REKLAMA
 
REKLAMA

Pierwszy na świecie elektryczny piec do produkcji ceramiki zasilany z PV

Pierwszy na świecie elektryczny piec do produkcji ceramiki zasilany z PV
Fot. Roca

Grupa Roca wdrożyła w jednym ze swoich zakładów elektryczny piec tunelowy do produkcji ceramiki sanitarnej. Tym samym hiszpański producent jest pierwszą na świecie firmą, która produkuje ceramikę sanitarną w zakładzie o zerowej emisji netto.

Inwestycję przeprowadzono dzięki współpracy z producentem specjalistycznych pieców – firmą Keramischer OFENBAU. Wdrożenie pionierskiej technologii przeprowadzono w austriackim zakładzie w Laufen, który już korzysta z energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Na dachu fabryki znajduje się spora instalacja fotowoltaiczna.

Cel emisyjny – neutralność do 2045

Nowy piec jest alternatywą dla tradycyjnych metod produkcji ceramiki zasilanej energią pochodzącą z paliw kopalnych. Zastosowanie tej technologii to kolejny krok w kierunku dekarbonizacji produkcji wyrobów ceramicznych w austriackiej fabryce. W ramach szerokiej strategii dekarbonizacji Grupa Roca planuje osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2 do 2045 r.

REKLAMA

Albert Magrans, dyrektor generalny Grupy Roca, powiedział: – Mamy długoterminowy cel, jakim jest dekarbonizacja naszej działalności i ciężko pracujemy, aby znaleźć rozwiązania, które pomogą nam to osiągnąć. To nowe ogólnoeuropejskie partnerstwo nie tylko wspiera nas na drodze do osiągnięcia zerowej wartości netto, ale stanowi także wyraźny krok naprzód dla całej branży.

Roca stale pracuje nad procesem dekarbonizacji. Ubiegły rok zamknęła z redukcją bezpośredniej emisji CO2 o 39 proc. w porównaniu z 2018 r. Wynik zbliża markę do osiągnięcia celu Science Based Targets initiative (SBTi), który zakłada neutralność emisyjną do 2045 r.

REKLAMA

Aby to osiągnąć, grupa podjęła współpracę z liderem na rynku energooszczędnych pieców ceramicznych, firmą Keramischer OFENBAU, która koncentruje się na zrównoważonych innowacjach.

Realizacja inwestycji po raz kolejny udowadnia, że ​​nasze zaawansowane technologie są w stanie dekarbonizować nawet przemysł ceramiczny o dużej emisji CO2. Nasze piece ogrzewane elektrycznie zapewniają klientom coraz większą niezależność od rynku energii oraz pozwalają na zrównoważoną i ekonomiczną produkcję dziś i w nadchodzących dziesięcioleciach. Ten przełomowy i innowacyjny projekt pokazuje, że nasza technologia pozwala utrzymać maksymalną jakość produktów ceramicznych, jednocześnie pozytywnie wpływając na planetę – powiedział Günter Halex, przewodniczący rady nadzorczej Keramischer OFENBAU.

 

Roca podkreśla, że pierwsze wyniki produkcyjne nowej instalacji wykazują znaczny potencjał takiego rozwiązania dla całej branży. Producent zaznacza, że z nowego rozwiązania może skorzystać nie tylko branża ceramiki sanitarnej, ale także inne sektory rynku, np. ceramika budowlana czy ceramika stołowa.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

piece na Oze? dziwny ten opał.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA