GE inwestuje w największego producenta magazynów energii w UE

GE inwestuje w największego producenta magazynów energii w UE
Fot. Sonnenbatterie

Należąca do amerykańskiego potentata General Electric spółka GE Ventures zainwestowała w niemiecką firmę Sonnen GmbH największego producenta domowych magazynów energii w Europie, który w I kwartale br. sprzedał więcej urządzeń niż amerykańska Tesla.

Sonnen rozwija technologie przeznaczone do zastosowania w domowych magazynach energii. Mająca siedzibę w Niemczech firma oferuje domowe magazyny energii w technologii litowo-jonowej w wersjach od 2 kWh do 16 kWh. Zapewniana liczba cykli ładowania wynosi minimum 10 tys., a gwarancja na produkt to 10 lat. Wywodzący się z Niemiec start-up oferuje też rozwiązania dla firm, z możliwością rozbudowania magazynów energii do pojemności 48 kWh.

W ubiegłym roku Sonnen znacząco poprawiło jakość oferowanej technologii. Niemcy informowali, że ich nowe modele baterii zapewniają możliwość wykonania cykli ładowania dla 100 proc. DoD (ang. Depth of Discharge), a nie do 80 proc. DoD jak w poprzednich modelach, a ponadto zwiększyli gwarantowaną ilość cykli ładowania z 5 tys. do 10 tys.

REKLAMA

Dzięki poprawie osiągów baterii spadł deklarowany przez Sonnen koszt magazynowanej energii w przeliczeniu na kWh. Niemiecka firma szacuje go na 0,17 euro/kWh do 0,24 euro/kWh w zależności od wielkości danego zestawu baterii.

Teraz rozwój Sonnen wesprą środki pozyskane od funduszu należącego do amerykańskiego potentata General Electric. GE Ventures przejmie mniejszościowy pakiet udziałów w Sonnen. W komunikacie nie podaje się dokładnej kwoty transakcji, jest jedynie mowa o kwocie liczonej w dziesiątkach milionów euro.

REKLAMA

Wcześniej w Sonnen zainwestował już fundusz inwestycyjny Inven Capital należący do czeskiego koncernu energetycznego CEZ, a także fundusze SET Ventures, Munich Venture Partners i eCAPITAL. Do tej pory udziały w Sonnen posiadał twórca firmy Christoph Ostermann oraz w sumie cztery fundusze inwestycyjne.

Dla inwestorów lokujących swoje środki w Sonnen z pewnością dobrą wiadomością jest przedłużenie programu dopłat do domowych magazynów energii w Niemczech, które są potencjalną opcją na zwiększenie oszczędności na rachunkach za energię dla właścicieli ok. 1,5 mln domowych instalacji fotowoltaicznych w tym kraju. Sonnen zapewnia, że ma aż 75-procentowy udział w rynku niemieckim.

Korzystną wiadomością dla firm oferujących w Niemczech domowe magazyny energii może być także decyzja niemieckiego rządu o uruchomieniu programu dopłat do aut elektrycznych i hybrydowych. Ta technologia może tworzyć synergię dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych oraz domowych magazynów energii. 

W Europie Sonnen oferuje swoje rozwiązania także w Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W I kwartale br. niemiecka firma podała, że sprzedała w nim 2,6 tys. magazynów energii. To najlepszy wynik w historii Sonnen i o 100 proc. lepszy niż we wcześniejszym kwartale. Od początku swojej działalności niemiecki start-up sprzedał już ponad 10 tys. magazynów energii, z czego 4 tys. w ubiegłym roku. Co może zaskakiwać, wynik sprzedaży Sonnen za I kwartał br. jest lepszy niż wynik sprzedaży Tesli, która w tym czasie sprzedała 2,5 tys. magazynów Powerwall.

gramwzielone.pl