Słabszy wynik OZE w Unii, ale fotowoltaika na rekordowym poziomie

W raporcie przedstawionym przez Komisję Europejską wskazano, że pierwszy kwartał 2025 r. charakteryzował się niesprzyjającymi warunkami dla energetyki wiatrowej i hydroenergetyki. Jednak produkcja energii słonecznej była aż o 30% wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej.
W okresie od stycznia do marca 2025 r. źródła fotowoltaiczne w Unii Europejskiej wyprodukowały 45 TWh energii. Jest to rekordowy wynik dla pierwszego kwartału, przewyższający o około 30% wynik z tego samego okresu 2024 r.
Słabsza produkcja ze źródeł odnawialnych
Raport Komisji Europejskiej (KE) dotyczący rynku energii elektrycznej wskazuje, że udział energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej w UE spadł do 41% w pierwszym kwartale 2025 r. – wobec 46% w analogicznym okresie 2024 r. Podkreślono jednocześnie kontrast między rekordową produkcją energii słonecznej (45 TWh) a wyjątkowo niską produkcją energii wiatrowej w pierwszym kwartale br., spowodowaną słabymi prędkościami wiatru.
Niższa w ujęciu rok do roku (r/r) produkcja energii dotyczyła zarówno farm wiatrowych na lądzie, jak i na morzu. Lądowe farmy wiatrowe wytworzyły w pierwszym kwartale 2025 r. o 17% (-22 TWh) mniej energii. Z kolei generacja z morskich farm wiatrowych była o 22% niższa r/r (-4 TWh).
Spadek odnotowała także hydroenergetyka. Źródła wodne wyprodukowały o 15% (-16 TWh) mniej energii w pierwszych trzech miesiącach 2025 r. niż w tym samym okresie rok wcześniej.
Według KE bliższe przyjrzenie się danym pokazuje jednak, że po nietypowo słabej produkcji w styczniu i lutym produkcja energii odnawialnej zaczęła ponownie rosnąć w marcu. To może wskazywać na wzrostową tendencję w kolejnych miesiącach.
Wzrost generacji z paliw kopalnych
Raport KE za pierwszy kwartał br. pokazuje, że przy spadku generacji z OZE w Unii Europejskiej wzrosła produkcja energii z paliw kopalnych – o 17% r/r (+33 TWh). Dane te obejmują wzrost produkcji z: gazu: +23% (+21 TWh), węgla: +15% (+11 TWh) i atomu: +4% (+6 TWh).

Nieznaczny wzrost zużycia energii
Według raportu w pierwszym kwartale 2025 r. całkowite zużycie energii elektrycznej w Unii Europejskiej wzrosło o 1% w porównaniu z poziomem z poprzedniego roku i było o 2% wyższe niż w pierwszym kwartale 2023 r. Popyt w pierwszym kwartale 2025 r. był nadal niższy od średniej sprzed pandemii (o 6%), tj. z lat 2015–2019.
Zużycie energii elektrycznej w UE zwiększyło się w 18 państwach członkowskich. Największy wzrost odnotowano na Cyprze i w Austrii (+10%), a następnie w Bułgarii i Chorwacji (+6%). Z kolei spadki odnotowały Litwa (-7%), Estonia (-4%) i Szwecja (-4%). W Polsce nastąpił wzrost zużycia energii, jednak zaledwie o 1%.

Rekord sprzedaży aut elektrycznych
W opracowaniu KE wskazano także dane z rynku elektromobilności. Pierwszy kwartał 2025 r. okazał się rekordowy w segmencie samochodów osobowych. W UE sprzedano ponad 620 tys. nowych pojazdów elektrycznych, co oznacza wzrost o 15% r/r. Jest to jak dotąd rekord dla pierwszego kwartału.
Jednocześnie zanotowany wynik oznacza 21-procentowy udział pojazdów elektrycznych w rynku samochodów osobowych w UE.
Z całym raportem KE można się zapoznać pod tym linkiem.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.