REKLAMA
 
REKLAMA

Bruksela daje 4,8 mld euro na dekarbonizację i zielony wodór

Bruksela daje 4,8 mld euro na dekarbonizację i zielony wodór
Fot. Pixabay - moerschy

Niebawem rozpoczną się nabory wniosków do dwóch programów Funduszu Innowacji w zakresie dekarbonizacji, produkcji czystych technologii, przemysłu morskiego i energochłonnego oraz wspierania produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych. Podmioty z sektora przemysłu i czystych technologii na wsparcie celów Europejskiego Zielonego Ładu otrzymają łącznie 4,8 mld euro.

W Unii Europejskiej emitenci CO2 muszą ponosić koszty generowanych emisji w ramach systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Pieniądze zebrane w ramach EU ETS są przeznaczane m.in. na Fundusz Innowacji, jeden z największych na świecie programów finansowania innowacyjnych, niskoemisyjnych technologii. Obecny, czwarty etap unijnego systemu ETS obejmuje lata 2021–2030. Unia Europejska wyznaczyła w ramach pakietu Fit for 55 wyższy cel, jakim jest zmniejszenie do tego czasu emisji gazów cieplarnianych w UE przynajmniej o 55 proc. w porównaniu z poziomem z roku 1990.

23 listopada 2023 r. Komisja ogłosi dwa nabory do składania wniosków mające na celu przyspieszenie wdrażania innowacyjnych technologii energetycznych w Europie. Pula grantów z Funduszu Innowacji, który ma wspierać rozwój europejskich innowacji w obszarze czystych technologii, opiewa na kwotę 4,8 mld euro.

REKLAMA

Fundusz Innowacji zabezpieczył już około 6,5 mld euro na projekty z zakresu czystych technologii w ramach swoich poprzednich konkursów.

Na jeden z dwóch naborów, które zostaną uruchomione w tym miesiącu, tj. nabór mający na celu wsparcie dekarbonizacji, produkcji czystych technologii oraz przemysłu morskiego i energochłonnego, zostanie przeznaczona kwota 4 mld euro. Wnioski będą przyjmowane do 9 kwietnia 2024 r. Drugie postępowanie natomiast dotyczy aukcji przeznaczonej dla wytwórców odnawialnego wodoru. Jej budżet wyniesie 800 mln euro, a nabór wniosków potrwa do 8 lutego 2024 r.

Wodorowa aukcja

Zaplanowana aukcja przeznaczona dla wytwórców odnawialnego wodoru to nowość w programach realizowanych przez Fundusz Innowacji. Wsparcie będzie przyznawane w formie ustalonej na stałym poziomie premii ponad cenę wodoru uzyskaną na rynku.

REKLAMA

Maksymalna stawka premii, której nie będzie można przekroczyć w ofertach, wynosi 4,5 euro na kilogram H2. W aukcji zostanie zastosowana zasada pay-as-bid. Zwycięzcy otrzymają premię w wysokości zgodnej ze złożoną ofertą. Prawo do subsydiowania produkcji wodoru będzie obowiązywać przez 10 lat. Premia nie będzie powiększana w kolejnych latach o inflację.

Inwestorzy, którzy wygrają aukcję, będą mieli 5 lat na uruchomienie produkcji wodoru za pomocą elektrolizerów o minimalnej mocy 5 MW. Warunkiem jest osiągnięcie mocy wytwórczej w 100 proc. odpowiadającej mocy zgłoszonej w ofercie aukcyjnej.

Jak złożyć wnioski

Komisja Europejska oraz Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) zorganizują dwa specjalne dni informacyjne, aby przybliżyć potencjalnym wnioskodawcom proces składania wniosków.

Na wydarzenia można zarejestrować się tutaj:

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA