T. Adamczewski, WWF Polska: nowelizacja ustawy o OZE antyobywatelska

T. Adamczewski, WWF Polska: nowelizacja ustawy o OZE antyobywatelska
Fot. Siemens

Brak konsultacji społecznych, wsparcie kierowane głównie do dużych koncernów energetycznych kosztem obywateli czy planowane zwiększenie nieprzejrzystej opłaty przejściowej na rachunkach odbiorców energii – wytyka w przedstawionym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii Tobiasz Adamczewski z organizacji WWF Polska i ruchu energetyki obywatelskiej „Więcej niż energia”.

W wypowiedzi cytowanej przez Polską Agencję Prasową Tobiasz Adamczewski podkreśla, że w projekcie nowelizacji ustawy o OZE, który przygotowało Ministerstwo Energii, a który wbrew swojej genezie trafił do Sejmu jako projekt przygotowany przez posłów, brakuje konsultacji społecznych.

Tobiasz Adamczewski zwraca uwagę, że o ile w pierwotnej konstrukcji przepisów dla właścicieli domowych mikroinstalacji OZE znalazły się wady prawne wymagające doprecyzowania, teraz Ministerstwo Energii, zamiast poprawić wpisany do ustawy o OZE system wsparcia dla prosumentów, chce go całkowicie wykreślić.

REKLAMA

W uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o OZE znajdziemy informację, że nowelizacja ma na celu „usunięcie wątpliwości interpretacyjnych, prawnych i redakcyjnych przepisów”. Tymczasem zawarte w ustawie o OZE przepisy dla prosumentów mają całkowicie trafić do kosza. – Sądzę, że Ministerstwo Energetyki tworzy prawo dla dużych państwowych koncernów energetycznych – komentuje w wypowiedzi dla PAP ekspert WWF Polska, dodając, że także w nowej, proponowanej przez ME konstrukcji przepisów dla większych instalacji energetyka rozproszona, bazująca na mniejszych, prywatnych instalacjach, może mieć utrudniony rozwój.

Przedstawiciel ruchu „Więcej niż energia” oraz WWF Polska wytyka także planowane w nowelizacji ustawy o OZE podniesienie tzw. opłaty przejściowej na rachunkach odbiorców.

REKLAMA

Te dodatkowe pieniądze na energetykę nie pójdą na rozwój OZE, lecz na enigmatyczny cel „bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej”. Enigmatyczny, bo nie ma w uzasadnieniu wyjaśnienia, na czym to polega, nie ma oceny skutków regulacji, nie było i nie ma debaty publicznej. Po prostu podnoszą opłatę przejściową, i tyle – PAP cytuje Tobiasza Adamczewskiego, który dodaje, że taką, proponowaną przez rząd regulację może zakwestionować Komisja Europejska.

Procedowanie opracowanego przez Ministerstwo Energii, a wniesionego do Sejmu jako poselski, projektu nowelizacji ustawy o OZE ma się rozpocząć już tym tygodniu.

Umieszczony na stronach Sejmu projekt nowelizacji ustawy o OZE zyskał już swój numer (druk 476), a na dzień jutrzejszy przewidziano jego pierwsze czytanie. Przygotowanie projektu nowelizacji ma uzasadniać posłanka PiS Ewa Malik.

Ministerstwo Energii chce, aby nowelizacja ustawy o OZE została uchwalona i weszła w życie już przed 1 lipca br. Na jej przyjęcie pozostają tylko trzy posiedzenia Sejmu, wliczając w to posiedzenie, które będzie odbywać się w tym tygodniu. 

gramwzielone.pl