REKLAMA
 
REKLAMA

Holendrzy zbudują magazyn CAES w Niemczech

Holendrzy zbudują magazyn CAES w Niemczech
fot. Eneco

W Nadrenii Północnej-Westfalii powstanie magazyn energii wykorzystujący sprężone powietrze. Zaletą tej technologii jest możliwość długotrwałego przechowywania energii. Całą pojemność magazynową zakontraktowała na swoje potrzeby spółka Eneco.

Dwie holenderskie firmy Corre Energy i Eneco podpisały umowę na rozwój inwestycji magazynowych w Niemczech. Obejmują one budowę magazynu w technologii CAES (Compressed Air Energy Storage), która polega na wykorzystaniu powietrza jako nośnika energii. Jest ono gromadzone w postaci sprężonej w kawernach solnych i stopniowo uwalniane w razie potrzeby dostarczenia energii elektrycznej.

Inwestycja będzie pierwszym magazynem CAES budowanym przez Corre Energy w Niemczech. I jednocześnie pierwszym takim obiektem za Odrą po bardzo długiej przerwie – w 1978 r. magazyn wykorzystujący sprężone powietrze uruchomiono w elektrowni Huntorf.

REKLAMA

Zawarta umowa podlega jeszcze zatwierdzeniu przez odpowiednie organy administracyjne.

Strategiczna lokalizacja

W ramach umowy Corre Energy i Eneco zobowiązały się do wspólnego rozwoju projektu magazynowania energii w sprężonym powietrzu (CAES). Eneco nabędzie w nim 50 proc. udziałów, których ceny mają być jeszcze uzgadniane i obejmą kapitał na rozwój i na samą budowę. Zgodnie z kontraktem Eneco zabezpieczy też całą pojemność magazynową w ramach długoterminowej umowy odbioru energii z pierwszej fazy projektu. Będzie ona realizowana w Ahaus, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.

Corre Energy zabezpieczyło lokalizację Ahaus w czerwcu 2023 r. po zawarciu z firmą Solvay umowy obejmującej grunt i kawerny. Zakład w Nadrenii Północnej-Westfalii będzie dobrze zlokalizowany między morskimi farmami wiatrowymi produkującymi energię na północy a położonymi na południu regionami o wysokim zapotrzebowaniu na energię. Ponadto znajdzie się on w pobliżu przyszłej krajowej sieci wodorowej H2-Startnetz, dzięki czemu uzupełni łańcuch wartości zielonego wodoru.

Za rozwój, finansowanie i obsługę projektu Ahaus odpowiadać będą: LichtBlick, niemiecka spółka zależna Eneco, oraz Corre Energy Germany GmbH, spółka zależna Corre Energy. Na potrzeby  pierwszego etapu projektu wykorzystają dwie z czterech już budowanych kawern solnych. Mają one zapewnić 220 MW mocy sprężania i 320 MW mocy wytwórczej. Pierwsza kawerna ma być przekazana Corre Energy na początku 2027 r.

REKLAMA

Drugi wspólny projekt CAES

Zawarta w styczniu br. umowa jest drugim takim kontraktem Eneco i Corre Energy. Pierwszym była umowa dotycząca projektu CAES w Holandii, obejmująca 15-letni okres odbioru energii. Firmy informowały o zawarciu tego porozumienia w grudniu 2022 r.

Podpisanie drugiej umowy z Eneco zaledwie 12 miesięcy po naszej pierwszej umowie w Holandii jest dowodem dobrych relacji, które nawiązaliśmy. Długoterminowe partnerstwa inwestycyjne, takie jak w Niemczech, przyspieszają komercyjny rozwój naszego portfela na podstawie długoterminowych umów odbioru. Umowy te są powtarzalne w całym portfolio i w ramach każdego projektu mogą przynieść około 1 mld euro przychodów netto w okresie obowiązywania 15-letniej umowy odbioru – powiedział Keith McGrane, dyrektor generalny Corre Energy.

Holenderski magazyn CAES ma powstać w Zuidwending w prowincji Groningen i osiągnąć moc 220 MW sprężania i maksymalną moc wytwórczą 320 MW. Inwestorzy podawali, że system będzie w stanie dostarczać energię elektryczną do sieci przez maks. 3,5 dnia (84 godziny), co odpowiada potencjalnej pojemności magazynowania energii 26,88 GWh.

Magazynowanie energii jest niezbędne dla zrównoważonego systemu energetycznego przyszłości. Pomaga nam korzystać z czystej energii nawet wtedy, gdy nie ma wiatru lub słońca, a także pomaga zmniejszyć zatory w sieci energetycznej. Widzimy bardzo dobre perspektywy dla tych rozwiązań magazynowania energii, a drugi projekt z Corre Energy pomaga nam zbliżyć się do celów naszego planu One Planet: osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2035 r., razem z naszymi klientami – zaznaczył Kees-Jan Rameau, dyrektor operacyjny ds. zrównoważonej energii w Eneco.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Niezła pojemność, ciekawe jak to wyjdzie kosztowo.

Czy jest absurd , krotego da się nie wymyślić w dziedzinie tzw OZE? Europa udowadnia, że nie. Tylko to zwiastun naszej rychłej zagłady. A najbardziej przeraża brak reakcji społeczeństwa, ponoć wykształconego.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA