Ulgi podatkowe dla sektora czystej energii w USA

Ulgi podatkowe dla sektora czystej energii w USA
fot. Aaron Burden/Unsplash

Biały Dom ogłosił kolejne ulgi podatkowe dla inwestycji w obszarze łańcucha dostaw czystej energii i społeczności energetycznych. Docelowo projekty mają doprowadzić do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych także w obiektach przemysłowych.

Administracja Joe Bidena poinformowała o udzieleniu gigantycznego wsparcia na rozwój sektora czystej energii w USA. Przyznawane ulgi podatkowe Departament Energii Stanów Zjednoczonych określa jako „historyczne zachęty” wdrażane w ramach programu Investing in America.

Ponad 100 projektów w 35 stanach USA otrzyma wsparcie ogłoszone pod koniec marca przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE), Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych oraz Urząd Skarbowy (IRS). Przyznane ulgi podatkowe wygenerują dla państwa łączny koszt w wysokości 4 mld dolarów. Mają się one przyczynić do przyspieszenia krajowej produkcji czystej energii i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w obiektach przemysłowych.

REKLAMA

Docenione społeczności energetyczne

Jak informuje DOE, projekty zakwalifikowane zostały do przyznania ulgi podatkowej w ramach programu Qualifying Advanced Energy Project Tax Credit (48C), obejmującego duże, średnie i małe przedsiębiorstwa oraz władze stanowe i lokalne. W ramach wybranych projektów otrzymają one 30-proc. ulgę podatkową na inwestycje.

Ze środków przewidzianych na realizację programu 1,5 mld dolarów przeznaczono na wsparcie inwestycji realizowanych przez społeczności energetyczne. Projekty te mają stworzyć dobrze płatne miejsca pracy, obniżyć koszty energii i przyczynić się do realizacji celów administracji Biden-Harris w zakresie klimatu, łańcucha dostaw i bezpieczeństwa energetycznego.

REKLAMA

Od bezpośrednich dotacji po historyczne ulgi podatkowe – program prezydenta Investing in America sprawia, że kraj staje się oczywistym miejscem do inwestowania w produkcję czystej energii – powiedziała Jennifer M. Granholm, sekretarz ds. energii w USA – Program prezydenta kładzie bezpośredni nacisk na społeczności, które tradycyjnie zasilały nasz naród od pokoleń; pomaga zapewnić im czerpanie korzyści ekonomicznych z transformacji w czystą energię i nadal odgrywać wiodącą rolę w wykorzystywaniu kolejnych źródeł energii.

Wzmocnienie zdolności produkcyjnych USA

To był kolejny nabór wniosków o przyznanie ulgi podatkowej w ramach programu Qualifying Advanced Energy Project Tax Credit. W pierwszym naborze spotkał się on ze znacznym zainteresowaniem sektora przemysłu. Jak podaje DOE, do departamentu trafiło około 250 wniosków, które objęły projekty ubiegające się łącznie o 13,5 mld dolarów ulg podatkowych. Jednostkowo wnioskodawcy ubiegali się o ulgi w wysokości od poniżej 1 mln dolarów do ponad 100 mln dolarów.

W efekcie naboru 67 proc. przewidzianych ulg podatkowych (o wartości 2,7 mld dolarów) przyznano inwestycjom dotyczącym rozbudowy amerykańskich zdolności produkcyjnych o krytycznym znaczeniu dla wdrożenia czystej energii. Obejmowały głównie technologie i obszary: zielonego wodoru (elektrolizery, ogniwa paliwowe i podzespoły), sieci (kable, przewody, transformatory, magazynowanie energii), pojazdy elektryczne (komponenty akumulatorów, energoelektronika), energii jądrowej, fotowoltaiki i energetyki wiatrowej (np. morskie komponenty wiatrowe).

Kolejne 20 proc. ulg (800 mln dolarów) przyznanych w naborze pierwszym objęło inwestycje z zakresu recyklingu, przetwarzania i rafinacji materiałów krytycznych, a pozostałe 13 proc. (500 mln dolarów) – dekarbonizację przemysłu. W tym obszarze wybrane projekty zakładały dekarbonizację w sektorach: chemicznym, spożywczym, celulozowo-papierniczym, biopaliw, szkła, ceramiki, żelaza i stali, produkcji motoryzacyjnej i materiałów budowlanych.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.