REKLAMA
 
REKLAMA

Oblicz koszt ogrzewania domu. POBE zaktualizowało kalkulator

Oblicz koszt ogrzewania domu. POBE zaktualizowało kalkulator
Fot. Pixabay - 11082974

Wśród głównych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego są rachunki za ogrzewanie. Ich wysokość zależy od sposobu ogrzewania, a także standardu ocieplenia budynku. Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej zaktualizowało kalkulator, który pozwala oszacować koszt ogrzewania domu jednorodzinnego zgodnie z aktualnymi cenami energii i paliw. Ile zapłacimy za ogrzanie domu w tym sezonie?

Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) opracowało analizę kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych i przygotowania ciepłej wody użytkowej w Polsce w czwartym kwartale 2023 r. Kalkulator kosztów ogrzewania został zaktualizowany w oparciu o zmieniające się ceny paliw i energii dla gospodarstw domowych.

Najtańsza jest pompa ciepła

Jak pokazują wyniki analizy, którą przeprowadziło POBE, gruntowa pompa ciepła (typu solanka-woda) współpracująca z instalacją ogrzewania podłogowego wciąż pozostaje najtańszym źródłem ciepła dla budynku jednorodzinnego. Ma to miejsce mimo utrzymywania się w Polsce wysokich cen energii elektrycznej i ich niekorzystnej relacji do cen innych paliw. W domach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe mniej zapłacimy również za ogrzewanie pompą ciepła typu powietrze-woda w porównaniu z ogrzewaniem kondensacyjnym kotłem gazowym. Dotyczy to także domów, w których nie ma instalacji fotowoltaicznej.

REKLAMA

Przy instalacjach grzejnikowych, które wymagają wyższej temperatury na zasilaniu (instalacji odbiorczej centralnego ogrzewania), proporcje zmieniają się. Koszt eksploatacji pompy ciepła typu powietrze-woda jest w takim przypadku wyższy niż kondensacyjnego kotła gazowego i na poziomie porównywalnym np. z kotłem na pellet.

Zestawienie POBE pokazuje jednak, że przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznej koszty eksploatacji pompy ciepła można zredukować o 30-50 proc. zależnie od wielkości instalacji PV. W takim przypadku pompa ciepła, bez względu na konfigurację, będzie tańsza w użytkowaniu niż inne źródła ciepła, takie jak kotły na paliwa kopalne (gaz, węgiel, olej) lub biomasę drzewną.

Skala oszczędności wynikających z eksploatacji pompy ciepła w układzie z fotowoltaiką zależy od rodzaju kotła grzewczego, z którym porównujemy pompę ciepła, typu pompy, sprawności źródła ciepła i temperatury zasilania. Duże znaczenie ma także standard energetyczny budynku.

System rozliczania prosumentów ma znaczenie

Wśród czynników, które w dużym stopniu wpływają na poziom oszczędności wynikających z posiadania instalacji fotowoltaicznej, POBE wymienia system rozliczania energii. Koszty eksploatacji pompy ciepła w przypadku korzystania przez prosumenta ze starszego systemu, tzw. net-meteringu mogą być bardzo niskie i wynosić zaledwie kilkaset złotych rocznie.

Ile kosztuje ogrzewanie domu?

Szczegółowe zestawienia kosztów, dla przykładowego budynku jednorodzinnego o powierzchni 150 m2, w którym mieszkają cztery osoby, przedstawiono na wykresach. Pokazują one, jak zmieniają się koszty ogrzewania w zależności od standardu zapotrzebowania na energię dla danego domu.

W szacunkach kosztów wzięto także pod uwagę ewentualny montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej współpracującej z pompą ciepła. Dla budynków o większych potrzebach energetycznych przyjęto moc instalacji fotowoltaicznej na poziomie 5 kW, a dla budynków zużywających mniej energii – 3 kW.

POBE uwzględniło w analizie także standard energetyczny budynku, określany przez poziom zużycia energii użytkowej (EU). Wpływa on w dużym stopniu na całkowity koszt zaopatrzenia budynku w ciepło. W zestawieniu POBE porównało trzy poziomy zużycia energii użytkowej w przykładowym domu jednorodzinnym o powierzchni ogrzewanej 150 m2:

  • około 80 kWh/(m2/rok) – w istniejącym budynku, który został poddany głębszej termomodernizacji (np. w ramach programu „Czyste Powietrze”) do standardu energetycznego określonego w Warunkach Technicznych obowiązujących od 1 stycznia 2017 r. (WT 2017), lub w budynku wzniesionym zgodnie z tym standardem;
  • około 55 kWh/(m2/rok) – w nowym budynku, który spełnia standardy minimalne Warunków Technicznych obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. (WT 2021);
  • około 40 kWh/(m2/rok) – w nowym budynku spełniającym standardy programu „Moje Ciepło” obowiązujące od 1 stycznia 2023 r., czyli charakteryzującym się lepszymi parametrami izolacyjności niż te określone w WT 2021.

POBE podkreśla, że największy wpływ na koszt ogrzewania domu ma standard ocieplenia: izolacja ścian i dachów oraz jakość okien i drzwi.

Na potrzeby analizy zestawiono koszty wytworzenia ciepła dla typowego domu jednorodzinnego przy wykorzystaniu różnych urządzeń i systemów grzewczych, w tym:

  • kotłów grzewczych: elektrycznego, gazowego, olejowego, węglowego, na kawałki drewna i granulat drzewny (pellet),
  • pomp ciepła typu powietrze-woda oraz solanka-woda,
  • instalacji grzejnikowej (temp. na zasilaniu 55 st. C) oraz płaszczyznowego ogrzewania podłogowego (temp. na zasilaniu 35 st. C).

 

REKLAMA

Wykres - roczny koszt ogrzewania
Rys. 1. Przykładowy roczny koszt ogrzewania istniejącego budynku jednorodzinnego o pow. ogrzewanej 150 m2, poddanego termomodernizacji do standardu WT 2017 (EU 80 kWh/(m2 · rok)), wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny. Dane uwzględniają koszty energii i paliw w IV kw. 2023 r. (C) POBE

 

Wykres - roczny koszt ogrzewania
Rys. 2. Przykładowy roczny koszt ogrzewania nowego budynku jednorodzinnego o pow. ogrzewanej 150 m2, zrealizowanego w standardzie aktualnych warunków technicznych WT 2021 (EU = 55 kWh/(m2 · rok)), wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny. Dane uwzględniają koszty energii w IV kw. 2023 r. (C) POBE

 

Wykres - roczny koszt ogrzewania
Rys. 3. Przykładowy roczny koszt ogrzewania nowego budynku jednorodzinnego o pow. ogrzewanej 150 m2, zrealizowanego w standardzie programu „Moje Ciepło” (EU = 40 kWh/(m2 · rok)), wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny. Dane uwzględniają koszty energii w IV kwartale 2023 r. (C) POBE

Nie uwzględniono zamrożenia cen prądu

Dane dotyczące cen wykorzystane przy aktualizacji kalkulatora kosztów ogrzewania POBE pochodzą z raportu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) z września 2023 r., przygotowanego przez Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej CEM. Badanie cen paliw stałych przeprowadzono we wrześniu 2023 r.

W raporcie PAS wykazał, że w okresie od kwietnia do września 2023 r. nastąpił niewielki spadek cen paliw stałych. Cena węgla typu orzech spadła o 7 proc. (wracając do poziomu z pierwszego kwartału 2022 r.), ekogroszku – o 8 proc., a drewna kawałkowego o 11 proc. Cena pelletu nie zmieniła się.

Ceny energii elektrycznej i gazu, które POBE przyjęło do analizy kosztów ogrzewania budynków, są uśrednione. W analizie nie uwzględniono rządowych dopłat do ogrzewania obowiązujących w sezonie 2022/2023.

Do kalkulacji przyjęto ceny obowiązujące po przekroczeniu limitu zużycia w kWh rocznie. Nie uwzględniono niższych – „zamrożonych” – cen energii elektrycznej, Według nowych przepisów obowiązujących w 2023 r., limity zużycia prądu wyniosą: do 3000 kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych, do 3600 kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, do 4000 kWh rocznie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i dla rolników. W analizie nie uwzględniono kosztów obsługi urządzeń grzewczych, które mają szczególne znaczenie zwłaszcza przy eksploatacji kotłów na paliwo stałe.

Narzędzie do planowania termomodernizacji

Kalkulator kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych przygotowany i aktualizowany co kwartał przez POBE jest dostępny w formie otwartego arkusza kalkulacyjnego, co umożliwia wprowadzenie indywidualnych danych dotyczących budynków i ich wyposażenia w urządzenia grzewcze.

Arkusz kalkulacyjny jest dostępny na stronie internetowej POBE pod tym linkiem.

Dotacje dla właścicieli domów

Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej przypomina, że trwa program Czyste Powietrze, który oferuje dotacje m.in. do ocieplenia ścian, dachów czy modernizacji instalacji grzewczej. Dotychczas w programie złożono 711 tys. wniosków o dotacje w łącznej wysokości 19 mld zł. Podpisano 602,6 tys. umów uwzględniających dotacje na kwotę 14,7 mld zł, z czego w przypadku zrealizowanych projektów wypłacono już beneficjentom ponad 7,5 mld zł dotacji.

Program Moje Ciepło pozwala pozyskać dofinansowanie do montażu pompy ciepła w nowych domach, pod warunkiem, że spełniają one podwyższone kryteria zapotrzebowania na energię. Więcej na ten temat: Dotacje na pompy ciepła. Uwaga na kluczowy warunek.

Z kolei nowa wersja programu Mój Prąd, oprócz znanych już z poprzednich edycji dofinansowań do montażu domowej instalacji fotowoltaicznej, pozwala uzyskać także wysokie dofinansowanie (około połowy kosztów) do instalacji pomp ciepła i kolektorów słonecznych, a także urządzeń do magazynowania energii (cieplnej lub elektrycznej). Warunkiem wsparcia inwestycji w pompę ciepła w Moim Prądzie jest posiadanie instalacji fotowoltaicznej. Więcej o warunkach otrzymania dotacji w Moim Prądzie w artykule: Nowe dotacje z Mojego Prądu. Takie będą zasady.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

150 m2 temp.22-23st. roczne zuzycie ponizej 2tys. kwh, rzeszow jasiona, pompa powietrze woda 6kw,

marcel – jak wygląda izolacja?

prawidlowe pytanie jest jaka jest izoacja domu a nie jakie jest zrodlo ciepla. Z jakiegos powodu ludzie szukaja cudownego urzadzenie ktore bedzie dostarczac energie do ogrzania ich domu za darmo, najlepiej jak by to bylo jakies perpetuum mobile za pare zloty. Nie ma darmowej energii, trzeba jej poprostu zuzywac – czyli wypuszac na zewnatrz malo. Tyle ze tego nikt nie promuje bo lepiej jest sprzedac PC za 50k zl zamiast powiedziec komus ociepl dom

a i jeszcze jedno, ludzie ciagle wierza ze styropian grzeje. A on przeciez izoluje, izolacja jest wprost proporconalna do grubosci. 5 cm to nie izoacja tylko podklad pod tynk. Kazdy dodatkowy centymert to mniej kwh rocznie.

TW
Izolacja nie zawsze jest taka opłacalna. Kiedyś liczyłem i przy normalnych cenach węgla SAMODZIELNE zaizolowanie domu łącznie z dotacją ze średniego poziomu zwróciłoby się po 30 latach. Węgiel zdrożał co prawda ale materiały izolacyjne tez znacznie zdrożały. Nie liczyłem jakby to wyszło w tym roku…

Ja liczylem to jakies 15 lat temu i mi wyszlo 25 cm bialego styropianu, 45 cm welny i wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepla – do nowo budowanego domu, nie modernizacja. W efekcie zuzywam ok 2-3 kwh rocznie na ogrznie domu, przy temperaturze 20-21 st, dom ok 170 m2. Ciezko powiedziec ile teraz to rocznie kosztuje bo mam PV i systemie prosumenckim wychodze na 0 kwh z pradem. Wydaje mi sie dzis z obliczen wyszlo by mi 30 cm styropianu szarego na sciany i to samo dach, 0 welny jako izolacja, welna na dach to sciema nie izolacja, powietrze smiga na wszystkie strony

cyt „zuzywam ok 2-3 kwh rocznie na ogrznie domu 170m2” coś ci się tutaj pomyliło

30 lat temu dopadłem do broszury Knaufa nt. ocieplenia domu. Trochę za późno, bo już miałem stan surowy. Co mówili biegli w piśmie. 30 cm izolacji podłoga i ściany i 40 cm w dachu. Do tego dobra stolarka drzwiowa i okienna. Od siebie bym dodał współczynnik okna/podłoga 15% max. I to się sprawdza zarówno w zimie jak i w lecie, bo dom się nie przegrzewa. Ja mam 25 w ścianach, 8 w podłodze i 15 w dachu, bo było za późno na zmiany ale i tak jest dobrze. Nie jestem zwolennikiem pompy ciepła bo miałem, za to jestem zwolennikiem kotła kondensacyjnego, bo wydatki eksploatacyjne praktycznie takie same, a problemów mniej. A wystarczy porównać cenę 1 kWh przy założeniu że COP pompy po kilku latach spada dramatycznie.

Gonienie za idealnym ociepleniem to gonienie króliczka. Ten, który ma już teraz klasę domu A za rok usłyszy, że jest A+, później ogłoszą A++, a następnie, że wymagana jest klasa A+++++. Wtedy nastąpi uporządkowanie klas tak jak to było ostatnio z AGD, przez co obecny szczęśliwy posiadacz domu A spadnie do kategorii E niestety i domu nie sprzeda ani nie da dzieciom. Chyba, że wysłupła 300 tys. na kolejne innowacje, np. elektrolizer, zbiornik i kocioł, albo instalację amoniakalną. Nierealne?

Kalkulator POBE opiera się na zmanipulowanych kosztach paliw zawartych w raporcie PAS. Wskazano tam że węgiel kosztuje ponad 1700 zł/t u pośrednika, gdy należałoby przyjąć najniższą cenę występującą u producenta(kopalni) w ciągu roku (bo to paliwo można przecież zmagazynować), a wynosi ona ok. 950 zł/t.
Dlatego kalkulator daje fałszywy obraz kosztów bez względu na energochłonność budynku.

Powyższy wpis to oczywiście moje subiektywne zdanie.
Zachęcam sprawdź sam jak jest naprawdę.

@Marian Polski, sorki oczywiście chodziło o 2-3 tysiące kWh rocznie

Za wyprodukowaną latem energię otrzymuję ok 40 gr/kWh. Za zużytą energię płacę 1,36 zł/kWh z tarczami rządowymi. Pompa zużywa 6.000 kWh, koszt ogrzewania pompą ciepła + cwu to jak widać 8.000 zł. Dom 180 m2 , izolacja średnia 25 + 15 cm. Poddasze dodatkowo docieplone cellulozą, zyskałem 2.000 kWh. W starym systemie rozliczeń wszystko się spinało, obecny system rozliczeń pv to oszustwo.

Ociepli się po kosztach obecnych a zaoszczędzi po kosztach przyszłych.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA