Stoen Operator zainwestuje prawie pół miliarda złotych w rozwój sieci

Stoen Operator zainwestuje prawie pół miliarda złotych w rozwój sieci
fot. Nick Kimel/Unsplash

Operator sieci elektroenergetycznej dostarczający energię elektryczną do prawie 2 mln mieszkańców Warszawy poinformował, że w 2022 roku przeznaczył na przyłączenia ponad 150 mln zł. W tym roku na inwestycje energetyczne w stolicy spółka zaplanowała prawie 474 mln zł.

Stoen Operator, należący do Grupy E.ON, realizuje założenia swojej strategii rozwoju i podnoszenia bezpieczeństwa sieci elektroenergetycznej. Rozwija też inteligentną sieć i projekty w obszarze IT.

Rok 2022 był wyjątkowy pod względem inwestycji zrealizowanych przez Stoen Operator. Na przyłączenia przeznaczyliśmy ponad 150 mln zł – tzn. o wiele więcej, niż pierwotnie zakładaliśmy. Przełożyło się to na najwyższy w naszej historii budżet na tego typu projekty. Zmiana naszych planów inwestycyjnych była podyktowana aktualnymi potrzebami klientów. Chcieliśmy także wesprzeć rozwój biznesu w czasie, gdy gospodarka najbardziej tego potrzebowała – mówi Leszek Bitner, dyrektor Pionu Zarządzania Majątkiem Sieciowym w Stoen Operator.

REKLAMA

Sfinansowane przez spółkę przyłączenia do sieci średniego i niskiego napięcia objęły około 1,4 tys. inwestycyjnych umów o przyłączenie – o kilkanaście procent więcej niż w poprzednich latach.

Planowany rekord w 2023

Bieżący rok ma przynieść kolejny rekord pod względem budżetu przeznaczonego przez spółkę na rozwój sieci. Stoen Operator planuje znacznie zwiększyć względem zeszłego roku nakłady finansowe na ten cel – jak podaje, będzie to niemal 474 mln zł. Środki te mają być przeznaczone na inwestycje w cyfryzację infrastruktury, przebudowę istniejących i budowę nowych linii średniego i wysokiego napięcia, przyłączenia oraz wymianę około 140 tys. liczników warszawskich odbiorców na inteligentne urządzenia pomiarowe.

Stoen Operator zamierza zintensyfikować proces okablowania linii średniego napięcia. Obecnie w infrastrukturze obsługiwanej przez spółkę odsetek podziemnych linii sięga 97 proc. Dystrybutor zamierza też rozbudować infrastrukturę średniego napięcia o prawie 60 km linii kablowych i około 90 stacji.

800 mln na inteligentne rozwiązania sieciowe

Stoen Operator i cała Grupa E.ON za priorytetowe uznają inwestycje w inteligentne rozwiązania sieciowe. Spółka zamierza wydać na ten cel w najbliższych latach łącznie około 800 mln zł.

W zeszłym roku na terenie działania operatora powstało 100 stacji smart, w tym roku planuje on wyposażyć kolejnych 150 stacji średniego i niskiego napięcia w urządzenia sterujące usprawniające nadzór nad pracą warszawskiej sieci elektroenergetycznej.

REKLAMA

Jedną z zaplanowanych do sfinalizowania w tym roku inwestycji Stoen jest kompleksowa przebudowa zasilania terenów na obszarze dawnych zakładów ZPC Ursus, gdzie powstała już nowoczesna stacja wysokiego napięcia RPZ Szamoty. Jak zapowiada operator, jego aktywność inwestycyjną powinni zauważyć w tym roku także mieszkańcy dzielnic Wawer i Białołęka oraz gminy Michałowice.

Nowe linie wysokiego napięcia

Tegoroczny budżet spółki ma objąć także linie dystrybucyjne wysokiego napięcia na terenie Warszawy i okolic. W 2023 roku nowe duże stacje wysokiego napięcia mają zacząć obsługiwać Falenicę, Okęcie, Sękocin i spalarnię śmieci na Targówku.

Dzięki modernizacji rozdzielni 110 kV w stacji Grochów i wymianie transformatorów 110 kV zwiększyć ma się także potencjał przyłączeniowy w obszarze Woli i Imielina.

Wymiana liczników

Jak informuje Stoen Operator, jednym z kluczowych jego projektów jest wymagana prawem instalacja inteligentnego opomiarowania. Zgodnie z zapisami Prawa energetycznego do końca 2023 roku wymiana liczników ma nastąpić u 15 proc. odbiorców.

W ciągu najbliższych 11 miesięcy spółka przewiduje instalację około 140 tys. liczników zdalnego odczytu oraz montaż infrastruktury pozwalającej zbierać dane bezpośrednio do swoich systemów. Proces rozpoczął się już w zeszłym roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.