjnych, które umożliwią objęcie nimi kolejnych lat realizacji Programu AMI – komentuje Jakub Tomczak ze Stoen Operator.

REKLAMA

Druga faza programu dostaw i instalacji AMI

W czerwcu 2022 r. warszawski OSD rozstrzygnął przetarg na dostawę i instalację kompletnej infrastruktury inteligentnego opomiarowania AMI (180 tysięcy liczników zdalnego odczytu w technologii G3 PLC IDIS). Wybrano konsorcjum Esmetric i Elgama Elektronika – firmę posiadającą zakład produkcyjny w Wilnie. Ukończenie realizacji projektu zaplanowano do końca 2023 roku.

Jednocześnie spółka uruchomiła postępowanie przetargowe na dostawy i usługi, które obejmą drugą fazę projektu. Spółka szuka kontrahentów, którzy dostarczą i zainstalują ponad 400 tys. inteligentnych liczników w terminie od połowy 2024 roku do końca 2026 roku. Urządzenia, które będą instalowane w tym etapie, będą się komunikować z wdrożonym w 2021 roku systemem HES-NG.

Inwestycje w rozwój infrastruktury

Przypomnijmy, że dotacja na rozwój infrastruktury inteligentnego opomiarowania to już drugie w tym roku dofinansowanie, które Stoen Operator pozyskał od NFOŚiGW. Wiosną stołeczny OSD sfinalizował podpisanie umowy o wsparcie w ramach projektu 4.6 „Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju stacji ładowania samochodów elektrycznych”. Te działania umożliwią rozbudowę sieci dystrybucyjnej na terenie dzielnicy Wawer, co ma zwiększyć potencjał do przyłączania dodatkowych źródeł OZE oraz budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

W 2023 roku Stoen ma zwiększyć nakłady finansowe na na rozwój sieci względem zeszłego roku. Jak podał na początku roku, przeznaczy na ten cel niemal 474 mln zł. Środki te sfinansują inwestycje w cyfryzację infrastruktury, przebudowę istniejących linii średniego i wysokiego napięcia oraz budowę nowych, przyłączenia, a także wymianę około 140 tys. liczników warszawskich odbiorców na inteligentne urządzenia pomiarowe.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA