Prawie połowa energii w UE ze źródeł odnawialnych. Dania liderem

Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku źródła odnawialne wyprodukowały 46,9% energii elektrycznej netto w Unii Europejskiej. W kraju o największej produkcji z OZE udział zielonej energii przekroczył 88%.
Liderem w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o udział OZE w miksie elektroenergetycznym, w zeszłym roku była Dania, która zanotowała udział źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej na poziomie 88,4%. Była to energia pochodząca przede wszystkim z elektrowni wiatrowych. Na drugim biegunie znalazł się Luksemburg z wynikiem 5,1%.
Zgodnie z danymi Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostatu) w 2024 r. za produkcję energii z OZE w krajach Unii Europejskiej odpowiadały przede wszystkich źródła wiatrowe i wodne, które zapewniły ponad 2/3 całkowitego wolumenu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (odpowiednio 39,1% i 29,9%). Do tego w sumie około 1/3 pochodziło z fotowoltaiki (22,4%), zielonych” paliw – głównie biomasy (8,1%) i geotermii (około 0,5%).
Europejscy liderzy
Tuż za Danią, która zapewniła najwięcej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (88,4%) w 2024 r., znalazła się Portugalia z wynikiem 87,5% (tu również dominowała energetyka wiatrowa i wodna). Trzecie miejsce zajęła Chorwacja, w której 73,7% energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych, głównie wodnych.
Najsłabsze wyniki w zeszłym roku natomiast zanotowały – poza wspomnianym Luksemburgiem (5,1%) – Malta (15,1%) oraz Czechy (15,9%).


Coraz więcej zielonej energii w Unii Europejskiej
W danych za rok 2023 Eurostat podawał, że udział OZE w unijnym miksie elektroenergetycznym wyniósł 45,3% – wobec 41,2% rok wcześniej. Zanotowany wówczas progres był największym wzrostem źródeł odnawialnych w unijnym miksie energii elektrycznej od 2004 r., kiedy zaczęły być gromadzone dane na ten temat.
Najbardziej do wyniku OZE za 2023 r. przyczyniły się – podobnie jak w 2024 r. – farmy wiatrowe (38,5%) oraz elektrownie wodne (28,2%). Więcej na ten temat w artykule: Polskie OZE na 21. miejscu w Unii Europejskiej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
A to dlatego taki drogi ten prąd…
@Dawid nie-jest drogi (prawie najdroższy w EU) bo mamy złodziejski kraj w którym liczy się krajowy monopolista a nie dobro obywateli i firm.
Gratulacje dla Danii! Wiele krajów w Europie przekroczyło próg ponad 50 % OZE. Europie zależy na inwestowaniu w odnawialne źródła energii i powstrzymaniu ocieplającego się klimatu.