REKLAMA
 
REKLAMA

To już piąty nabór na premię dla kogeneracji bez rozstrzygnięcia

To już piąty nabór na premię dla kogeneracji bez rozstrzygnięcia
fot. Gramwzielone.pl

Zakończył się drugi tegoroczny nabór na premię kogeneracyjną indywidualną (Combined Heat and Power, CHP). Przeznaczone do rozdysponowania 17 mld zł pozostało w puli.

Po raz kolejny wytwórcy zajmujących się produkcją energii elektrycznej i ciepła nie byli zainteresowani premią kogeneracyjną indywidualną. W drugim naborze w tym roku, przeprowadzonym we wrześniu, żaden podmiot nie złożył oferty. Co więcej – był to piąty z rzędu – od września 2021 r. – nabór bez rozstrzygnięcia z powodu braku zainteresowania.

Urząd Regulacji Energetyki przewidział do rozdysponowania ponad 17 mld zł. Pieniądze mogły trafić do dużych – nie mniej niż 50 MW mocy – i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji.

REKLAMA

Kogeneracja oznacza produkcję w skojarzeniu. Polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w jednym procesie technologicznym. Pozwala to na znacznie większe wykorzystanie energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Według URE sprawność źródła wytwarzającego energię w skojarzeniu może przekraczać nawet 80 proc. Tymczasem w procesie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej trudno jest osiągnąć 50 proc. sprawności.

REKLAMA

System wsparcia dla kogeneracji

Nowy system wspierający wytwórców kogeneracyjnych wprowadzono w 2019 r. ustawą o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Zakłada ona cztery formy wsparcia dla źródeł wytwarzających energię elektryczną i ciepło w jednym procesie, zależne od grupy wytwórców.

System ten zastąpił wcześniejszy mechanizm bazujący na formule świadectw pochodzenia z kogeneracji. Początkowo miał służyć głównie jednostkom kogeneracyjnym opalanym gazem ziemnym, który jednak coraz częściej zaczyna być traktowany jako paliwo przejściowe.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA