REKLAMA
 
REKLAMA

Spółka Restrukturyzacji Kopalń rezygnuje z inwestycji w fotowoltaikę

Spółka Restrukturyzacji Kopalń rezygnuje z inwestycji w fotowoltaikę
Andreas Lischka from Essen, Germany - Bytom. Kopalnia Dymitrow., CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3114356

Wstrzymano budowę farm fotowoltaicznych na terenach po KWK Centrum i Miechowice w Bytomiu. Jak podaje portal bytomski.pl, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która otrzymała decyzje środowiskowe na realizację tych przedsięwzięć, nie zamierza ich zrealizować.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w ciągu ostatnich kilku tygodni otrzymała decyzje środowiskowe dla budowy farm fotowoltaicznych na terenie dawnej kopalni Centrum przy ul. Łużyckiej oraz dawnej kopalni Miechowice przy ul. Racjonalizatorów. W obu przypadkach po uzyskaniu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Sanepidu oraz Wód Polskich stwierdzono, że nie ma potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisku. To dobra informacja dla inwestorów, ponieważ skraca formalności, ale mimo takiej decyzji SRK nie planuje w tej lokalizacji budowy farm PV.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń ma inne plany

Jak powiedział cytowany przez portal bytomski.pl Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń, w tej lokalizacji SRK planuje zupełnie inne przedsięwzięcie.

REKLAMA

– Budowanie farm fotowoltaicznych w centrum miasta blokuje tereny i możliwości wykorzystania tego w celach prorozwojowych – uzasadnił decyzję Jarosław Wieszołek.

Jarosław Wieszołek na stanowisko prezesa Spółki Restrukturyzacji Kopalń został powołany z początkiem kwietnia, a wnioski o wydanie decyzji środowiskowej dla obu inwestycji zostały złożone przez SRK jeszcze w ubiegłym roku, czyli za poprzedniego zarządu.

REKLAMA

Jak zapowiedział prezes SRK, w najbliższych dniach spółka planuje podpisać z samorządem Bytomia i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną list w sprawie przyszłości tego terenu.

Portal bytomski.pl przypomina, że według wstępnych planów na terenach po KWK Miechowice (do 26 ha) SRK planowała budowę farmy fotowoltaicznej o mocy do 22 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą (stacje transformatorowe, magazyny energii). Miała ona wytwarzać energię elektryczną na potrzeby pompowni wykorzystywanych przy odwadnianiu zlikwidowanych kopalń.

W tym samym celu planowano stworzyć instalację fotowoltaiczną o mocy do 28 MW na terenach po KWK Centrum. W tej lokalizacji na powierzchni do 33 ha miała powstać farma fotowoltaiczna, a także dwie stacje transformatorowe, 108 falowników oraz infrastruktura techniczna.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Kasa, kasa… I dorwali się do żłoba..

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA