REKLAMA
 
REKLAMA

Dotacje na innowacje w zakresie czystych technologii

Dotacje na innowacje w zakresie czystych technologii
Fot. Pixabay - Albrecht Fietz

Unia Europejska zainwestuje 4 mld euro w innowacyjne projekty w zakresie czystych technologii. Komisja Europejska ogłasza zaproszenie do składania wniosków o wsparcie technologii neutralnych emisyjnie w ramach Funduszu Innowacyjnego na 2023 r.

Konkurs jest finansowany z dochodów z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Komisja Europejska (KE) podwoiła budżet przeznaczony na projekty wykorzystujące czyste technologie w porównaniu z poprzednim edycjami. Na wsparcie projektów, które pomogą wdrożyć innowacyjne technologie obniżania emisyjności przeznaczono 4 mld euro. Z tej puli na wzmocnienie zdolności produkcyjnych przemysłu, rozwój technologii i zwiększenie odporności łańcucha dostaw w Europie przeznaczono 1,4 mld euro.

Na co można otrzymać dotację?

Wnioskodawcy mogą się ubiegać o dotacje w ramach pięciu obszarów. Każdego z nich dotyczą odrębne wymogi w zakresie nakładów inwestycyjnych. Są to:

REKLAMA

  • ogólne obniżenie emisyjności na dużą skalę – 1,7 mld euro na projekty, które wymagają nakładów inwestycyjnych powyżej 100 mln euro;
  • ogólne obniżenie emisyjności na średnią skalę – 500 mln euro na projekty, które wymagają nakładów inwestycyjnych w granicach 20-100 mln euro;
  • ogólne obniżenie emisyjności na małą skalę – 200 mln euro na projekty, które wymagają nakładów inwestycyjnych w zakresie 2,5-20 mln euro;
  • produkcja czystych technologii – 1,4 mld euro na projekty skupiające się na produkcji komponentów niezbędnych w branży OZE, magazynowania energii, pomp ciepła i produkcji wodoru, które wymagają nakładów inwestycyjnych powyżej 2,5 mln euro;
  • projekt pilotażowy – 200 mln euro na projekty, które koncentrują się na głębokiej dekarbonizacji i wymagają nakładów inwestycyjnych powyżej 2,5 mln euro.

Projekty będą oceniane na podstawie ich potencjału w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, stopnia innowacyjności, dojrzałości, możliwości powielania i efektywności kosztowej. Fundusz Innowacyjny może pokryć do 60 proc. całkowitych nakładów inwestycyjnych projektu.

Do ubiegania się o dofinansowanie uprawnione są projekty zlokalizowane w EOG. Zaproszenie do składania wniosków jest otwarte dla sektorów: morskiego, transportu drogowego i budownictwa, technologii w energochłonnych gałęziach przemysłu (w tym w lotnictwie), energii odnawialnej lub magazynowania energii.

Projekty, które nie są na wystarczającym etapie rozwoju, aby uzyskać dotację, lub nie zostały wybrane do finansowania ze względu na ograniczenia budżetowe, mogą skorzystać z pomocy Europejskiego Banku Inwestycyjnego na rozwój projektów (PDA).

Kiedy można aplikować?

Wnioski można składać do 9 kwietnia 2024 r. za pośrednictwem portalu Funding and Tenders.

REKLAMA

Aby przybliżyć wnioskodawcom proces składania wniosków, 7 grudnia 2023 r. odbędzie się dzień informacyjny dotyczący zaproszenia IF23. W ramach wydarzenia online będzie można zapoznać się z procedurami i zadać pytanie Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA), która realizuje nabory wniosków Funduszu Innowacyjnego.

O wynikach oceny wnioskodawcy zostaną poinformowani w czwartym kwartale 2024 r. Wybrani wnioskodawcy podpiszą umowy o dofinansowanie w pierwszym kwartale 2025 r.

40 mld euro na technologie niskoemisyjne

Fundusz Innowacyjny ma stworzyć zachęty finansowe dla przedsiębiorstw i organów publicznych do inwestowania w najnowocześniejsze technologie niskoemisyjne i wspierać przejście Europy na neutralność klimatyczną. Jego dochody z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji w latach 2020-2030 szacuje się na 40 mld euro. W ramach poprzednich zaproszeń do składania wniosków fundusz przyznał już około 6,5 mld euro na ponad 100 innowacyjnych projektów.

Z Funduszu Innowacyjnego jest także finansowana pierwsza aukcja pilotażowa w ramach Europejskiego Banku Wodoru, którą prowadzi unijna agencja CINEA. Udostępniono w niej budżet w wysokości 800 mln euro dla twórców projektów w EOG. Inwestorzy chcący przystąpić do aukcji mają czas na złożenie oferty do 8 lutego 2024 r. Projekty nie mogą łączyć wsparcia z zaproszenia w ramach Funduszu Innowacji i pilotażu Europejskiego Banku Wodoru.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA