REKLAMA
 
REKLAMA

Będzie więcej stacji ładowania i fotowoltaiki. Projekt Veolii i Greenvolt

Będzie więcej stacji ładowania i fotowoltaiki. Projekt Veolii i Greenvolt
Fot. Veolia/Greenvolt

Veolia Polska i Greenvolt Next Polska nawiązały współpracę w sektorze energii odnawialnej, mającą na celu połączenie inwestycji w stacje ładowania samochodów elektrycznych z fotowoltaiką.

W ramach umowy firmy planują zrealizować wspólne projekty obejmujące instalacje fotowoltaiczne, rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych (EV) oraz zawieranie długoterminowych umów zakupu energii (PPA) na terenie Polski. Wspólne działania obejmą pracę zespołów roboczych, które będą wdrażać strategiczne projekty w obszarach elektromobilności i fotowoltaiki.

Firmy podają, że realizowane we współpracy projekty nowoczesnej infrastruktury energetycznej pozwolą zwiększyć udział zielonej energii w takich sektorach, jak: budownictwo wielorodzinne, średnie i duże przedsiębiorstwa, branża hotelarska i gastronomiczna oraz obiekty publiczne.

REKLAMA

Projekty PV o łącznej mocy 10 MWp

Veolia i Greenvolt zamierzają zrealizować projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy około 10 MWp oraz planują rozbudować infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Luiz Hanania, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce, podkreślił, że ta współpraca pozwoli skuteczniej wspierać transformację energetyczną z uwagi na wprowadzanie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań.

– Zielona transformacja wymaga partnerstw przyspieszających wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Nasza flagowa inicjatywa – GreenUp – została stworzona z myślą o rozwijaniu rozwiązań z zakresu energii odnawialnej, co idealnie współgra ze współpracą z Greenvolt. Razem możemy przyspieszyć wdrażanie zaawansowanych technologii, które będą napędzać dekarbonizację i wspierać naszych klientów w osiąganiu ich celów środowiskowych – powiedział Luiz Hanania.

Misją Greenvolt Next Polska jest wspieranie firm w ich transformacji energetycznej przy jednoczesnym rozwijaniu krajobrazu odnawialnych źródeł energii w Polsce.

– Dzięki naszemu partnerstwu z Veolia Polska wywieramy pozytywny wpływ na sposób wytwarzania, zużycia i dzielenia się energią w naszym kraju – obejmujący systemy fotowoltaiczne, efektywność energetyczną, magazynowanie energii słonecznej i mobilność elektryczną. Wspólnie kształtujemy czystszą, bardziej zrównoważoną przyszłość – komentuje Carlos Kruszewski Pinto, Country Manager Greenvolt Next Polska.

Krzysztof Zamasz, wiceprezes zarządu Veolii Polska, podkreślił, że podpisanie listu intencyjnego jest kamieniem milowym w budowaniu zrównoważonego rynku energii odnawialnej w Polsce.

Greenvolt w Polsce

Grupa Greenvolt prowadzi działalność w Europie, Ameryce Północnej i Azji. W obszarze odnawialnych źródeł energii firma działa poprzez spółkę Greenvolt Power, która rozwija projekty wiatrowe, fotowoltaiczne i magazynowe na dużą skalę na kilku europejskich rynkach oraz w Japonii i USA. Łączny portfel projektów sięga 9,3 GW.

W Polsce Grupa Greenvolt także jest obecna za sprawą Greenvolt Power od niemal 18 lat. Nasz kraj jest jednym z głównych rynków dla grupy w zakresie inwestycji wiatrowych i fotowoltaicznych oraz systemów magazynowania energii. Łączna moc projektów spółki realizowanych w Polsce wynosi 6,9 GW, z czego projekty o mocy 2,9 GW do końca roku mają być w zaawansowanej fazie rozwoju, a inwestycje o mocy ponad 3,3 GW zostały już zakończone.

REKLAMA

W Polsce Greenvolt Power zrealizował m.in. projekt hybrydowy Sompolno łączący trzy technologie energetyczne w jednym punkcie przyłączenia do sieci. Szerzej o tym projekcie w artykule: Hybrydowy system OZE w Wielkopolsce.

Portugalska firma jest także jednym z liderów rynku dużych magazynów energii, który powstaje w naszym kraju. Greenvolt ze swoimi projektami magazynów okazał się największym zwycięzcą ostatniej aukcji na rynku mocy przeprowadzonej przez PSE. Pisaliśmy o tym w artykule: Największy w historii portfel magazynów energii zabezpieczony na rynku mocy.

Jeden ze swoich magazynów energii w naszym kraju Greenvolt chce postawić w Kozienicach. Więcej na ten temat w artykule: Na Mazowszu powstanie duży magazyn energii.

Spółka Greenvolt Next Polska została powołana niedawno i ma w planie zainstalowanie 200 MWp mocy do 2027 r. przy inwestycji własnej na poziomie 9 mln euro. Pisaliśmy o tym w artykule: Portugalczycy zwiększą inwestycje na polskim rynku OZE.

Dekarbonizacja systemów ciepłowniczych

Z kolei działająca od ponad 25 lat w 123 polskich miejscowościach Grupa Veolia realizuje projekty dekarbonizacji systemów ciepłowniczych, tworząc przyjazne dla środowiska, efektywne energetycznie instalacje. Od 2019 r. firma realizuje projekty, które obejmują sukcesywną wymianę kotłów węglowych. Wśród projektów grupy jest zrealizowana na terenie ciepłowni należącej do Veolii Południe instalacja kogeneracyjna w Tarnowskich Górach oraz instalacja ciepłownicza w Zespole Szkół w Opaleniu.

Także w ciepłowni we Wrześni zmieni się struktura paliw wykorzystywanych do produkcji ciepła – węgiel zostanie w znacznej części zastąpiony przez gaz i biomasę. Więcej o tym w artykule: We Wrześni dekarbonizują miejską ciepłownię.

Grupę Veolia term tworzy sześć spółek: Veolia Północ, Veolia Szczytno, Veolia Wschód, Veolia Południe, Veolia Zachód oraz Veolia term. Grupa jest właścicielem 60 ciepłowni, 2 elektrociepłowni i 6 silników kogeneracyjnych. Dostarcza rozwiązania energetyczne dla budynków użyteczności publicznej, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, obiektów przemysłowych, biurowców, centrów handlowych, a także klientów indywidualnych.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady