Minister Tchórzewski: energia odnawialna zmniejsza PKB

Minister Tchórzewski: energia odnawialna zmniejsza PKB
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Kancelaria Sejmu RP

Podczas piątkowej debaty w Sejmie głos w kwestii energetyki wiatrowej zabrał też minister energii Krzysztof Tchórzewski, po raz kolejny wytykając sektorowi odnawialnych źródeł energii wysokie koszty.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas piątkowej debaty w Sejmie mówił o OZE jako o „odnawialnej demagogii”, wyliczając, że w ubiegłym roku nadwyżka udziału zielonej energii w polskim miksie energii, w stosunku do ścieżki dojścia do celu 15 proc. w roku 2020, kosztowała jego zdaniem przynajmniej pół miliarda złotych.

Obywatele i przedsiębiorcy z własnej kieszeni przepłacili w 2015 r., różnie szacują, ale na pewno więcej niż pół miliarda złotych – zapewniał minister Tchórzewski. – My przez to szaleństwo z energią odnawialną zmniejszamy sobie PKB – twierdził.

REKLAMA

Mówiąc o kosztach energii odnawialnej w Niemczech, ocenił, że „już przedstawiciel stowarzyszeń niemieckim powiedział, że to będzie musiało się skończyć” (…) – Unia Europejska sama mówi, że musimy to jakość unormować, musimy z tego wyjść. To my mamy czekać, żeby oni nam powiedzieli, że mamy z tego wyjść? My musimy być pierwsi w takich sprawach – komentował minister energii.

Zapewniał, że „wszyscy wiemy, że jeśli w 2050 r. odejdziemy od węgla całkowicie, to polskie PKB będzie mniejsze niż dzisiaj”. Ocenił, że bez węgla energia w Polsce byłaby 100 proc. droższa. Jego zdaniem w każdym rachunku obywatela w 100 zł około 12 zł – 13 zł to koszty dopłat do energii odnawialnej.

Nasze elektrownie węglowe muszą stać i czekać, kiedy nie będzie wiatru, żeby wejść z energią. I gdzie te pieniądze mamy znaleźć w tej chwili na odbudowę energetyki węglowej. (…) Musimy odbudowywać energetykę węglową – zapewniał w piątek posłów minister energii.

REKLAMA

Szef ME oceniał przy tym, że nowe elektrownie węglowe mają 50 proc. sprawność, podczas gdy stare – 30 proc.

W związku z tym wyprzedzamy redukcję emisji – skwitował.

Prowadzący posiedzenie Sejmu marszałek Kuchciński nie dał szansy posłom opozycji na ustosunkowanie się do słów ministra energii i od razu zarządził głosowanie nad całą ustawą antywiatrakową, która została uchwalona głosami posłów PiS przy sprzeciwie PO, Nowoczesnej i PSL.

Wcześniej jednak poseł Michał Stasiński z Nowoczesnej, odnosząc się do ostatnich wystąpień ministra Tchórzewskiego na temat OZE, ocenił, że ten „bardzo często mówi półprawdy, ćwierćprawdy, wyciąga pewne informacje nie pokazując całości obrazu”.

Piątkowe wystąpienie ministra Tchórzewskiego przed głosowaniem ustawy o inwestycjach wiatrowych:

gramwzielone.pl