Ogrzewanie domu – najdroższy kopciuch, najtańsza pompa ciepła

Ogrzewanie domu - najdroższy kopciuch, najtańsza pompa ciepła
Fot. Vaillant

Polski Alarm Smogowy opublikował kolejny raport pokazujący aktualne ceny paliw używanych do ogrzewania domów. W porównaniu do wysokich cen w trzecim kwartale zeszłego roku ostatnio wszystkie paliwa zanotowały lekki spadek cen. Mimo to ogrzewanie domu tzw. kopciuchem, czyli starym piecem na węgiel lub drewno, nadal jest najdroższą metodą ogrzewania, nie licząc oleju opałowego. Najtańszym sposobem ogrzewania jest gruntowa pompa ciepła.

Monitoring cen został wykonany przez Polski Alarm Smogowy (PAS) w dniach 12-14 września 2023 r. W całej Polsce zbadano ceny w 32 składach opału, zlokalizowanych w różnych miejscowościach. Kontroli poddano po dwa składy z każdego województwa.

Średnia cena węgla typu orzech wyniosła 1796 zł za tonę, podobną cenę miał ekogroszek – 1769 zł. Od kwietnia 2023 r. ceny tych paliw spadły odpowiednio o 7 proc. i 8 proc. Staniało także drewno kawałkowe (-11 proc), a ceny pelletu się nie zmieniły.

REKLAMA

Wahania cen opału

Jak podaje PAS w swoim najnowszym raporcie, ceny węgla, pelletu i drewna kominkowego ustabilizowały się i powróciły do poziomu z pierwszego kwartału 2022 r. Porównanie cen paliw w okresie od stycznia 2021 r. do września 2023 r. pokazuje, że węgiel orzech podrożał o 103 proc., pellet o 85 proc. a drewno kominkowe aż o 242 proc.

 

Zmiana cen paliw stałych w składach opału w latach 2021-2023. Źródło: Polski Alarm Smogowy, CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej, Instytut Ekonomii Środowiska (IEŚ)

 

Zmiana cen paliw stałych w składach opału w latach 2021-2023. Źródło: Polski Alarm Smogowy, CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej, Instytut Ekonomii Środowiska (IEŚ)

Stabilizacja cen węgla

W raporcie PAS podano, że w składach opału zalega znaczna ilość węgla zagranicznego – najczęściej z Kolumbii, a także z Kazachstanu. W niektórych składach można też kupić rosyjski węgiel z Syberii. Na południu Polski dostępny jest także opał z Czech. Polski węgiel jest droższy od węgla importowanego, średnio około 100 zł za tonę.

REKLAMA

Jak mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, stabilizacja cen węgla może być efektem nagromadzonych zapasów importowanego opału. Agencja Rozwoju Przemysłu szacowała, że pod koniec lipca sięgały one 3,5 mln ton.

Domyślam się, że część tego paliwa jest niskiej jakości, stąd zawieszenie norm jakości węgla dla gospodarstw domowych aż do końca tego roku. Niestety spalanie węgla słabej jakości oznacza ryzyko pogorszenia stanu powietrza. Liczymy na odwieszenie norm już od nowego roku, tym bardziej że są one jednym z warunków odblokowujących pieniądze z KPO, które pójdą na termomodernizację polskich domów – dodaje Siergiej.

Ile kosztuje ogrzewanie domu?

Wraz z obniżonymi cenami paliw spadły nieco koszty ogrzewania domu. Roczny koszt ogrzewania 150-metrowego średnio ocieplonego domu, w którym mieszkają 4 osoby, według danych Polskiego Alarmu Smogowego wynosi przeciętnie:

  • 13 000 zł dla oleju opałowego,
  • 9560 zł dla pozaklasowego kotła na drewno,
  • 9400 zł dla kopciucha na węgiel,
  • 7800 zł dla kotła na gaz,
  • 7300 zł dla ekoprojektowego kotła na drewno,
  • 7250 zł dla powietrznej pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym,
  • 7180 zł dla kotła klasy ekoprojekt na węgiel,
  • 6250 zł dla gruntowej pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym.

PAS zwraca uwagę, że koszty ogrzewania domu można ograniczyć, ocieplając go. Biorąc pod uwagę np. ogrzewanie gazowe, w przypadku wspomnianego domu przy słabym ociepleniu zapłacimy za rok ogrzewania pomieszczeń i wody około 10 500 zł. Przy dobrym ociepleniu ten koszt spadnie niemal dwukrotnie – do 5700 zł.

Dotacje na walkę ze smogiem

Piotr Siergiej podkreśla, że trwa program Czyste Powietrze, który oferuje dotacje m.in. do ocieplenia ścian, dachów czy modernizacji instalacji grzewczej. Obecnie tygodniowo do programu składanych jest około 5000 wniosków o dotacje, z czego większość zawiera działania termomodernizacyjne.

W prowadzonym od 2018 roku programie Czyste Powietrze złożonych zostało dotąd w sumie 711 tys. wniosków o dotacje w łącznej wysokości 19 mld zł. Podpisano 602,6 tys. umów uwzględniających dotacje na 14,7 mld zł, z czego w przypadku zrealizowanych projektów wypłacono beneficjentom dotychczas ponad 7,5 mld zł dotacji.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.