Unia Europejska chce zakończyć import rosyjskiego gazu już w 2027

Komisja Europejska ogłosiła harmonogram całkowitego wycofania się Unii Europejskiej z importu rosyjskiego gazu. Premier Donald Tusk poinformował, że unijna decyzja o zakończeniu importu gazu z Rosji to zasługa działań prezydencji, którą aktualnie w UE sprawuje w Polska.
Komisja Europejska przedstawiła plan zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej dzięki wycofaniu się z importu rosyjskiego gazu i ropy oraz uzależnienia się od rosyjskich dostaw uranu dla znajdujących się w UE elektrowni jądrowych.
Przedstawiając plan całkowitego uzależnienia Unii Europejskiej od rosyjskich surowców energetycznych unijni urzędnicy podkreślili, że w 2024 r. odnotowany został pewien wzrost importu gazu z Rosji. Dlatego Bruksela chce wdrożyć bardziej zdecydowane i skoordynowane działania, które poskutkują zakończeniem importu rosyjskich surowców energetycznych.
Taki jest plan na koniec importu surowców energetycznych z Rosji
Przedstawiony wczoraj plan zakłada stopniowe wycofanie się z importu gazu, ropy i uranu z Rosji. Komisja Europejska jeszcze w tym roku chce zakończyć zawieranie nowych kontraktów na dostawy gazu z Rosji – przesyłanego gazociągami i w formie LNG. Także w tym roku zakończone mają zostać zawierane w tym zakresie kontrakty spotowe. To ma pozwolić na zmniejszenie do końca 2025 r. realizowanych jeszcze dostaw gazu z Rosji o 1/3. Całkowite zakończenie importu rosyjskiego gazu do UE ma nastąpić do końca 2027 r.
Zerując dostawy gazu z Rosji, Komisja Europejska liczy na wzrost podaży gazu pochodzącego z innych kierunków, w tym przysyłanego do Europy w formie LNG. Komisja Europejska w tym roku przewiduje szybki wzrost globalnych dostaw LNG przy jednoczesnym dalszym spadku zużycia gazu.
Bruksela liczy, że do 2030 r. dzięki postępom wynikającym z transformacji energetycznej uda się zastąpić innymi formami energii do 100 mld m3 gazu ziemnego, wcześniej planowany jest spadek zapotrzebowania o 40-50 mld m3 do 2027 r. Jednocześnie moc produkcyjna LNG ma wzrosnąć według prognoz unijnych urzędników o około 200 m3 do 2028 r., co jest 5-krotnie wyższą wartością niż obecny import rosyjskiego gazu do UE.
Komisja Europejska planuje także wdrożenie nowych sankcji w stosunku do operatorów transportu morskiego, którym przesyłane są paliwa kopalne z Rosji. Z zakresie energetyki jądrowej Bruksela chce natomiast wprowadzić restrykcje w zakresie umów na import uranu, wzbogaconego uranu i innych dostaw na potrzeby elektrowni jądrowych z Rosji.
W komentarzu do decyzji o przyspieszeniu wycofania się z importu rosyjskich surowców energetycznych przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że wojna na Ukrainie „brutalnie ujawniła ryzyko szantażu, nacisku gospodarczego i szoków cenowych”.
– W ramach REPowerEU różnicujemy nasze źródła energii i drastycznie zmniejszyliśmy wcześniejszą zależność Europy od rosyjskich paliw kopalnych. Teraz nadszedł czas, aby Europa całkowicie odcięła swoje więzy energetyczne od niewiarygodnego dostawcy. Energia, która trafia na nasz kontynent, nie powinna finansować agresji przeciwko Ukrainie. Jesteśmy to winni naszym obywatelom, firmom i naszym odważnym ukraińskim przyjaciołom – skomentowała przewodnicząca Komisji Europejskiej.
– Dzisiaj Unia Europejska pokazuje siłę i determinację. Przesłanie do Rosji jest jasne: Nie będziemy więcej pozwalać na szantaż państw członkowskich. Żadnych euro nie wpłynie już do waszej wojennej kieszeni. Wasz gaz zostanie zakazany. Wasza ukryta flota zostanie zatrzymana. Robimy to, aby chronić nasze bezpieczeństwo. Ale jest to także ważny krok w kierunku niezależności energetycznej. Chcemy produkować własną, czystą i przystępną energię zamiast importować drogie paliwa kopalne – dodał unijny komisarz ds. energii Dan Jørgensen.
Wkład Polski w działania Unii Europejskiej dotyczące zakończenia importu surowców energetycznych z Rosji podkreślił premier Donald Tusk.
– Mamy to! Dzięki działaniom polskiej prezydencji Komisja Europejska opublikowała mapę drogową pełnego zakończenia importu wszelkich paliw z Rosji do Unii – napisał w serwisie X polski premier.
Tyle zaoszczędziliśmy na ograniczeniu importu gazu z Rosji
Dane pokazujące spadek importu gazu i innych surowców energetycznych do Unii Europejskiej przedstawił na początku tego roku think-tank Ember. Jego analitycy policzyli, że tylko uruchomione w ostatnich 5 latach odnawialne źródła energii – od czasu, gdy wdrażany jest Europejski Zielony Ład – pozwoliły Unii Europejskiej zaoszczędzić w sumie około 59 mld euro na imporcie paliw kopalnych dla energetyki. W tym 53 mld euro to oszczędności na imporcie gazu, a 6 mld euro – na imporcie węgla kamiennego.
Więcej na ten temat w artykule: Tyle Unia Europejska zaoszczędziła dzięki OZE na imporcie gazu i węgla.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Pierdu pierdu skończy się wojna w Ukrainie i zacznie się business as usual
Co za gówniana propaganda sujcesu