KE stawia na produkcję energii z fal i pływów morskich

KE stawia na produkcję energii z fal i pływów morskich
Komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella. Fot. European Parliament, flickr cc

Jak zapowiedział unijny komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella, Komisja Europejska chce, aby technologie produkcji energii z fal, pływów czy prądów morskich stały się kolejną „europejską historią sukcesu”.

Podczas odbywającej się w ubiegłym tygodniu na Malcie konferencji Offshore Energy & Storage Symposium unijny komisarz zapowiedział wsparcie Brukseli dla technologii produkcji energii z wykorzystaniem prądów morskich.

Technologie produkcji energii z fal i pływów morskich robią ogromny krok do przodu. Mówi się, że tylko dzięki wykorzystaniu 0,1 proc. energii zawartej w falach można by zasilić świat aż 5-ktotnie. Wraz z wykorzystaniem potencjału ekonomicznego, okazje biznesowe mogą być warte około 535 mld euro do roku 2050 – komentował komisarz UE.

REKLAMA

Karmenu Vella wymienił przy okazji bariery, które stoją na drodze do rozwoju takich technologii, zaliczając do nich problemy z zebraniem kapitału czy komercjalizacją opracowanych przez naukowców technologii.

REKLAMA

Jak mówił unijny komisarz, aby pokonać te bariery Bruksela utworzyła w 2014 r. Ocean Energy Forum – platformę mającą służyć współpracy firm i decydentów, w ramach której opracowana będzie unijna strategia dla sektora energetyki morskiej. Plan jej rozwoju ma zostać przedstawiony do końca tego roku.

Komisja Europejska zapowiada ponadto stworzenie mechanizmów finansowania rozwoju technologii produkcji energii z wykorzystaniem fal czy prądów morskich, w tym w ramach tzw. planu Junckera i we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Pilotażowe projekty w tym zakresie są także finansowane m.in. z unijnego programu Horyzont 2020.

gramwzielone.pl