REKLAMA
 
REKLAMA

Polski producent z branży OZE na plusie, ale ze spadkiem sprzedaży i marż

Polski producent z branży OZE na plusie, ale ze spadkiem sprzedaży i marż
fot. Sunex

Poprawa koniunktury w sektorze OZE nastąpi najwcześniej po pierwszym kwartale 2024 r. według oceny polskiego producenta urządzeń OZE – firmy Sunex. Mimo zwiększenia przychodów spółka odczuwa jednak na razie spowolnienie. Jednocześnie analizuje możliwości przejęć na rynku niemieckim. 

Sunex, polski producent rozwiązań bazujących na OZE, po trzech kwartałach 2023 r. osiągnął ponad 270 mln zł skonsolidowanych przychodów. Jest to wzrost o 28 proc. względem analogicznego okresu roku 2022 (r/r). Skonsolidowany zysk netto Grupy Sunex po trzech kwartałach br. wyniósł 21,7 mln zł – mniej o 21 proc. r/r.

Spółka poinformowała, że w trzecim kwartale 2023 r. odczuła spowolnienie na kluczowych rynkach. Miało ono wynikać z wysokich stóp procentowych w strefie euro i ograniczeniem inwestycji.

REKLAMA

– W strefie euro, w tym na kluczowych dla nas rynkach niemieckim i austriackim, a także w Polsce, widzimy spowolnienie gospodarcze spowodowane wysokimi stopami procentowymi. To negatywnie wpływa na inwestycje, a co za tym idzie także na popyt na nasze produkty. Niższe niż w 2022 r. są ceny naszych produktów i usług, które osiągamy, a w efekcie także marże – stwierdza Marek Kossmann, dyrektor finansowy i członek zarządu Sunex.

 

Grafika pokazująca wyniki finansowe Sunex
Wyniki finansowe Sunex. Źródło: Sunex

Fokus na zagranicę

Sunex przewiduje poprawę koniunktury najwcześniej po pierwszym kwartale 2024 r. Mają się do tego przyczynić działania firmy za granicą. W informacji o wynikach finansowych za pierwsze półrocze br. podawała, że sprzedaż zagraniczna wygenerowała wówczas 160,2 mln zł, zapewniając 85 proc. wszystkich przychodów grupy.

– Rozbudowujemy na całą Austrię sieć sprzedaży, serwisu i montażu przejętej firmy Krobath i poszerzamy jej ofertę o wyroby Sunex. Oczekujemy, że efekty tych działań będą widoczne w przychodach od drugiego kwartału 2024 r. Planujemy też budowę sieci sprzedaży – na bazie przedstawicieli handlowych – na wszystkich najważniejszych rynkach europejskich – informuje Kossmann.

Sunex przejął austriacką spółkę Krobath Bad Heizung Service w styczniu 2023 r. Teraz analizuje możliwości przeprowadzenia akwizycji w Niemczech.

REKLAMA

– Szukamy możliwości akwizycji w Niemczech, która wpisywałaby się w założenia biznesowe Grupy Sunex, ale nie wykluczamy również zakupu firmy w innym kraju w Europie. Zależy nam na zbudowaniu struktur sprzedaży, które ułatwią spółkom grupy bezpośrednio dotarcie do klienta końcowego na naszych kluczowych rynkach oraz umożliwią realizację dodatkowych usług, takich jak montaże i serwisy urządzeń OZE. Firma z bezpośrednim dostępem do rynku ma większe możliwości działania niż sprzedająca przez pośrednika. Dlatego akwizycja pozwoli nam prowadzić własną politykę cenową i lepiej funkcjonować w okresach słabszej koniunktury na rynku, z którą teraz się mierzymy – wyjaśnia Romuald Kalyciok, prezes Sunex.

Niemcy czekają na dopłaty do pomp ciepła

Według firmy zagraniczne rynki charakteryzują się większą stabilnością i przewidywalnością niż polski. W trzech kwartałach 2023 r. wygenerowały one ponad 228 mln zł skonsolidowanych przychodów Sunex (wobec 141 mln zł w analogicznym okresie przed rokiem). Z tej kwoty 137,9 mln zł zapewniły Niemcy.

Romuald Kalyciok zwraca uwagę, że pojawienie się w trzecim kwartale tego roku informacji o przyszłych dopłatach do pomp ciepła w Niemczech w dużej mierze wstrzymało popyt na tym rynku. W ramach nowego programu wsparcia w Niemczech gospodarstwa domowe będą mogły uzyskać łącznie nawet do 70 proc. dopłaty do zakupu pompy ciepła. Oczekując na ten program, Niemcy na razie wstrzymują się z zakupem pomp ciepła.

Według nowych przepisów wszystkie tamtejsze systemy grzewcze do 2045 r. będą musiały korzystać z OZE. Będzie można wykorzystywać w nich wiele opcji: podłączenie do sieci ciepłowniczej, pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne, na biomasę, hybrydowe, bazujące na energii z PV, a także gazowe „H2-Ready”, czyli grzejniki, które można przekształcić na zasilanie w 100 proc. wodorem odnawialnym. Branża OZE ma bardzo dobre perspektywy i oczekujemy poprawy koniunktury najwcześniej po pierwszym kwartale 2024 r. – ocenia prezes Sunex.

O wdrażanych w Niemczech zmianach dotyczących branży grzewczej można przeczytać więcej w wywiadzie z Michałem Kędzierskim, głównym specjalistą w Zespole Niemiec i Europy Północnej Ośrodka Studiów Wschodnich: Plan zmiany ogrzewania na ekologiczne wstrząsnął polityką Niemiec.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA