Firmy z nowymi obowiązkami dotyczącymi efektywności energetycznej

Firmy z nowymi obowiązkami dotyczącymi efektywności energetycznej
Pixabay

Znowelizowana unijna dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej z września 2023 r. weszła w życie. Które firmy są zobowiązane do wykonania audytu energetycznego?

Jednym z celów dyrektywy 2023/1791 w sprawie efektywności energetycznej (Energy Efficiency Directive – EED) jest zmniejszenie zużycia energii końcowej o 11,7 proc. w porównaniu ze zużyciem energii w UE z 2020 r. To ambitniejszy plan, niż pierwotnie zakładała Komisja Europejska (9 proc.).

Osiągnięcie celu zapisanego w nowej dyrektywie 2023/1791 ma skutkować zmniejszeniem końcowego zużycia energii w Unii Europejskiej w sumie o 763 mln ton ekwiwalentu ropy naftowej (Mtoe) oraz redukcją zużycia energii pierwotnej o 992,5 Mtoe do 2030 r.

REKLAMA

Wymogi nowej unijnej dyrektywy

Unijna dyrektywa zobliguje część firm do wykonania audytu energetycznego. Będą to przedsiębiorstwa, których średni wolumen zużytej energii w ciągu ostatnich trzech lat przekroczył 2778 MWh. Audyty energetyczne mają pomóc przedsiębiorcom zidentyfikować obszary, w których mogą wprowadzić usprawnienia w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Wartością dodaną mają być wygenerowane oszczędności. Z audytu firma dowie się na przykład, czy konfiguracja urządzeń jest prawidłowa, a wykorzystanie instalacji efektywne.

Nowe przepisy obejmują wszelkie rodzaje energii, zatem przedsiębiorstwa będą zobowiązane do oceny swojego zużycia energii elektrycznej, cieplnej i zakumulowanej np. w transporcie. Nowe audyty energetyczne przedsiębiorstw, tak jak dotychczas, mają zawierać szczegółowy przegląd zużycia energii w budynkach lub zespołach budynków, w instalacjach przemysłowych oraz w transporcie, odpowiadających łącznie za co najmniej 90 proc. całkowitego zużycia energii przez przedsiębiorstwo.

REKLAMA

Zgodnie z nowymi unijnymi przepisami w zakresie efektywności energetycznej przedsiębiorcy zużywający powyżej 23 611 MWh średniorocznie w ciągu ostatnich trzech lat będą zobowiązani do posiadania i utrzymania Systemu Zarządzania Energią. To pozwoli zwiększyć świadomość przedsiębiorstw i zaangażować je w zrównoważoną konsumpcję energii.

Korzyści z audytu

Audyt energetyczny oznacza przegląd i ocenę bieżącego zużycia energii w firmie oraz wskazanie rozwiązań, które poprawią efektywność energetyczną i wpłyną na potencjalne oszczędności w zużyciu energii. Audyt pozwoli zebrać informacje o zużyciu energii przez budynki, instalacje przemysłowe i zamontowane urządzenia. Umożliwi tym samym znalezienie miejsc, w których można energię oszczędzić.

Audyt może dotyczyć całego przedsiębiorstwa, ale można też mu poddać tylko jedno przedsięwzięcie, które ma służyć poprawie efektywności energetycznej. Po jego przeprowadzeniu firma otrzymuje analizę wykonaną przez niezależnego audytora. Znajdzie się w niej ocena sytuacji energetycznej w firmie ze wskazaniem obszarów ze znaczącym zużyciem energii.

O tym, jakie obowiązki nakłada nowa dyrektywa na kraje członkowskie UE, pisaliśmy w artykule: Przyjęto dyrektywę w sprawie efektywności energetycznej.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.