REKLAMA
 
REKLAMA

Na Mazowszu powstanie duży magazyn energii

Na Mazowszu powstanie duży magazyn energii
fot. YouTube/Kronika Kozienicka

W gminie Kozienice planowana jest budowa wielkoskalowego magazynu energii. Docelowo inwestycja kosztować ma ponad miliard złotych.

Bateryjny magazyn energii elektrycznej powstanie w miejscowości Wilczkowice Górne w gminie Kozienice. Umowa dotycząca budowy infrastruktury drogowej związanej z magazynem podpisana została w ubiegłym tygodniu, o czym poinformowała „Kronika Kozienicka”.

Inwestycję realizować będzie należąca do grupy Greenvolt Power spółka celowa Magazyn Kozienice. Piotr Kozłowski, burmistrz Kozienic, cytowany przez „Kronikę Kozienicką”, wskazywał najważniejsze zalety budowy magazynu energii w regionie: – Wzmocnienie odnawialnych źródeł energii, wykorzystanie energii z OZE, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego regionu, ale także w skali kraju.

REKLAMA

Nawet 300 MW

Jak wskazał burmistrz Kozienic, pierwszy etap inwestycji zakłada budowę magazynu o mocy 112 MW. Jego koszt wyniesie prawie 500 mln zł. Docelowo inwestor planuje budowę magazynu o mocy prawie 300 MW, który łącznie będzie kosztował ponad 1 mld zł.

Gospodarz miasta zaznaczył, że działanie takiego obiektu w regionie oznacza także korzyści dla lokalnej społeczności – dochody do budżetu gminy i jej dobry wizerunek.

Realizacja inwestycji ma się zacząć w 2025 r. i zakończyć w 2026 r.

REKLAMA

Greenvolt tryumfował na aukcji mocy

Inwestujący w magazyn energii w Kozienicach Greenvolt Power był największym zwycięzcą aukcji mocy przeprowadzonej w grudniu ubiegłego roku przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Zabezpieczył ogromne przychody z kilku projektów bateryjnych magazynów energii (BESS, Battery Energy Storage System).

Wynikająca z aukcji suma obowiązków mocowych wyniosła ponad 7 GW, z czego ponad 1 GW zabezpieczyły podmioty zagraniczne. Grupa Greenvolt zdobyła ponad 70 proc. całkowitej mocy przyznanej technologii BESS. Portfel jej bateryjnych magazynów energii objętych wsparciem to aż 1,2 GW. Był to największy portfel BESS kiedykolwiek zabezpieczony w wyniku aukcji mocowych w Polsce.

Magazyny Greenvolt będą stanowić rezerwę w okresach ryzyka niewystarczających mocy, a także umożliwią odbiór nadwyżek produkcji energii w krajowym systemie elektroenergetycznym. Spółka otrzyma za towynagrodzenie według ceny stałej (indeksowanej CPI) wynoszącej 244,90 zł/kW rocznie przez 17-letni okres obowiązywania umowy.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Biznes a nie Ekologia. Piszą ile za to otrzymają a nie ile kosztował ten magazyn i na ile wystarczy (jak długo wytrzyma).

Stefan, nie wyobrażam sobie jak ogromne błędy projektowe lub wykonawcze trzebaby popełnić, żeby magazyn nie pracował ze sprawnością maks. do 15% niższą od początkowej po kilku dekadach pracy w sieci. Taki problem nie występuje w praktyce.

Tylko bić brawo. Mam nadzieję, że to z KPO ?

@Leo – no pewnie, że z KPO, tyle że KPO to dług, który trzeba spłacić, a nie darmocha, jak się niektórym chyba wydaje.

Czas życia takiego magazynu to ok. 10 lat. Mam nadzieje, że przewidziano utylizację akumulatorów w modelu biznesowym. A może wtedy zamykamy i się ulatniamy.

Nawet nie podali jaką pojemność będzie miał ten magazyn.

Ciekawe jaka jest pojemność tych magazynów bo moc to tylko jeden z parametrów… Chyba że pani autor nie odróżnia W od Wh (to dosyć powszechne) i miało być 300MWh.

Niesamowicie przepłacony projekt, nie zwróci się nigdy, kto to tak drogo buduje ?, firma od magazynów z Opola jast cenowo trzy razy tańsza.

Przy 12 MW na 4 godziny pracy to około 68-70 MWh, więc przy cenie projektu 500.000 złotych to 7,25 mln za 1 MWh, przy cenach rynkowych poniżej 1,7 mln za 1 MWh. Czyli przepłacony demonstrator technologii bez biznesplanu.

To niech się akcjonariusze Greenvolta trzymają za portfele przy takich inwestycjach, mam nadzieję, że polscy podatnicy czy to z budżetu czy z KPO tu nie dopłacają.

To nie 12 a 112 MWh, więc około 640 MWh pojemności startowej jeśli to układ na 4 h. Więc cenowo ok. 780 000 PLN za MWh, to znowu nierynkowe i jakiś chiński koncern dopłaca by zdominować rynek. To tylko możliwe przy tej skali projektu, firmom które instalują mniejsze magazyny na swoje potrzeby potrzeby nikt nie wykona tego w tej cenie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA