Duże zainteresowanie dotacjami na fotowoltaikę z Grantu OZE

Duże zainteresowanie dotacjami na fotowoltaikę z Grantu OZE
Waldemar Buda. Fot. MRiT

Niecałe dwa miesiące temu Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił nabór wniosków o dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych w ramach Grantu OZE. Do tej pory wpłynęło już ponad 500 wniosków.  

Dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych w blokach wielorodzinnych w ramach Grantu OZE mogą otrzymać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego (z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych), towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, spółki prawa handlowego oraz osoby fizyczne.

Grant OZE można przeznaczyć na zakup, montaż i budowę nowej instalacji OZE lub jej modernizację, w wyniku której zainstalowana moc wzrośnie o co najmniej 25 proc. Do kosztów przedsięwzięcia wlicza się również koszt infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania instalacji OZE.

REKLAMA

Dofinansowanie może pokryć do 50 proc. kosztów przedsięwzięcia netto, czyli bez podatku VAT. Aby zdobyć grant, nie trzeba spełnić dodatkowych warunków dotyczących np. maksymalnej wartości inwestycji. Do kosztów przedsięwzięcia wlicza się też koszt infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania instalacji OZE.

Ponad 500 wniosków

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że po niecałych dwóch miesiącach od uruchomienia naboru Bank Gospodarstwa Krajowego przyjął 512 wniosków o dofinansowanie na kwotę ponad 31,7 mln zł. Wartość planowanych inwestycji wynosi 79,8 mln zł.

Resort rozwoju podaje, że 250 złożonych wniosków pochodzi ze spółdzielni mieszkaniowych, 241 wniosków złożyły wspólnoty mieszkaniowe, 14 wniosków przesłały TBS-y, a pozostałe pochodzą od innych inwestorów (samorządów, osób fizycznych, zakładów pracy itp.).

REKLAMA

Budżet w ramach Grantu OZE wynosi ponad 448 mln zł. Pieniądze ma realizację programu mają pochodzić z unijnego Krajowego Planu Odbudowy (obecnie wykorzystywane jest prefinansowanie z PFR) i mają być uzupełnione przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów oraz Fundusz Dopłat.

Inwestycje będą realizowane w ramach rządowego programu TERMO oraz programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK).

Gdy z początkiem lutego wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiliśmy przyjmowanie wniosków, nie przypuszczaliśmy, że nasz program spotka się z tak wielkim zainteresowaniem. Choć nabór dopiero się rozpoczął, już wiemy, że ponad 500 bloków w polskich miastach zamieszkałych przez ponad 33 tys. rodzin zyska wkrótce instalacje OZE produkujące prąd lub ciepło na potrzeby mieszkańców – komentuje Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Najpierw był sukces w budowie takich instalacji na wsiach i małych miejscowościach, teraz idziemy na rekord w popularyzacji fotowoltaiki w średnich i dużych miastach. Chcemy maksymalnie upowszechniać niskoemisyjne źródła energii. Przyniesie to szereg korzyści dla obywateli, w tym oszczędność energii i pieniędzy, ochronę środowiska i nowe kontrakty dla biznesu  – dodaje Waldemar Buda.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.