Trzy firmy wygrały aukcję dla kogeneracji

Trzy firmy wygrały aukcję dla kogeneracji
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Urząd Regulacji Energetyki rozstrzygnął aukcję dla wytwórców energii w kogeneracji. Przyznane wsparcie wynosi niewiele ponad 4 proc. budżetu aukcji.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) ogłosił wyniki trzeciej w tym roku aukcji kogeneracyjnej oznaczonej jako ACHP/3/2023.

W rezultacie rozstrzygnięcia wrześniowej aukcji wsparcie otrzyma trzech wytwórców energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu: Hurtownia Kwiatów Róża Sp. z o.o., Róża Green Power Sp. z o.o. i Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.

REKLAMA

Do aukcji ACHP/3/2023 przystąpiło czterech wytwórców. URE informuje, że zadziałała reguła wymuszenia konkurencji – wsparcia nie otrzymała pierwsza oferta, której przyjęcie skutkowało przekroczeniem 80 proc. ilości energii elektrycznej objętej wszystkimi złożonymi ofertami.

Ponad 7 mld zł do wzięcia

Maksymalna wartość premii, jaką można było rozdysponować w aukcji, wyniosła niemal 7,4 mld zł. W wyniku rozstrzygnięcia aukcji przyznane zostało wsparcie w łącznej wysokości ponad 300 mln zł, co stanowi około 4,15 proc. wartości możliwej do rozdysponowania premii.

Z kolei ilość energii elektrycznej, która mogła zostać objęta premią, wynosiła 29 TWh. W efekcie rozstrzygnięcia aukcji premią kogeneracyjną objęto około 1,28 TWh energii elektrycznej, co stanowi około 4,43 proc. energii, która mogła otrzymać wsparcie.

REKLAMA

Regulator zastrzega, że wysokość premii kogeneracyjnej, jaka zostanie wypłacona zwycięzcom aukcji, może ulec zmianie w przypadku przyznania wytwórcom, już po jej rozstrzygnięciu, pomocy inwestycyjnej.

Pierwsza w tym roku aukcja odbyła się w marcu. W jej wyniku dwóch przedsiębiorców otrzyma wsparcie o wartości ponad 350,1 mln zł, czyli około 4,5 proc. wartości możliwej do rozdysponowania w aukcji. Zwycięzcami tej aukcji okazały się: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Braniewie oraz Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach.

Druga tegoroczna aukcja, która odbyła się w czerwcu, zakończyła się bez rozstrzygnięcia.

Aukcyjny system wsparcia dla źródeł wytwarzających w jednym procesie technologicznym energię elektryczną i ciepło przeznaczony jest dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW. System aukcyjny zastąpił wcześniej oferowany wytwórcom energii w kogeneracji mechanizm bazujący na formule świadectw pochodzenia z kogeneracji (tzw. kolorowych certyfikatów).

Opłata kogeneracyjna w 2024

Wsparcie dla wytwórców energii w kogeneracji jest finansowane z tzw. opłaty kogeneracyjnej, której wysokość jest ustalana co roku przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Opłata kogeneracyjna jest doliczana do rachunków za energię. Ostatnio resort klimatu podał planowaną wartość opłaty kogeneracyjnej, która będzie uwzględniana na rachunkach odbiorców końcowych w 2024 r. Więcej na ten temat w artykule: Opłata kogeneracyjna na rachunkach za energię. Ile zapłacimy w 2024?

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.