Idą upały, wzrosną ceny energii ?

Idą upały, wzrosną ceny energii ?
Fot. Lennart Tange, flickr cc

W czasie pierwszych tegorocznych upałów mocno wzrosły ceny energii. „Rzeczpospolita” pisze, że wysokich cen energii możemy spodziewać się także w tym tygodniu, ponieważ zapowiadane są znowu wysokie temperatury.

W ubiegłym miesiącu średnia cena energii na rynku spot wyniosła 222,83 zł/MWh i była wyższa o 62,19 zł/MWh niż w maju. To efekt wyższych temperatur i zwiększonego poboru energii. Jak informuje „RZ”, w ostatnim miesiącu najwyższa cena energii na Towarowej Giełdzie Energii była 28 czerwca, gdy sięgnęła w szczycie nawet 679 zł.  

W przypadku niedoboru energii w krajowym systemie korzystne może okazać się uruchomienie połączeń z sąsiadami. Michał Borg z firmy Fiten szacuje, że połączenia tylko na kierunku południowym – z Niemcami, Czechami czy Słowacją dają dodatkowe 400-450 MW, a do tego dochodzi możliwość przesyłu tańszej energii ze Szwecji.

REKLAMA
REKLAMA

Ekspert z firmy Fiten zauważa jednak, że ceny energii rosną już nie tylko w przypadku ekstremalnie wysokich temperatur, ale także w przypadku temperatur sięgających 20-25 st. C. – Choć z takimi mieliśmy do czynienia w połowie czerwca, to rezerwa mocy w systemie nie przekraczała 1 tys. MW w kilku godzinach szczytowych, a ceny na rynku bilansującym poszybowały do 900 zł/MWh – „RZ” cytuje Michała Borga.

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”

red. gramwzielone.pl