REKLAMA
 
REKLAMA

Ponad 400 mln zł dla społeczności energetycznych. Ruszył nabór wniosków

Ponad 400 mln zł dla społeczności energetycznych. Ruszył nabór wniosków

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchomiło nabór w ramach programu wsparcia dla klastrów energii, spółdzielni energetycznych i jednostek samorządu terytorialnego. Jest on finansowany ze środków KPO.

Budżet uruchomionego programu wynosi około 435 mln zł. Dofinansowanie przeznaczone jest na działania przedinwestycyjne oraz inwestycyjne. Obecnie ogłoszony nabór dotyczy tych pierwszych.

Dla klastrów energii i jednostek samorządu terytorialnego program przewiduje dwa etapy działań przedinwestycyjnych, na które można uzyskać finansowanie:

REKLAMA

  • opracowanie koncepcji rozwoju,
  • wsparcie dalszych działań związanych z rozwojem społeczności i przygotowaniem projektów inwestycyjnych.

Ministerstwo informuje, że rozwinięte klastry energii mogą od razu startować od drugiego etapu. Natomiast dla spółdzielni energetycznych przewidziano wsparcie w ramach jednego całościowego etapu przedinwestycyjnego.

Ile podmiotów może skorzystać?

W ramach uruchomionej pierwszej części programu – przedinwestycyjnej – ministerstwo przewiduje wsparcie 139 podmiotów. Przewidziany tu budżet wyniesie 187 mln zł. Maksymalny poziom finansowania wynosi 95 proc. wartości projektów.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, podkreśla w komentarzu na temat uruchomionego naboru, że działalność społeczności energetycznych przynosi wiele korzyści, jednak w Polsce nie powstają one nadal w wystarczająco szybkim tempie.

– Jeszcze niedawno tradycyjnie scentralizowana sieć elektroenergetyczna była oparta głównie na konwencjonalnych dużych elektrowniach, zaopatrujących w energię cały obszar kraju. Energia elektryczna docierała do dużych i mniejszych miast, zakładów przemysłowych i naszych domów. Wraz z postępem technologicznym, wynikającym głównie z polityki klimatycznej, rośnie znaczenie lokalnych mocy wytwórczych, opartych na odnawialnych źródłach energii. Pełen potencjał lokalnych wytwórców OZE jest najlepiej wykorzystywany w ramach społeczności energetycznych – powiedział Waldemar Buda.

Podmiotami uprawnionymi do aplikowania o środki finansowe w programie są: klastry energii, spółdzielnie energetyczne, jednostki samorządu terytorialnego, które nie są członkiem ani koordynatorem istniejącego klastra energii lub członkiem spółdzielni energetycznej bądź obywatelskiej społeczności energetycznej OZE.

REKLAMA

 

Kwoty wsparcia

Maksymalne kwoty wsparcia wynoszą w ramach pierwszej części naboru:

  • dla klastrów energii – 1,55 mln zł,
  • dla jednostek samorządu terytorialnego – 1,4 mln zł,
  • dla spółdzielni energetycznych – 400 tys. zł.

Wnioski są przyjmowane od 19 września br. wyłącznie w wersji elektronicznej.

Ogłoszony nabór jest pierwszą częścią inwestycji B2.2.2. Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne. Budżet tej części wynosi 187 mln zł, a całe wsparcie przewidziane programem to blisko 435 mln zł. W drugiej części wyłonionych zostanie 10 najbardziej zaawansowanych projektów społeczności energetycznych, które uzyskają dofinansowanie dla demonstracyjnych instalacji OZE. Więcej o naborze i całej inwestycji można znaleźć na tej stronie.

Nowe przepisy dla klastrów energii

Najnowsza nowelizacja ustawy o OZE wprowadza szereg zmian w obszarze klastrów energii. Nowe przepisy mają im zapewnić mechanizm premiujący maksymalne zużycie energii na potrzeby własne. W nowelizacji określono wymagania, których spełnienie przez klaster energii będzie umożliwiać skorzystanie ze zwolnienia z opłat określonych w ustawie oraz z preferencyjnego sposobu rozliczeń.

Wprowadzane regulacje zmieniają także zasady działania spółdzielni energetycznych, których zakres funkcjonowania zostanie poszerzony o magazynowanie energii z biogazu i biometanu.

Więcej o najnowszych zmianach w ustawie o OZE w artykule: Nowe przepisy dla rynku OZE podpisane przez prezydenta.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Jak inwestycje energetyczne mają działać tak jak np basen letni w Rymanowie to dziękuję. Kilkadziesiąt kolektoröw tylko do cwu. Woda w basenie lodowata za to z prysznica wrzątek.

Nabór się już skończył.

A skąd są pieniądze?

Tylko nie dla prywatnych inwestorów. Tylko powrót do komuny. Ludzie nie mogą być bogaci bo wtedy są niebezpieczni. Kraj idiotów.

Śmiech na sali przed wyborami wszystko się znalazło???A gdzie był Rząd przez 2lata???,I gdzie sa firmy które w PL zarobiły miliony u gospodarka przez to lezy??? Też nie ma???

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA