Daimler podał ceny magazynów energii. Nissan wchodzi na rynek

Daimler podał ceny magazynów energii. Nissan wchodzi na rynek
Domowy magazyn energii Daimlera. Fot. Daimler

Niemiecki potentat motoryzacyjny szykuje odpowiedź na nową rzeczywistość rynku energetycznego, w której za istotną część generacji będą odpowiadać producenci energii z małych domowych czy firmowych instalacji OZE, dążący do maksymalizacji oszczędności dzięki posiadaniu własnych magazynów energii. Swoje magazyny energii na rynek wprowadza też Nissan. 

Kilka miesięcy temu Daimler poinformował, że jeszcze w tym roku ruszy z budową drugiej fabryki, w której będzie produkować baterie litowo-jonowe mogące znaleźć zastosowanie w domowych magazynach energii czy w autach napędzanych energią elektryczną. 

Należąca do niemieckiego potentata spółka Deutsche ACCUmotive już teraz produkuje baterie litowo-jonowe w fabryce w mieście Kamenz, położonym we wschodnich Niemczech, niedaleko Budziszyna. 

REKLAMA

Daimler wyda na rozbudowę zdolności produkcyjnych w Kamenz 500 mln euro. Dzięki tej inwestycji powierzchnia, na której Deutsche ACCUmotive produkuje systemy magazynowania energii, zwiększy się z 20 tys. m2 do 60 tys. m2.

Deutsche ACCUmotive wprowadza na rynek domowe magazyny energii w wariantach 2,5 kWh i 5,9 kWh. Ich pojemność może zostać zwiększona jednak nawet do 20 kWh

REKLAMA

Daimler podaje, że dostawa pierwszych domowych magazynów energii na rynek niemiecki już się rozpoczęła, jednak na razie produkty Daimlera nie trafiają jeszcze do klientów detalicznych i nie była znana ich detaliczna cena.

Teraz, jak podaje Tech Insider, powołując się na rzecznika Daimlera, wiadomo, że koszt inwestycji w domowy magazyn energii, w wersji mającej zaspokoić zapotrzebowanie typowego gospodarstwa domowego, wraz z niezbędnym inwerterem i kosztami instalacji ma się zamknąć w kwocie 9-10 tys. USD.

Tech Insider porównuje tą cenę do magazynu Powewall Tesli, którego rzeczywista pojemość ma wynosić 6,4 kWh i którego finalny koszt instalacji wraz z inwerterem i pracą instalatora ma się zamknąć w kwocie ponad 7 tys. USD.

Na rynek domowych magazynów energii wchodzi też inny koncern motoryzacyjny Nissan, który jest zresztą producentem najpopularniejszego na świecie auta elektrycznego Nissan Leaf.

Teraz japoński koncern chce wykorzystać baterie, które montuje w modelu Leaf, także do produkcji domowych magazynów energii. Urządzenie o nazwie xStorage ma przechować do 4,2 kWh energii elektrycznej, a finalny koszt, uwzględniając koszty instalacji, ma wynieść 4,5 tys. USD. Sprzedaż magazynów energii Nissana ma ruszyć w III kwartale br. 

gramwzielone.pl