REKLAMA
 
REKLAMA

Finlandia chce dostarczać lit dla rynku europejskiego

Finlandia chce dostarczać lit dla rynku europejskiego
fot. YouTube/Engineering Explained

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał kredyt na rozwój produkcji wodorotlenku litu w Finlandii. Ten kluczowy dla elektryfikacji transportu surowiec dostarczany będzie na rynek europejski. 

Projekt o nazwie Keliber ma być pierwszym w Unii Europejskiej projektem zintegrowanej produkcji związku litu do bezpośredniego zaopatrywania rynku europejskiego. Realizuje go pochodząca z Finlandii firma Keliber Oy, spółka zależna Grupy Sibanye-Stillwater, która zajmuje się zdywersyfikowanym wydobyciem i przetwórstwem metali.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał na projekt Keliber kredyt w wysokości 150 mln euro w ramach programu InvestEU. Cały planowany pakiet finansowania dla projektu ma opiewać na 500 mln euro.

REKLAMA

Ten kredyt jest ważnym krokiem w kierunku strategicznej autonomii UE – powiedział wiceprezes EBI Thomas Östros, odpowiedzialny za operacje EBI w Finlandii – Jest to pierwsza transakcja wspierająca surowce krytyczne, którą finansujemy w UE, co podkreśla, że temat ten należy do kluczowych priorytetów Grupy EBI.

Surowce krytyczne dla UE

Zwiększenie dostępu krajów unijnych do lokalnie przetwarzanego litu ma wzmocnić europejską elektryfikację transportu poprzez zwiększenie odporności na coraz większy deficyt materiałów akumulatorowych. Lit stanowi kluczowy materiał w wysokowydajnych akumulatorach litowo-jonowych stosowanych w pojazdach elektrycznych.

REKLAMA

Lit klasy akumulatorowej jest uważany przez UE za surowiec krytyczny ze względu na jego znaczenie gospodarcze i potencjalne niedobory dostaw. Keliber Ov dzięki realizacji projektu dofinansowanego przez EBI stanie się pierwszym zintegrowanym producentem wodorotlenku litu na skalę komercyjną w UE.

To znaczący krok naprzód w naszej strategii dotyczącej minerałów akumulatorowych w Europie. Pakiet zielonego finansowania w wysokości 500 mln euro jest kluczowym kamieniem milowym dla projektu litowego Keliber Grupy Sibanye-Stillwater – powiedział Mika Seitovirta, dyrektor regionalny Sibanye-Stillwater Europe. – Według oczekiwań projekt litowy Keliber znacznie wzmocni samowystarczalność Europy w zakresie tego kluczowego surowca w zielonej transformacji.

Projekt ma na celu pozyskiwanie litu o jakości akumulatorowej z własnych zasobów mineralnych i wytwarzanie rudy litu, a także utworzenie rafinerii wodorotlenku litu. Zakład ten wdroży pierwszy innowacyjny, przełomowy proces produkcyjny na skalę komercyjną. Jego budowa już się rozpoczęła, a produkcja wodorotlenku litu ma ruszyć w 2025 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady