Rząd: to stereotyp, że Polska nie rozwija OZE

Rząd: to stereotyp, że Polska nie rozwija OZE
Fot. Ministerstwo Skarbu Państwa

Wczoraj 17 największych polskich przedsiębiorstw powołało z inicjatywy Ministerstwa Skarbu Państwa Polską Fundację Narodową. W komunikacie na temat jej powołania resort skarbu informuje, że Fundacja ma walczyć ze stereotypami na temat polskiej gospodarki. Wśród nich MSP wymienia „stereotyp”, że Polska nie rozwija odnawialnych źródeł energii.

Zadaniem Polskiej Fundacji Narodowej ma być „promocja polskiej gospodarki, a także kształtowanie pozytywnego wizerunku spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz prowadzonych przez nie inwestycji w Polsce i zagranicą”.

Fundatorami Polskiej Fundacji Narodowej są polskie koncerny z kluczowych sektorów gospodarki: energetyki, transportu, logistyki, wydobycia, hutnictwa, paliw, ubezpieczeń, chemii, sektora finansowego, nieruchomości, a także gier losowych.

REKLAMA

Inicjatywa powołania fundacji płynie z silnej, ale wciąż niespełnionej, potrzeby wymiany wiedzy i doświadczeń oraz szeroko zakrojonej współpracy największych spółek skarbu państwa na rzecz poprawy wizerunku polskiej gospodarki – mówił wczoraj Dawid Jackiewicz, minister skarbu państwa. – Połączony potencjał polskich przedsiębiorstw daje gwarancję powodzenia tej zaszczytnej misji, której finalnym celem powinno być usunięcie z międzynarodowej przestrzeni publicznej wielu nieprawdziwych i niesprawiedliwych stereotypów o Polsce i jej gospodarce. Od lat utrudniają one naszym firmom działalność. Prawdziwy wizerunek pozwoli wzmocnić naszą wiarygodność, a to pomoże pozyskiwać więcej środków na realizację inwestycji, których zadaniem jest napędzanie polskiej gospodarki – dodał.

REKLAMA

Na liście przedsiębiorstw zakładających fundację znajdują się m.in. cztery grupy energetyczne dostarczające energię elektryczną do ponad 90 proc. odbiorców – PGE Polska Grupa Energetyczna, Enea, Energa, Tauron.

W komunikacie na temat powołania Fundacji resort skarbu zapewnia, że będzie ona dążyć do „obalenia stereotypów związanych między innymi z postrzeganiem polskiej gospodarki”. MSP wśród tych stereotypów wymienia brak inwestycji w odnawialne źródła energii.

Swoimi działaniami fundacja będzie dążyła do obalenia stereotypów związanych między innymi z postrzeganiem polskiej gospodarki. Wśród nich jest np. taki, że polska energetyka nie rozwija czystych, odnawialnych źródeł energii, a jej miks energetyczny, oparty o krajowe surowce, zanieczyszcza środowisko. Tymczasem tworzymy więcej źródeł energii wiatrowej i generujemy więcej tego rodzaju energii odnawialnej niż np. Dania, która uchodzi za jednego z liderów w tej dziedzinie. Budowane przez nas elektrownie należą do najnowocześniejszych na świecie. Jak żaden inny kraj Polska obniżyła emisje CO2 o 30 proc. w ciągu 26 lat, jednocześnie siedmiokrotnie zwiększając PKB – komentuje Ministerstwo Skarbu Państwa.

Fundacja ma być platformą współpracy największych spółek skarbu państwa i rozpocznie działalność w trzecim kwartale 2016 r. 10 spośród 17 fundatorów Polskiej Fundacji Narodowej zaliczanych jest do indeksu 20 największych spółek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, a kolejne dwie wchodzą w skład WIG40.  

red. gramwzielone.pl