REKLAMA
 
REKLAMA

65 mln zł dotacji na zakup inteligentnych liczników

65 mln zł dotacji na zakup inteligentnych liczników
Fot. Energa-Operator

Energa-Operator otrzymała od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie w wysokości prawie 65 mln zł. Dotacja obejmuje zakup liczników zdalnego odczytu i modemów komunikacji zastępczej LTE.

W ramach projektu „Zakup jedno- i trójfazowych liczników zdalnego odczytu wraz z modemami komunikacji zastępczej LTE w Energa-Operator SA – dostawy w latach 2023–2024” Energa-Operator kupi ponad 457 tys. liczników zdalnego odczytu (LZO) i ponad 23 tys. modemów komunikacji zastępczej LTE.  Umowę podpisali Sławomir Mazurek, wiceprezes NFOŚiGW, oraz przedstawiciele beneficjenta – Alicja Barbara Klimiuk, prezes zarządu spółki Energa-Operator, i Marek Kasicki, wiceprezes zarządu spółki.

Ponad 2 mln inteligentnych liczników

W sieci dystrybucyjnej spółki Energa-Operator działają już ponad 2 mln inteligentnych liczników. Zdalnym pomiarem objętych jest już niemal 70 proc. odbiorców, prosumentów i wytwórców przyłączonych do sieci operatora. Po realizacji dostaw objętych dofinansowaniem ze zdalnych liczników korzystać będzie już 80 proc. klientów operatora. Termin ukończenia realizacji projektu planowany jest na trzeci kwartał 2024 r.

REKLAMA

Dla klientów, u których zamontowano zdalne liczniki, stworzono aplikację „Mój Licznik”. Umożliwia ona m.in. szczegółową analizę poboru energii w wybranych okresach (dzień, miesiąc, rok). Prosumenci z kolei mogą monitorować ilość energii, którą wprowadzają do sieci.

Inteligentne liczniki umożliwiają dokonywanie pomiaru w czasie rzeczywistym, eliminując ryzyko ewentualnych błędów odczytowych. Pozwalają też na zdalną realizację takich usług, jak zmiana grupy taryfowej czy sprzedawcy energii elektrycznej oraz przeprowadzenie symulacji kosztów dla poszczególnych grup taryfowych przy uwzględnieniu cen wybranych operatorów.

Zdalne urządzenia pomiarowe pozwalają także na monitorowanie parametrów dostarczanej energii i umożliwiają powiadamianie operatora o błędach technicznych sieci, np. braku fazy.

Energa-Operator planuje montaż liczników zdalnego odczytu u wszystkich swoich klientów do końca 2026 r.

REKLAMA

Najnowszy standard urządzeń

Liczniki zdalnego odczytu montowane przez Energę-Operator mogą przesyłać dane za pomocą linii energetycznej (PLC) lub sieci komórkowej (jeśli są wyposażone w modem komunikacji zastępczej – LTE). Zastosowanie dodatkowego modemu LTE  umożliwia montaż liczników w miejscach, w których nie ma odpowiedniej infrastruktury potrzebnej do przesyłania danych za pomocą linii energetycznych. Nowe liczniki wyposażono w port komunikacyjny, który umożliwia połączenie ich z domową siecią urządzeń. Takie rozwiązanie pozwala na zautomatyzowanie pracy domowych sprzętów w powiązaniu z aktualnymi cenami energii, np. w przypadku korzystania z taryf dynamicznych.

Z uwagi na bezpieczeństwo danych ich transmisja w przypadku LZO jest szyfrowana. Stosowane przez operatora modele liczników przed zamontowaniem poddaje się rygorystycznym testom. Energa-Operator wymaga także, aby w dostawach udział towarów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw, z którymi Unia Europejska zawarła umowy o równym traktowaniu przedsiębiorców, lub państw, wobec których na mocy decyzji Rady stosuje się przepisy dyrektywy 2014/25/UE, przekraczał 50 proc.

Zdalne liczniki a OZE

Odnawialne źródła energii pracują z wydajnością zależną od pogody, co sprawia, że zapewnienie stabilnego działania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) rodzi nowe wyzwania. Dzięki licznikom zdalnego odczytu możliwe będzie pozyskiwanie danych umożliwiających odpowiednie planowanie pracy KSE, tak aby był on zbilansowany – czyli żeby ilość energii wytwarzanej i wprowadzanej do niego w danej chwili była równa energii zużywanej. Jest to niezbędne do zachowania bezpiecznych parametrów przesyłanej energii.

Liczniki zdalnego odczytu, które na bieżąco przekazują aktualne dane, umożliwią stworzenie nowych usług dotyczących elastyczności sieci. Pozwolą także na wprowadzenie taryf dynamicznych, które pomogą bilansować Krajowy Systemu Elektroenergetyczny o znacznym udziale OZE, a jednocześnie umożliwią klientom zakup energii w najatrakcyjniejszych cenach – w czasie, kiedy OZE generują jej najwięcej.

Liczniki montowane przez Energę-Operator są dwukierunkowe (mierzą zarówno ilość energii pobieranej z sieci, jak i wprowadzanej do niej). Przystosowane są także do potrzeb prosumentów korzystających z mikroinstalacji OZE.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA