Jeszcze w tym roku ruszy produkcja wodoru napędzana energią z wiatru

Jeszcze w tym roku ruszy produkcja wodoru napędzana energią z wiatru
fot. VSB Energies Nouvelles

We francuskim departamencie Morbihan w Bretanii budowany jest elektrolizer, który wytworzy do 2 ton wodoru dziennie. Produkcja H2 zasilana będzie energią z farmy wiatrowej.

Francuskie firmy Lhyfe i VSB Energies Nouvelles podpisały długoterminową umowę PPA. Przewiduje ona dostawy odnawialnej energii elektrycznej generowanej przez farmę wiatrową Buléon.

Instalacja wiatrowa działająca w Buléon w północno-zachodniej Francji uruchomiona została w 2021 r. Ma moc 13,2 MW, składa się z sześciu turbin wiatrowych Vestasa V110 i należy do VSB Energies Nouvelles. W tej samej lokalizacji firma Lhyfe, jeden ze światowych pionierów w wytwarzaniu ekologicznego i odnawialnego wodoru, buduje swój zakład o nazwie Lhyfe Bretagne. Elektrolizer ma osiągnąć moc 5 MW i produkować do 2 ton wodoru dziennie.

REKLAMA

Według planów instalacja uruchomiona zostanie pod koniec 2023 r.

Wodór dla przemysłu

Kontrakt PPA na dostawy energii firmy podpisały na 16 lat. Na jego podstawie całość energii wytwarzanej przez farmę wiatrową Buléon trafiać będzie do zakładu Lhyfe Bretagne. Dla VSB Energies Nouvelles jest to pierwsza umowa PPA.

To jest prawdziwy kierunek pozytywnych zmian i sytuacja win-win. Dostarczanie instalacji do produkcji wodoru pomaga tworzyć zieloną energię z jednoczesnym rozwiązaniem problemu nieciągłości pracy turbin wiatrowych i potrzeby magazynowania. Naprawdę wkraczamy tutaj w nowy etap transformacji energetycznej – skomentował Mael Lagarde, dyrektor zarządzający i właściciel VSB Energies Nouvelles.

REKLAMA

Elektrolizer Lhyfe Bretagne ma wytwarzać zielony wodór przeznaczony dla lokalnego sektora mobility i zakładów przemysłowych.

Dzięki tej umowie zabezpieczamy w sposób lokalny i długoterminowy nasze dostawy odnawialnej energii elektrycznej, która jest niezbędna do produkcji odnawialnego wodoru. Mówiąc szerzej, wzmacniamy naszą sieć dostawców zielonej energii, a tym samym wzmacniamy naszą pozycję i nasz model produkcji – powiedział Matthieu Guesné, CEO i założyciel Lhyfe.

Pionierskie inwestycje Lhyfe

Francuski producent i dostawca ekologicznego wodoru może się pochwalić kilkoma pionierskimi projektami w tym obszarze. W 2021 r. otworzył pierwszy na świecie zakład produkcji zielonego wodoru na skalę przemysłową, który został połączony z farmą wiatrową. Rok później firma zainaugurowała budowę pierwszej w skali globalnej platformy pilotażowej do produkcji odnawialnego wodoru na morzu, która ruszyła w ubiegłym roku.

Lhyfe działa w 11 krajach europejskich. W ubiegłym roku spółka zapowiedziała m.in. budowę dużego elektrolizera – o mocy 200 MW – w Groningen w Holandii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.