Nowoczesny wóz pomiarowy szybko znajdzie usterki w sieci

Nowoczesny wóz pomiarowy szybko znajdzie usterki w sieci
Fot. Electrum Solutions

Lokalizowanie i naprawa usterek sieci energetycznej mogą być teraz szybsze i tańsze. Do diagnostyki sieci, szybkiej lokalizacji usterek, a następnie ich naprawy posłuży mobilne laboratorium – jedyny taki – jak twierdzi grupa Electrum – wóz pomiarowy w Polsce.

Nowoczesny wóz pomiarowy wyprodukowała firma Megger. Centrix Evolution może być używany przez operatorów sieci energetycznych, farm fotowoltaicznych i wiatrowych oraz magazynów energii, a także głównych wykonawców do pomiarów powykonawczych.

Pełna diagnostyka sieci

Centrix Evolution ma szerokie zastosowanie. Mobilne laboratorium do pomiaru infrastruktury energetycznej wyposażono w oprogramowanie, które umożliwia przeprowadzenie pełnej diagnostyki sieci. W efekcie klienci mogą otrzymać informacje o stanie technicznym ich infrastruktury. Przeprowadzona analiza obejmuje zmapowanie i dokumentację tras kabli oraz umożliwia inteligentną predykcję napraw. Testy z wykorzystaniem specjalistycznego wozu pomiarowego umożliwiają kompleksową ocenę takich czynników, jak np. rezystancja izolacji czy obecność poziomu wyładowań niezupełnych.

REKLAMA

Precyzyjne zlokalizowanie usterki

Centrix Evolution wyposażono w lokalizator Teleflex, który umożliwia dokładne zlokalizowanie usterki nawet w promieniu kilkunastu kilometrów od generatora mocy. To pozwala maksymalnie skrócić poszukiwanie miejsca naprawy. Oszczędność czasu idzie w parze z oszczędnością zasobów, przekładając się na obniżenie kosztów.

Krzysztof Kuc, kierownik serwisu w Electrum Solutions, wylicza zalety systemu.

Prostota obsługi Centrix Evolution oraz zintegrowany system diagnostyczny, który umożliwia szybką detekcję oraz naprawę usterek, przekładają się na wysoką efektywność usług O&M, redukując czas przestoju obiektów OZE i związane z tym straty w generacji energii elektrycznej. Nasze rozwiązanie zapewnia również znaczący wzrost niezawodności działania, zwłaszcza w przypadku starszych instalacji, a jednocześnie pozwala na elastyczne dostosowanie się do indywidualnych potrzeb każdego klienta – mówi Krzysztof Kuc.

REKLAMA

Według Electrum Solutions nowe narzędzie jest najszybszym, najdokładniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem do pomiarów i napraw inwestycji energetycznych dostępnym na polskim rynku.

Innowacje Electrum

Wśród innowacji, jakie dostarcza Grupa Electrum, możemy znaleźć m.in. systemy do zarządzania obiektami OZE – EMACS i Renedium. Regulator Renedium w połączeniu z platformą EMACS to uniwersalne rozwiązanie do kontroli i monitoringu procesów związanych z wytwarzaniem, magazynowaniem oraz wykorzystaniem energii odnawialnej.

Stworzony przez Electrum system regulacji mocy czynnej i biernej wykorzystano na jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych na trackerach, która powstała w Osowie w województwie lubuskim. Więcej na ten temat w artykule: R.Power uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną na trackerach.

O farmie fotowoltaicznej, w której Electrum zainstalowało swój autorski system EMACS – platformę umożliwiającą integrowanie, przetwarzanie i prezentowanie danych z wielu źródeł, pisaliśmy w artykule: Duża farma fotowoltaiczna w Wielkopolsce w pełni uruchomiona.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.