Przychody wytwórców energii odnawialnej ze sprzedaży certyfikatów coraz niższe

Przychody wytwórców energii odnawialnej ze sprzedaży certyfikatów coraz niższe
Pixabay

Luty okazał się kolejnym miesiącem spadków wartości zielonych certyfikatów. Ich ceny ponownie zbliżają się do historycznego minimum.

Sprzedaż praw majątkowych energii elektrycznej wytworzonej z OZE (zielonych certyfikatów) to podstawowe źródło przychodów dla sporej grupy działających na krajowym rynku producentów energii odnawialnej. Prawo do otrzymania i sprzedaży zielonych certyfikatów mają wytwórcy energii odnawialnej, którzy rozpoczęli produkcję energii do 2016 r., a później nie zdecydowali się na migrację do systemu aukcyjnego.

Wartość zielonych certyfikatów jest wyznaczana przez rynek. Ostatnie informacje dotyczące ceny certyfikatów, które płyną z Towarowej Giełdy Energii (TGE), nie są zbyt optymistyczne dla producentów energii odnawialnej korzystających nadal z tego systemu wsparcia.

REKLAMA

Towarowa Giełda Energii poinformowała, że średnia ważona wolumenem obrotu cena zielonych certyfikatów podczas sesji odbywających się w lutym wyniosła 46,42 zł/MWh. W stosunku do średniej ceny z wcześniejszego miesiąca zmalała o 19,22 zł/MWh.

Na skutek notowanych w ostatnich miesiącach spadków średnia cena zielonych certyfikatów w lutym 2024 r. była wyraźnie niższa od ich średniej ceny z analogicznego miesiąca zeszłego roku. Przed rokiem, w lutym 2023 r., za zielone certyfikaty producentom energii odnawialnej w notowaniach na TGE płacono jeszcze średnio 232,37 zł/MWh.

W styczniu 2024 r. co prawda średnia cena zielonych certyfikatów na sesjach wyniosła dla 65,64 zł/MWh i był to wzrost o 5,35 zł/MWh względem ceny grudnia 2023 r., jednak trend wzrostowy ze stycznia okazał się chwilowy.

W całym 2023 r. średnia cena zielonych certyfikatów w notowaniach sesyjnych wyniosła 158,18 zł/MWh. Okazała się niższa o 33,62 zł/MWh od średniej ceny certyfikatów z 2022 r.

Rynek zareagował na obniżenie obowiązku OZE

Ceny zielonych certyfikatów zaczęły wyraźnie maleć w drugiej połowie zeszłego roku, co miało związek z decyzją Ministerstwa Klimatu i Środowiska, kierowanego jeszcze przez Annę Moskwę, o drastycznym obniżeniu tzw. obowiązku OZE na 2024 r., czyli parametru w praktyce decydującego o skali popytu na zielone certyfikaty.

Ostatnie notowania na TGE potwierdziły tendencję spadkową zapoczątkowaną po ogłoszeniu planów resortu klimatu. Jeśli w najbliższych miesiącach nastąpią kolejne spadki, to średnie ceny certyfikatów w notowaniach sesyjnych znajdą się w okolicach historycznego minimum z 2017 r. Średnia miesięczna cena za kwiecień 2017 r. wyniosła 24,68 zł/MWh i była to najniższa miesięczna cena certyfikatów w historii ich notowań na TGE. Był to wówczas efekt niekorzystnych zmian w ustawie o OZE, które uderzyły w wytwórców energii odnawialnej (tzw. Lex Energa).

REKLAMA

Niższe obroty na początku 2024

Wolumen obrotu prawami majątkowymi dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE ukształtował się w zeszłym miesiącu na poziomie 1 403 973 MWh. Była to większa wartość niż odnotowane we wcześniejszych miesiącach. Obroty zielonymi certyfikatami w styczniu wyniosły 1 237 354 MWh, a w grudniu 2023 r. – 1 394 116 MWh.

Obroty notowane w poprzednich miesiącach okazują się niższe od obrotów z zeszłego roku.

Łączny wolumen obrotu prawami majątkowymi dla energii elektrycznej z OZE ukształtował się w 2023 r. na poziomie 19 687 093 MWh i był niższy o 20,5 proc. względem obrotów z 2022 r. Dawało to średnie miesięczne obroty na poziomie 1 640 591 MWh, a więc powyżej obrotów z ostatnich miesięcy.

Spadła nadpodaż zielonych certyfikatów

W lutym Towarowa Giełda Energii odnotowała spadek rynkowej nadpodaży zielonych certyfikatów.

W zeszłym miesiącu producentom energii odnawialnej wystawiono certyfikaty odpowiadające wytworzeniu 1 616 095,3 MWh zielonej energii, a umorzono certyfikaty za wytworzenie 2 963 810,5 MWh.

Tym samym utrzymująca się od lat nadpodaż certyfikatów została częściowo zmniejszona i wynosiła na koniec lutego 15,7 TWh (w tym zablokowane do umorzenia pozostawały certyfikaty odpowiadające produkcji 3,43 TWh energii odnawialnej).

Nadpodaż certyfikatów na koniec lutego 2024 r. była nieznacznie wyższa od nadpodaży odnotowanej na koniec lutego zeszłego roku. Wynosiła ona wówczas 14,94 TWh.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.