G. Wiśniewski o ustawie o OZE: wygrała krótkowzroczność

G. Wiśniewski o ustawie o OZE: wygrała krótkowzroczność
Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Fot. MMC Polska

Nie ma większego biznesu od czasu rewolucji przemysłowej niż energetyka. Dlatego tak trudno w Polsce jest przeprowadzić zmiany powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

W wywiadzie dla Polskiego Radia Grzegorz Wiśniewski podzielił inwestycje w OZE na te, które posiadają wysokie koszty inwestycyjne i niskie koszty operacyjne, w które – jak wskazuje prezes IEO – inwestują inne kraje, natomiast Polska, w realiach znowelizowanej ustawy o OZE, idzie jego zdaniem w kierunku rozwiązań charakteryzujących się niskimi kosztami na etapie inwestycji, ale wysokimi kosztami na etapie eksploatacyjnym.

Jego zdaniem wprowadzana jutro w życie nowelizacja ustawy o OZE promuje „tani produkt” zamiast „inwestycji w nowoczesność i technologicznego skoku do przodu”.

REKLAMA

Technologia współspalania ściąga nas do poprzedniej epoki i uniemożliwia inwestycje w nowe technologie – ocenia Grzegorz Wiśniewski.

Odnosząc się do regulacji dla prosumentów, które wchodzą w życie z dniem jutrzejszym, G. Wiśniewski ocenia, że w ramach nowego systemu prosumenci będą „dofinansowywawć sektor węglowy i nie będą podejmować równej konkurencji”.

REKLAMA

Zaznacza, że nowa ustawa daje szansę na rozwój przede wszystkim mikroinstalacji w małych przedsiębiorstwach, które płacą z reguły najwięcej za energię i które dzięki włąsnej produkcji energii „mogą uciec od wysokich kosztów”, oszczędzając na autokonsumpcji i sprzedając niewykorzystane nadwyżki za 100 proc. ceny hurtowej.

Dodaje, że korzystne stopy zwrotu mogą uzyskać także prosumenci, którzy wejdą do systemu opustów, jednocześnie korzystając z pomocy inwestycyjnej, np. z programu Prosument. Jak jednak wskazuje, taka pomoc wymaga jednak notyfikacji. Zaznacza, że prosumenci mogą też funkcjonować „poza ustawą„, korzystając z różnych instrumentów wsparcia. 

Jednocześnie prezes IEO zwraca uwagę ma kształt rynku energii występujący w Niemczech czy krajach skandynawskich. – Niemcy wiedzą, że jeżeli dziś zainwestują to będą mieli konkurencyjną gospodarkę i będą mniej płacić za energię w kolejnych latach. (…)W Polsce w dalszym ciągu pokutuje myślenie, które wynika z braku zaufania w technologie, w innowacje – komentuje na antenie Polskiego Radia Grzegorz Wiśniewski.

Link do rozmowy z Grzegorzem Wiśniewskim na antenie PR

red. gramwzielone.pl