Polski producent pomp ciepła przejmuje austriacką spółkę

Polski producent pomp ciepła przejmuje austriacką spółkę
fot. YouTube/Sunex TV

Polska firma Sunex SA, z siedzibą w Raciborzu, kupiła 100 proc. udziałów w austriackiej spółce Krobath Bad Heizung Service GmBH. Transakcja zrealizowana została 20 stycznia 2023 roku.

Krobath Bad Heizung Service GmbH (Krobath) to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prawa austriackiego, zarejestrowana w Feldbach. Polski producent kolektorów słonecznych i pomp ciepła wykupił udziały w Krobath od dotychczasowych wspólników tej spółki – trzech osób fizycznych, obywateli Austrii – proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów: 66 proc. i dwa razy po 17 proc. Sprzedający nie są powiązani kapitałowo i osobowo z Sunex.

Finansowanie wykupu

Łączna cena nabycia wszystkich udziałów wyniosła 4,3 mln euro. Sunex sfinansował transakcję ze środków pozyskanych z umowy kredytu inwestycyjnego w walucie wymienialnej w wysokości do 3,44 mln euro, udzielonego przez bank PKO BP SA, oraz ze środków własnych.

REKLAMA

Firma Sunex powstała w 2002 roku w Raciborzu. Jest producentem innowacyjnych rozwiązań bazujących na odnawialnych źródłach energii. W swojej ofercie ma inteligentne systemy stosowane w technice grzewczej i solarnej: pompy ciepła, fotowoltaikę, kolektory słoneczne, klimatyzację i pakiety hybrydowe z systemami sterowania. Rozwija także produkty wspomagające magazynowanie energii z OZE.

Kondycja finansowa Krobath

Spółka Krobath działa w branży instalacji grzewczych i sanitarnych. Zajmuje się głównie montażem i serwisem pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych. W ostatnim okresie obrotowym (spółka Krobath ma rok obrotowy od 1 marca do 28/29 lutego) jej przychody wyniosły 17,04 mln euro, wynik EBIDTA osiągnął 678 tys. euro, a suma bilansowa – 6,213 mln euro.

REKLAMA

Prognozowane przychody na rok obrotowy kończący się 28 lutego 2023 roku to 20 mln euro.

Jak informuje Sunex, włączenie spółki Krobath do jego grupy kapitałowej pozwoli na osiągnięcie efektu synergii, co pozwoli na realizację części celów strategicznych grupy, tj. utrzymanie pozycji jednego z liderów w branży odnawialnych źródeł energii oraz poszerzenie obecności Sunex na perspektywicznych rynkach krajów Europy Zachodniej, zwłaszcza w części niemieckojęzycznej.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.