Polskie OZE na 21. miejscu w Unii Europejskiej

W ostatnich latach, głównie dzięki inwestycjom w fotowoltaikę, Polska wyraźnie zwiększyła udział energii odnawialnej w krajowym miksie elektroenergetycznym. Najnowsze dane Eurostatu pokazują jednak, że w zakresie wykorzystania OZE nadal jesteśmy daleko za europejskimi liderami.
Unijna agencja statystyczna Eurostat przedstawiła najnowsze dane na temat wykorzystania energii odnawialnej w krajach Unii Europejskiej w 2023 roku. Udział odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii elektrycznej w UE wyniósł łącznie 45,3 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 41,2 proc. Eurostat odnotowuje, że progres odnotowany w 2023 r. stanowił największy wzrost udziału OZE w unijnym miksie energii elektrycznej od 2004 r., kiedy zaczęto zbierać dane w tym zakresie.
Najbardziej do wyniku odnawialnych źródeł energii za 2023 r. przyczyniły się działające na terenie Unii Europejskiej farmy wiatrowe, których udział w unijnym miksie OZE wyniósł 38,5 proc. Na drugim miejscu znalazły się elektrownie wodne (28,2 proc.), na trzecim fotowoltaika (20,5 proc.), a na czwartym elektrownie biomasowe (6,2 proc.). Udział pozostałych źródeł odnawialnych wyniósł 6,6 proc.
Eurostat podkreśla, że ekspansja energii odnawialnej w ciągu ostatniej dekady w Unii Europejskiej była głównie wynikiem rozwoju energetyki wiatrowej i słonecznej. Fotowoltaika stała się najszybciej rozwijającym się źródłem energii pod względem przyrostu zainstalowanych mocy. Produkcja energii z PV w Unii Europejskiej wzrosła z 7,4 TWh w 2008 r., co stanowiło tylko 1 proc. unijnego miksu energii elektrycznej, do 252,1 TWh w 2023 r.
Kraje z największym udziałem OZE w miksie
Udział unijnych liderów w wykorzystaniu zielonej energii w elektroenergetyce zbliża się już do 90 proc. Na pierwszym miejscu pod tym względem w 2023 r. w Unii Europejskiej była Austria (87,7 proc.), na drugim Szwecja (87,5 proc.), a na trzecim Dania (79,3 proc.).
Jeszcze większy udział OZE odnotowała Norwegia. W 2023 r. wytworzona tam energia odnawialna stanowiła aż 116,5 proc. krajowego zużycia energii elektrycznej.
Na końcu stawki w 2023 r. znalazły się: Malta (10,7 proc.), Czechy (16,4 proc.) i Luksemburg (18 proc.).
Największy europejski konsument energii elektrycznej, czyli Niemcy, w 2023 r. zaspokoił już w ponad połowie swoje zapotrzebowanie energią ze źródeł odnawialnych. U naszych zachodnich sąsiadów udział OZE w konsumpcji energii elektrycznej wyniósł 52,2 proc.
Z kolei w Polsce udział OZE w konsumpcji energii elektrycznej w 2023 r. osiągnął poziom 25,8 proc. Dało nam to 21. miejsce w Unii Europejskiej.

Jak było w 2024?
Podczas gdy najnowsze dane Eurostatu obejmują rok 2023, znamy już dane dotyczące udziału OZE w polskim miksie elektroenergetycznym za 2024 r. Zanotowany poziom produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce w zeszłym roku był o 2,3 pkt proc. wyższy niż rok wcześniej. Więcej na ten temat w artykule: OZE w górę. Tak wyglądał miks energetyczny Polski w 2024.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Takie zestawienia powinny być uzupełnione o wolumeny energii produkowanej z OZE w poszczególnych państwach, bo dopiero takie zestawienie pokaże rzeczywisty wpływ OZE na miks energetycvzny Europy.
Porównywanie Cypru, Malty, Luksemburga i innych mikropaństw z Polską czy Niemcami jest niepoważne. W mikropaństwach wystarczy postawić jedną farmę PV i już jest skokowy wzrost OZE, co w dużym państwie wymaga ogromnych nakładów.
Prawda boli.
autokonsumpcja nie jest wlczana do produkcji oze, a to jest kolejnych kilka TWh rocznie
mamy na koniec 2024r. 20 GW w fotowoltaice. Średnio w Polsce da to 20 TWh wyprodukowanej energii el. ( jak nie będzie wyłączeń). do sieci i autokonsumpcji. Zużywamy rocznie 176 TWh energii el. więc te 20 to całkiem dużo, do tego 35 z wiatru, i ok 5 z wody i biomasy, czyli ok. 60 TWh prądu odnawialnego co przy ok. 180 TWh konsumpcji daje jakieś 33%
Wykonuje ekspertyzy i inwentaryzacje przyrody pod farmy PV i nie tylko. Możliwa praca w oparciu o metodykę inwestora oraz praca przyspieszona jeśli terminy gonią. Zapraszam: okiemprzyrodnika.wordpress.com/niedrogie-ekspertyzy-przyrodnicze
Dlaczego nie ma mozliwosci komentowania od materialami sonsorowanymi? Jak zaplaca, to mozna cenzurowac? Strach przed opiniami klientow?
@marcel1999 – 2, góra 2,5 TWh, wiele by to nie zmieniło.
Jeśli operatorzy przestaną celowo podnosić napięcia rano by wyłączać jak najwięcej PV ze względu na overvoltage oraz konsument przestanie być karany za inwestycje w PV, to może coś się zmieni w tym kraju na lepsze. Obecnie klienci OZE są oszukiwani. Załóżcie sobie proste analizatory a zobaczycie co robią operatorzy od g. 6:00. Jeszcze rok temu ilość wyłączeń była 60% mniejsza niż w 2024. Mamy koniec 2025 i ilość wyłączeń ze względu na przekroczenie napięcia jest jeszcze wyższa a nawet wiosna się nie zaczęła. Nie dajcie się nabrać ludzie.