ME: szwedzkie doświadczenia punktem odniesienia w tworzeniu klastrów

ME: szwedzkie doświadczenia punktem odniesienia w tworzeniu klastrów
Wiceminister energii Andrzej Piotrowski z wizytą w Szwecji. Fot. Ministerstwo Energii

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawiciele Ministerstwa Energii odwiedzili Szwecję, aby przyjrzeć się tam lokalnym rozwiązaniom z zakresu OZE, pod kątem tworzenia w Polsce spółdzielni i klastrów energetycznych.

Ministerstwo Energii forsuje w procedowanej w Sejmie nowelizacji ustawy o OZE regulacje, które mają pozwolić na tworzenie w Polsce lokalnych systemów energetycznych – spółdzielni i klastrów energetycznych. Takie rozwiązania od lat z powodzeniem stosują Szwedzi.

Poznaniu szwedzkich doświadczeń w tym zakresie miała służyć wizyta w Szwecji przedstawicieli resortu energii, na czele z wiceministrem Andrzejem Piotrowskim, a także grupy przedstawicieli polskich uczelni i przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polska delegacja podczas zorganizowanej w dniach 29 – 31 maja 2016 r. wizyty studyjnej odwiedziła m.in. miejscowości Malmoe, Lund i Landskrona.

REKLAMA

Wiceminister Piotrowski podkreślił, że jednym z priorytetów ME jest opracowanie nowej koncepcji wykorzystania technologii OZE, która będzie m.in sprzyjać promowaniu przedsiębiorczego i społecznego podejścia w lokalnych grupach ludności. – Szwedzkie doświadczenia w tym zakresie stanowią dla nas istotny punkt odniesienia – powiedział.

Jak informuje ME, wiceszef resortu energii zaznaczył także, że podjęty podczas wizyty dialog ze szwedzką centralną i regionalną administracją oraz Klastrem Czystych Technologii SBHub, posłuży jako jedno ze źródeł inspiracji w rozwoju koncepcji budowy w Polsce klastrów energetycznych i zrównoważonych energetycznie stref. – Klastry energetyczne, które poprzez połączenie działań z kilku obszarów gospodarki mogą zapewniać zrównoważoną gospodarkę zasobami OZE oraz lokalną samowystarczalność energetyczną, są wyjściem naprzeciw wyzwaniom stojącym przed polską energetyką – ocenił.

Wiceminister Piotrowski ocenił ponadto, że w tym kontekście interesujące są doświadczenia Szwecji w zapewnieniu samowystarczalności energetycznej. – Bardzo istotną rolę w tym procesie odgrywa wykorzystanie miejscowych odpadów komunalnych, zarówno organicznych jako substratu dla biogazowni jak i tej reszty, której nie można ponownie przetworzyć w procesie produkcyjnym i może zostać spalona dla uzyskania ciepła i energii elektrycznej – powiedział. 

Wiceminister zaznaczył, że jest to możliwe w wyniku efektywnej współpracy samorządów, przedsiębiorców i mieszkańców. – Ponadto wykorzystanie odpadów przez szwedzkie przedsiębiorstwa nie jest uciążliwe dla okolicznych mieszkańców, bo dzięki użyciu nowoczesnych technologii jest przyjazne dla środowiska – ocenił.

red. gramwzielone.pl