REKLAMA
 
REKLAMA

Dziesiąta spółdzielnia energetyczna w sieci Tauron

Dziesiąta spółdzielnia energetyczna w sieci Tauron
Fot. Pixabay - Solarimo

Spółdzielnie energetyczne mają zapewnić tańszą energię pochodzącą z OZE przeznaczoną dla swoich członków. Spółdzielnie te cieszą się coraz większą popularnością w Polsce, szczególnie na południu kraju. Grupa Tauron podaje, że na terenie działalności spółki funkcjonuje już dziesięć takich społeczności.  

Spółdzielnię energetyczną mogą tworzyć zarówno odbiorcy wraz z producentami energii ze źródeł odnawialnych, jak i sami producenci. W skład takiego podmiotu mogą wchodzić gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa, jednostki samorządu lokalnego oraz inni odbiorcy i wytwórcy energii. Głównym celem tych społeczności jest produkcja energii na własny użytek, ale także na sprzedaż.

Jak mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron, nowelizacja prawa energetycznego wprowadziła wiele zmian na rynku energii w zakresie podmiotów, które mogą funkcjonować w sieci energetycznej.

REKLAMA

To między innymi obywatelskie społeczności energetyczne takie jak: klastry czy spółdzielnie energetyczne. To nowe podmioty, z którymi rozpoczynamy współpracę. Ważne jest natomiast to, aby podmioty te precyzyjnie określiły biznesowy model funkcjonowania i odpowiednio zwymiarowały potrzeby w zakresie odbioru i bilansowania energii.

Paweł Szczeszek podkreśla, że efektywnie funkcjonujące spółdzielnie umożliwiają obniżenie kosztów zakupu energii dla jej członków, wyższe przychody dla jej wytwórców oraz wzrost bezpośredniego wykorzystania zielonej energii na terenach, na których funkcjonują.

Tauron podkreśla, że w ramach spółki dystrybucyjnej Tauron Dystrybucja infrastrukturą sieciową, którą mogą wykorzystywać spółdzielnie energetyczne.

Kto może stworzyć spółdzielnię energetyczną?

Status spółdzielni energetycznej mogą otrzymać gminy wiejskie lub miejsko-wiejskie, posiadające nieograniczoną liczbę członków, w których 70 proc. pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną pochodzi ze źródeł OZE. Łączna moc zainstalowana w spółdzielni nie może przekraczać 10 MW. Każdą spółdzielnię należy zgłosić, aby została umieszczona w wykazie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

REKLAMA

W wykazie KOWR jest zarejestrowanych obecnie 21 spółdzielni energetycznych, z czego dziesięć znajduje się na obszarze działania Tauron Dystrybucji. Najbardziej aktywnym województwem jest małopolskie, w której funkcjonuje pięć takich społeczności.

W sieci dystrybucyjnej zarządzanej przez Taurona pojawiła się właśnie dziesiąta spółdzielnia – Lądecka Spółdzielnia Energetyczna. W jej ramach powstała farma fotowoltaiczna mająca dostarczać energie członkom spółdzielni. Więcej na ten temat w artykule: Lądecka Spółdzielnia Energetyczna przyniesie pół miliona oszczędności.

Nowe obowiązki operatora systemu dystrybucyjnego

Operator systemu dystrybucyjnego w przypadku spółdzielni ma obowiązek zawarcia ze sprzedawcą umowy o świadczenie usług dystrybucji lub dokonania zmiany zawartej umowy o świadczenie usług dystrybucji. Ma to umożliwić dokonywanie przez tego sprzedawcę rozliczenia spółdzielni.

Jak mówi Radosław Pobol, prezes spółki Tauron Dystrybucja, operator każdemu z członków spółdzielni energetycznej instaluje licznik zdalnego odczytu, a następnie przekazuje do sprzedawcy dane pomiarowe zebrane przed sumarycznym zbilansowaniem i po zbilansowaniu poszczególnych członków spółdzielni i całej spółdzielni energetycznej.

Już wkrótce operator uruchomi nową aplikację dla spółdzielni energetycznych powstałą na wzór znanej klientom indywidualnym Taurona aplikacji eLicznik. Dzięki niej spółdzielnie energetyczne będą mogły precyzyjnie i wygodnie śledzić zużycie energii i kontrolować efektywność energetyczną.

W odniesieniu do ilości energii elektrycznej wytworzonej we wszystkich instalacjach OZE spółdzielni energetycznej i zużytej przez wszystkich jej odbiorców nie nalicza się i nie pobiera opłaty OZE, opłaty mocowej i opłaty kogeneracyjnej. To daje spółdzielniom realne korzyści, a dla gmin i podmiotów jest zachętą do tworzenia takich społeczności.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Pięknie będzie Polska zaśmiecona badziewiem 🤕🤣🤣🤣😂😂😂.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA