Opłata kogeneracyjna na rachunkach za energię. Ile zapłacimy w 2024?

Opłata kogeneracyjna na rachunkach za energię. Ile zapłacimy w 2024?
Pixabay

Opłata kogeneracyjna to jedna z dodatkowych opłat doliczanych do rachunków za energię elektryczną. Jeszcze kilka lat temu jej stawka była zerowa. Później jednak opłata zaczęła rosnąć. Ministerstwo Klimatu właśnie podało, ile wyniesie ona w 2024 r., i oszacowało, o ile z powodu jej naliczania wzrosną przyszłoroczne rachunki za energię.

Opłata kogeneracyjna została wprowadzona na rachunki za energię po raz pierwszy w 2020 r. w związku z wejściem w życie mechanizmów wsparcia dla wytwórców energii w kogeneracji. Zostały one wpisane do ustawy o kogeneracji. Środki uzyskane z pobrania opłaty kogeneracyjnej przekazywane są przez operatora systemu przesyłowego do operatora rozliczeń odpowiedzialnego za rozliczenie opłat i wypłatę wsparcia.

Wysokość opłaty kogeneracyjnej na kolejny rok kalendarzowy określa w rozporządzeniu minister właściwy ds. energii – obecnie jest to minister klimatu i środowiska. Przy ustalaniu wysokości opłaty powinien on brać pod uwagę poziom kosztów funkcjonowania systemu wsparcia dla kogeneracji.

REKLAMA

Co wpływa na wysokość opłaty?

We wzorze służącym do obliczenia stawki opłaty kogeneracyjnej, który został zapisany w ustawie o kogeneracji, uwzględniono m.in. prognozowaną wysokość środków przeznaczonych na wypłatę premii kogeneracyjnej, premii gwarantowanej, premii gwarantowanej indywidualnej oraz premii kogeneracyjnej indywidualnej w roku 2024. Istotny jest także m.in. prognozowany na dzień 31 grudnia 2023 r.  stan środków na rachunku opłaty kogeneracyjnej.

W pierwszym roku obowiązywania (2020) opłata kogeneracyjna wynosiła 1,39 zł za każdą skonsumowaną przez odbiorcę megawatogodzinę energii. Rok później opłata kogeneracyjna spadła do zera, a w kolejnym roku wzrosła do 4,06 zł/MWh. W ubiegłym roku została jeszcze podniesiona do 4,96 zł/MWh.

REKLAMA

Opłata kogeneracyjna w 2024 r.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało teraz projekt rozporządzenia z wartością opłaty kogeneracyjnej, która będzie doliczana do rachunków za energię w 2024 r. Zgodnie z treścią projektu rozporządzenia opłata kogeneracyjna na rok 2024 ma wynieść 4,96 zł/MWh, a więc zostanie utrzymana na poziomie z tego roku.

Według resortu klimatu taka stawka będzie oznaczać średnie obciążenie gospodarstwa domowego w 2024 r. w wysokości około 12,4 zł.

Autorzy projektu rozporządzenia informują w ocenie skutków regulacji, że wysokość stawki opłaty kogeneracyjnej – obliczona zgodnie ze wzorami zapisanymi w ustawie kogeneracyjnej – nieuwzględniająca ulgi w opłacie kogeneracyjnej dla przedsiębiorstw energochłonnych wynosi 5,11 zł/MWh. Jednakże zgodnie z przepisami ustawy odbiorcy energochłonni uprawnieni są do ulgi w opłacie kogeneracyjnej, której wielkość zależy od wartości współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej.

Stawka opłaty kogeneracyjnej uwzględniająca ulgi dla odbiorców energochłonnych wynosi 5,70 zł/MWh, co stanowiłoby średnie obciążenie w wysokości około 17,10 zł/rok/gospodarstwo domowe (średnie zużycie 3 MWh/rok). W celu ochrony odbiorców energii elektrycznej przed wzrostem rachunków za energię elektryczną podjęto działania w celu ustalenia poziomu stawki opłaty kogeneracyjnej na 2024 r. na takim poziomie, który nie będzie powodować wzrostu średniej ceny energii elektrycznej – czytamy w ocenie skutków regulacji.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.