Ruszyła aukcja dla producentów wodoru odnawialnego

Ruszyła aukcja dla producentów wodoru odnawialnego
Lhyfe

Komisja Europejska rozpoczęła przyjmowanie ofert w pierwszej unijnej aukcji, w której będzie można uzyskać dopłaty do produkcji tzw. zielonego wodoru wytwarzanego przy udziale energii odnawialnej.

Rozpoczęła się pierwsza akcja przeznaczona dla producentów zielonego wodoru na terenie Unii Europejskiej. Do podziału są środki w wysokości 800 mln euro, przekazane z unijnego Funduszu Innowacji.

Uczestnicy aukcji, którzy zaoferują możliwie najniższe ceny i zmieszczą się w alokacji, otrzymają gwarantowaną premię do sprzedaży wodoru. W ofercie nie może ona jednak przekroczyć kwoty 4,50 euro za kilogram H2. Premia będzie przysługiwać przez 10 lat. Nie będzie powiększana w kolejnych latach o inflację.

REKLAMA

Zwycięzcy aukcji będą mieć 5 lat na uruchomienie produkcji wodoru, licząc od podpisania umowy grantowej. Nie będą mogli jednocześnie uzyskać innej pomocy publicznej od państw członkowskich.

Komisja Europejska zdecydowała, że minimalna moc elektrolizera w ofercie aukcyjnej powinna wynosić 5 MW. Nie wprowadzono maksymalnej mocy instalacji do produkcji wodoru, przyjęto jednak warunek, że pojedyncza oferta nie może zagospodarować więcej niż 1/3 całkowitego budżetu aukcji, czyli 266,7 mln euro.

Czas do lutego 2024

Inwestorzy chcący przystąpić do aukcji mają czas na złożenie oferty do 8 lutego 2024 r. Rozstrzygnięcie ma nastąpić do kwietnia przyszłego roku, a na podpisanie umowy o dofinansowanie będzie do 9 miesięcy od zamknięcia aukcji.

Zainteresowani aukcją mogą zaczerpnąć wiedzy na jej temat podczas dnia informacyjnego, który 30 listopada zorganizuje unijna agencja CINEA. Ten sam podmiot jest odpowiedzialny za przeprowadzenie aukcji.

Auctions-as-a-Service

Jednocześnie Komisja Europejska w obszarze wsparcia wodoru chce zaproponować inny mechanizm, określany jako Auctions-as-a-Service. Ma on umożliwić uzyskanie pomocy dla projektów, które zostały zgłoszone do aukcji wodorowej, ale jej nie wygrały. Celem jest uzyskanie pomocy publicznej od kraju UE, na terenie którego planowana jest produkcja wodoru – bez konieczności udziału w dodatkowych postępowaniach. Ma to zredukować biurokrację i przyspieszyć inwestycje mające na celu produkcję zielonego wodoru.

Udział krajów UE w tym mechanizmie ma być dobrowolny. Uczestnicy unijnej aukcji wodorowej muszą zaznaczyć zainteresowanie tą możliwością, przystępując do obecnej aukcji. Przyznanie krajowej pomocy publicznej w ramach tego mechanizmu będzie wymagać unijnej notyfikacji.

REKLAMA

Komisja Europejska zaznacza, że uruchomiona właśnie aukcja wodorowa ma charakter pilotażowy. Zdobyte doświadczenia unijni urzędnicy wykorzystają podczas organizacji drugiej aukcji, która ma się odbyć w 2024 r.

Zmniejszyć lukę

Zadaniem premii, którą otrzymają zwycięzcy aukcji, jest pokrycie różnicy między kosztem wyprodukowania zielonego wodoru a ceną, którą będą skłoni zapłacić odbiorcy. W ten sposób Bruksela chce zapewnić nowej bezemisyjnej technologii miejsce na rynku wodoru, który był dotąd zdominowany przez tańszy, wytwarzany przy pomocy paliw kopalnych H2.

Pierwsze inwestycje w produkcję zielonego wodoru mają rozkręcić przemysł czystego wodoru, prowadząc do rozwoju technologii i spadku jej kosztów. To z kolei ma pozwolić na osiągnięcie celu wyznaczonego przez UE, czyli produkcji na terenie Wspólnoty do 10 mln ton wodoru rocznie do roku 2030.

Według szacunków Komisji Europejskiej osiągnięcie takiego poziomu produkcji zielonego wodoru będzie się wiązało z koniecznością wytwarzania energii elektrycznej z instalacji OZE o łącznej mocy około 150-201 GW.

Obecny popyt na wodór w Unii Europejskiej, wynoszący około 8 mln ton, jest pokrywany głównie wodorem wytworzonym z gazu naturalnego, a to generuje emisje CO2. Produkcja zielonego wodoru na terenie UE to zaledwie około 0,3 mln ton. Zapewniają ją elektrolizery, których łączna moc wynosi tylko około 160 MW.

Rozpoczęta aukcja ma na celu połączenie podaży i popytu na wodór odnawialny. Chodzi o zapewnienie przejrzystości w zakresie cen, co pomoże ożywić europejski rynek wodoru. To z kolei pomoże przyspieszyć przejście Unii Europejskiej na czystą energię, przy jednoczesnym utrzymaniu naszej konkurencyjności i pozycji Europy jako światowej potęgi gospodarczej. Liczymy na pozytywną reakcję rynku, a także państw członkowskich, które rozważają wzięcie udziału w mechanizmie Auctions-as-service – komentuje Maros Sefcovic, wiceszef Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu.

Piotr Pająk

Piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.